Rzeszów - miasto i region

Śladem walk wrześniowych 10. Brygady Kawalerii

0/5 - 0 opinii
Dystans
21km
Czas
1h 30m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 37.30kB

Charakterystyka trasy

Łatwa trasa rekreacyjna, prowadząca głównie przez równiny i niskie wzgórza. Potrafi jednak zaskoczyć długimi lub ostrymi podjazdami. Wycieczka ta, choć krajoznawcza, ma w sobie sporo walorów edukacyjnych i historycznych, głównie dlatego, że wiedzie śladem walk 10. Brygady Kawalerii płk Stanisława Maczka w obronie Rzeszowa w dniach 8-9 września 1939 roku.

Dystans
21 km
Przewyższenia
163 m
Czas
1h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 96%
Szuter: 4%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
8
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów – Rudna Wielka – Rzeszów – Galeria Nowy Świat

Start

  • 1
    Rzeszów
    0 km
    Rzeszów

    Jako punkt startowy przyjmij parking pod galerią Nowy Świat. Rusz w dół ul. Ofiar Katynia, mijając Park Sybiraków i przejedź przez duże skrzyżowanie w dolince, by następnie wspiąć się pod górę ul. Obrońców Poczty Gdańskiej. Na wzgórzach dzisiejszego osiedla, a ówcześnie wsi Baranówka we Wrześniu 1939 roku rozlokowały się pododdziały 24. pułku ułanów z 10. Brygady Kawalerii płk. Stanisława Maczka, broniąc Rzeszowa przed nadciągającymi Niemcami. Jedź do końca drogi, by za pętlą autobusową skręcić w lewo w ul. Miłocińską. Przy Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości, leżącym w starym dworku, znajduje się pomnik poświęcony uczniom i nauczycielom tej starej szkoły, którzy polegli na frontach I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Za pętlą autobusową odbij lekko w lewo, w drogę osiedlową, a następnie skręć w lewo w ul. Technologiczną. To jedna z najnowszych ulic Rzeszowa, powstała na terenie strefy ekonomicznej, gdzie rozwijać się mają przedsiębiorczość i wytwórczość tego wciąż młodego i dynamicznego miasta. Po niemal 2 km dostrzeżesz jednostkę Straży Pożarnej – skieruj się przy niej w prawo, a po 600 m ponownie w prawo. Na skrzyżowaniu polnych dróg udaj się w lewo, ku północy. Upewnisz się, że jesteś na dobrej drodze, gdy przejedziesz pod torami kolejowymi i koło cmentarza. Po kilku minutach staniesz w centrum Rudnej Wielkiej.

  • 2
    Rudna Wielka
    7 km
    Rudna Wielka

    Przy szkole skręć w lewo. Możesz poświęcić chwilę, by obejrzeć bryłę miejscowego kościoła pw. św. Teresy. Jest neobarokowo zwalista. Wracając na trasę, poruszaj się na zachód, lekko pod górę. Miniesz remizę OSP, a następnie zespół sportowy i strzelnicę „Husar”. Możesz zatrzymać się, by skorzystać z oferty tych miejsc. Jedź dalej przez wiadukt nad drogą ekspresową S19. Tutaj także walczyli żołnierze polscy, broniąc Rzeszowa w 1939 roku – doszło tu do starcia między polskimi działkami przeciwpancernymi a niemieckimi samochodami opancerzonymi, które choć przedarły się przez naszą obronę, to musiały się wycofać na skutek strat. Po kilku minutach dotrzesz do wsi Mrowla. Na dużym skrzyżowaniu przy mostku na rzeczce Czarna, odbij w lewo. Po 1,5 km dojedziesz do Świlczy. Jedź przez wieś główną drogą, by przejechać pod torami kolejowymi. Trzymaj się tej samej trasy aż do drogi krajowej 94. Skręć w lewo, na wschód. Przejeżdżając przez krajówkę, zachowaj szczególną ostrożność – to bardzo ruchliwa trasa, tak zwana stara droga na Kraków, używana intensywnie do czasu oddania do użytku autostrady A4. Możesz jechać chodnikiem lub przyległą drogą osiedlową. Dojeżdżając do węzła drogi S19, skręć w prawo i przejeżdżając wzdłuż serpentyn, a następnie przedostań się przejazdem na drugą stronę trasy. 

  • 3
    Rzeszów
    16.7 km
    Rzeszów

    Dalej prosto, drogą asfaltową i szutrową dotrzesz na Przybyszówkę. Także te wzgórza były świadkami walk w tragicznym Wrześniu 1939, a sama wieś padła ofiarą bombardowania. Ślady tych walk zniknęły przez lata przekształceń rolniczych i budowlanych. Jedź ul. Dębicką w kierunku centrum Rzeszowa – teren jest pofałdowany, więc będzie wymagał nieco wysiłku. Skręć w prawo w odległości 600 km za Domem Kultury i poruszaj się ul. Ustrzycką. Trzymaj się jej do skrzyżowania z ul. Franciszka Kotuli, która upamiętnia rzeszowskiego historyka, oddanego sprawie popularyzacji miejscowej historii. Zabudowa, którą mijasz, jest typową zabudową jednorodzinną, gdzieniegdzie ubogacaną kapliczkami i krzyżami na posesjach i rozstajach dróg. Jeśli masz ochotę na dobry obiad, skręć w prawo – po 100 m znajdziesz się koło restauracji Okowita, a jeśli nie – skręć w lewo, by przez rondo im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” dotrzeć pod galerię Nowy Świat.

  • 4
    Galeria Nowy Świat
    20.7 km
    Galeria Nowy Świat

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?