Dolina Sanu i Wisły

Przez lasy i nieistniejące wsie

0/5 - 0 opinii
Dystans
78km
Czas
3h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 148.72kB
Szutrowa droga prowadząca przez las z pomarańczowymi liśćmi na drzewach i podłożu

Charakterystyka trasy

Prosta trasa, wymagająca jednak nieco kondycji i cierpliwości przy pokonywaniu gorszych dróg leśnych i polnych. Wiedzie przez atrakcyjne krajobrazowo tereny w dorzeczu Sanu, w tym kompleks lasów na południe od Birczy, w których mieści się luksusowy hotel w Arłamowie. Droga poprowadzi Cię też przez wiele nieistniejących dziś bieszczadzkich miejscowości – to świadectwo trudnej historii regionu.

Dystans
78 km
Przewyższenia
1036 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 98%
Inne: 2%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
0
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Iskań – Bircza – Korzeniec – Iskań

Start

 • 1
  Iskań
  0 km
  Iskań

  Wycieczkę rozpocznij przy wiacie dla rowerzystów przy szkole w Iskaniu. Skieruj się na południe i podążaj Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Przez kilka pierwszych kilometrów po lewej będziesz mieć San, toczący leniwie swe wody. Porzuć go za lasem, przy pierwszych zabudowaniach Bachowa, i główną drogą jedź dalej w ogólnym kierunku na południe. Dotrzesz tak do wsi Brzuska, gdzie warto zatrzymać się przy cerkwisku w zagajniku po prawej stronie drogi. Podążaj dalej w obranym wcześniej kierunku. Wjedziesz do wsi Sufczyna, a następnie do Nowej Wsi. W końcu dotrzesz do Birczy. Po drodze warto zatrzymywać się przy licznych kapliczkach, nieraz niewielkich i zaniedbanych, lecz bardzo uroczych.. Nacieszysz się też wiejskimi krajobrazami – droga wiedzie dnem doliny lub niskimi zboczami wzgórz, wśród zabudowań i pól.

 • 2
  Bircza
  14 km
  Bircza

  W miejscowości warto podjechać do kościoła i znajdującego się obok pałacu Humnickich. Choć świątynia ma dopiero 100 lat, jest elegancka, utrzymana w stylu neoromańskim. Zachwycający jest zwłaszcza barokowy ołtarz główny z bogatymi zdobieniami. Pałac to przykurzona perła architektury z elementami quasi-obronnymi, pochodzącymi z XIX wieku. Stoi on na miejscu poprzednich zamków, które budowano tu już od XVI wieku. Tuż obok znajduje się pomnik żołnierzy poległych w walkach z nacjonalistami ukraińskimi. Z miasteczka wyjedź ul. ks. Okońskiego, przy której znajduje się interesujący stary cmentarz. Jedź za nim prosto. Droga poprowadzi Cię przez las koło rezerwatu Reberce. Lasem pokonasz niemal 20 km, docierając na przełęcz Wecowską. Po drodze miniesz nieistniejącą wieś Łomna i nieliczne zabudowania Graziowej. Skręć tam w lewo, by dojechać do przełęczy Pod Jamną, a tam znów odbij w lewo. Gdy wyjdziesz z lasu, po prawej będziesz mieć luksusowy hotel w Arłamowie i szczyt Turnicy. Następnie przez nieistniejące dziś wsie Arłamów, Jamna Górna, Jamna Dolna i Trójca dojedziesz do Doliny Wiaru i przełomu Wiaru. Na końcu drogi skręć w lewo, na Łodzinkę Dolną i Łodzinkę Górną. Za figurą św. Jana Nepomucena warto odbić na chwilę w prawo, na punkt widokowy i pomnik bitwy, którą stoczono tu 12 września 1939 roku. Następnie miniesz lotnisko Arłamów i główną drogą przejedziesz przez Wolę Korzeniecką z powrotem do Birczy.

 • 3
  Korzeniec
  61 km
  Korzeniec

  W Birczy skręć w prawo, w drogę krajową nr 28. Skręć z niej w lewo w Korzeńcu tuż przed serpentynami, by minąć Boguszówkę. Zatrzymaj się przy skarpie, która odsłania nagą skałę łupkową, typową dla Podkarpacia. To świadectwo budowy geologicznej regionu. Zwróć uwagę na wyraźnie odcinające się warstwy skały i to, że nie jest ona monolitem jak granit czy marmur. Jedź przed siebie główną drogą asfaltową. Poprowadzi Cię przez lasy i pola rozrzucone na malowniczych wzgórzach. W Hucie Brzuskiej jedź prosto. Dotrzesz do Brzuski. Skręć tam w prawo. Znasz tę trasę, prawda? Nie zbaczając, dojedziesz do Sanu, a następnie z jego nurtem do miejsca startowego w Iskaniu.

 • 4
  Iskań
  78 km
  Iskań

  Twoja wycieczka kończy się w miejscu startu w Iskaniu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?