Bieszczady

Mała pętla bieszczadzka

0/5 - 0 opinii
Dystans
103km
Czas
6h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 187.44kB
Grupa rowerzystów jadąca utwardzoną drogą w otoczeniu polany pełnej drzew o pomarańczowych i zielonych liściach pod zachmurzonym niebem

Charakterystyka trasy

Trudna, długa trasa, będąca odpowiednikiem Wielkiej pętli bieszczadzkiej dla mniej odpornych fizycznie. To 100 km dróg wśród wzgórz, lasów, połonin, miejscowości istniejących i będących już tylko punktami na mapach. Wybierając się w tę podróż, przygotuj się na silne wrażenia estetyczne – mijane krajobrazy są surowe i majestatyczne w swoim pięknie, a także na przeżycia duchowe i kulturowe, dzięki licznym cerkwiom, muzeom i zabytkom każdego rodzaju. Zdecydowanie warto wybrać się w drogę.

Dystans
103 km
Przewyższenia
1608 m
Czas
6h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Bieszczady

#rowerowaprzygoda
Żeby poczuć klimat Bieszczadów, trzeba po prostu tam pojechać!

Szczegóły trasy

Lesko – Polańczyk – Ustrzyki Dolne – Myczkowce – Lesko

Start

  • 1
    Lesko
    0 km
    Lesko

    Za początek trasy najwygodniej przyjąć basen Aquarius w Lesku, przy ul. Bieszczadzkiej 7, gdzie znajduje się duży parking. Po wyjechaniu spod obiektu należy skręcić w prawo w ul. Bieszczadzką. Przejechawszy koło Zamku Kmitów, bunkra Linii Mołotowa i Kopca Szwedzkiego, usypanego przez żołnierzy króla Karola Gustawa, przekrocz rzekę mostem i skręć w lewo. Miniesz wsie Huzele i Łączki. W Hoczwi warto zatrzymać się w Muzeum i Galerii Zdzisława Pękalskiego, współczesnego pisarza ikon. Wykonuje je on na drewnie, nie tylko na deskach, ale też na nieregularnych kawałkach drewna czy drewnianych przedmiotach codziennego użytku. Za muzeum należy przejechać nad rzeką Hoczewką. Z mostu doskonale widać progi skalne, lokalną atrakcję. W Bachlawie przejedziesz koło ruin kościoła i cmentarza. Berezka zainteresować może ruinami cerkwi unickiej – zostały z niej ściany z kamienia. Następnie miniesz Średnią Wieś i Berezkę. Jedź wciąż prosto. Dojeżdżając do Myczkowa możesz zainteresować się Muzeum Kultury Bojków. Upamiętnia ono mniejszość etniczną, która wysiedlona w ramach Akcji Wisła, rozproszyła się w Polsce.

  • 2
    Polańczyk
    17 km
    Polańczyk

    Z Myczkowa do Polańczyka dotrzesz, mijając duże skrzyżowanie z kapliczką i stacją benzynową. Miejscowość słynie z obsługi ruchu turystycznego. Możesz przysiąść i odpocząć na jednej z plaż nad zatokami Jeziora Solińskiego i podziwiać panoramę górującym nad nim wzniesień. Dalej trasa prowadzi do Wołkowyi, a stamtąd do Bukowca. W pierwszej z miejscowości o trudnej powojennej historii i walkach z nacjonalistami ukraińskimi przypomina pomnik. Poruszać się będziesz wzdłuż doliny rzeki Solinki. Pozostań na drodze wojewódzkiej nr 894, którą przejedziesz przez Sakowczyk. W Rajskiem możesz odbić na chwilę w lewo, by zwiedzić ruiny cerkwi i cmentarz. Dalej zjedziesz pętlą do nieistniejącej dziś wsi Olchowiec. Przez Chrewt, Wydrne i Paniszczów dojedziesz do kolejnej pętli. Prowadzi ona na porośnięte gęstym lasem wzgórze. 7,6 km dalej dotrzesz do Czarnej Górnej. Wyjedź z miejscowości na północ, wzdłuż drogi wojewódzkiej 896, i odpocznij przy punkcie widokowym na polanie w lesie. Za lasem, po prawej znajduje się wieś Żłobek, a dalej Rabe. Warto zatrzymać się tam przy drewnianej cerkwi pw. św. Mikołaja i obejrzeć zachowane wyposażenie wewnętrzne. Dalej znajdują się zabudowania Zadwórza i Hoszów, który również kusi byłą cerkwią, lecz podziwiać można tylko jej bryłę architektoniczną. 

  • 3
    Ustrzyki Dolne
    70 km
    Ustrzyki Dolne

    Wjeżdżając do Ustrzyk, nie można przegapić dwu interesujących miejsc. Pierwszym jest Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej, które mieści się w małym barokowym kościele. Kryje on słynący cudami obraz. Drugą atrakcją jest Muzeum Młynarstwa i Wsi. Przechowywane i prezentowane są tam zabytki materialne i wiedza na temat sposobów wypiekania chleba, najważniejszego artykuły żywnościowego w historii. Centrum miasta zajmuje rynek, a dookoła niego znajdują się ciekawe obiekty – cerkiew greckokatolicka i Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Sam układ miasta galicyjskiego jest również warty uwagi. 

    Muzeum Bieszczad to nowoczesna ekspozycja prezentująca historię regionu i jego bogactwo przyrodnicze. Trasa prowadzi dalej przez Ustjanową Górną do Ustjanowej Dolnej, gdzie trzeba za przystankiem kolejowym skręcić w lewo na Łobozew Dolny, a tam dalej w prawo – na dużym, charakterystycznym skrzyżowaniu – by dojechać do Soliny i Bóbrki. Sucha strona wielkiej zapory jest stamtąd doskonale widoczna.

  • 4
    Myczkowce
    90 km
    Myczkowce

    Jadąc z Bóbrki do Myczkowców, trzymaj się brzegu jeziora. Zaraz za zabudowaniami wsi znajdziesz radziecki bunkier Linii Mołotowa, a dotarłszy do Myczkowców, nie możesz nie przejść się po koronie tamy, która choć pozostaje w cieniu solińskiej, to wciąż posiada koronę o długości niemal 400 m. Niewątpliwie interesującym obiektem jest też Park Miniatur przy Centrum Kultury Ekumenicznej, gdzie znajdziesz modele świątyń z Bieszczad i Beskidu Niskiego, a także mini-zoo. Po kilku minutach dojedziesz do Uherców Mineralnych, gdzie skręć w lewo, w drogę wojewódzką nr 84. Trafisz tak do Leska, mijając po drodze wieś Glinne.

  • 5
    Lesko
    103 km
    Lesko

    Przejedź przez miasto, by dotrzeć do punktu startowego przy basenie. Podążaj wzdłuż drogi krajowej nr 84, mijając rynek. Na rondzie skręć w lewo, w 3 zjazd. Twoja wycieczka kończy się po ponad 100 km. Gratulacje!

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?