Rzeszów - miasto i region

Okolice Rzeszowa

0/5 - 0 opinii
Dystans
54km
Czas
2h 30m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 99.36kB
Droga asfaltowa prowadząca między zieloną łąką a polem kukurydzy oraz jadący nią w oddali rowerzysta w białym stroju

Charakterystyka trasy

Prosta i łatwa trasa w pobliżu Rzeszowa, która prowadzi przez malownicze tereny o wysokich walorach krajobrazowych. Proste zmiany kierunku ułatwiają jazdę nawet bez mapy, a długie proste odcinki pozwalają cieszyć się otoczeniem. Choć nie ma tu wielkich zabytków, warto rozglądać się, by poszukiwać z jednej strony pierwotnej dzikości natury, a z drugiej – wpływu człowieka na otoczenie. Stan dróg, niewielkie przewyższenia i łagodne podjazdy pozwalają przebyć ją także dzieciom.

Dystans
54 km
Przewyższenia
563 m
Czas
2h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 98%
Szuter: 2%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
11
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów – Zabratówka – Husów – Rzeszów

Start

  • 1
    Rzeszów-Słocina
    0 km
    Rzeszów-Słocina

    Zacznijmy wycieczkę pod charakterystycznym neogotyckim kościołem pw. św. Marcina. Wyrusz stamtąd na południe, ul. Powstańców Wielkopolskich i św. Rocha. Trzymając się głównej drogi, co będzie łatwe, bo jest dobrze oznakowana, przejedziesz przez osiedle Święty Roch i koło lasku na ul. św. Marcina dojedziesz do Chmielnika. Miniesz Szkołę Podstawową nr 2 w Chmielniku i dojedziesz do skrzyżowania na łuku drogi, z kapliczką z figurą Chrystusa i rzeźbą orła. Skręć w lewo, w kierunku kościoła i jedź dalej tą drogą. Chmielnik jest długą wsią, nie martw się, że zgubiłeś drogę, jedź przed siebie. Następnie przejedź przez Błędową Tyczyńską. Nie zmieniaj obranej drogi, aż dotrzesz do Zabratówki. Ten odcinek liczy 16 km i przebiega przez wsie. Zwracaj uwagę na mijane kapliczki i krzyże oraz na piękne krajobrazy – droga często przebiega po zboczach wzgórz i ich szczytach. 

  • 2
    Zabratówka
    16 km
    Zabratówka

    Na końcu drogi z Błędowej Tyczyńskiej skręć w prawo, a następnie, przy remizie ochotniczej straży pożarnej i bibliotece, w lewo. Zmierzasz właśnie ku lasom Pogórza Dynowskiego i stawom koło Tarnawki, odległym o ok. 4 km. Zanim tam ruszysz, możesz odpocząć w wiacie na poboczu. Stawy uregulowano w roku 2021, odbierając im nieco naturalnej dzikości. Stawy są 4, zgrupowane w 2 pary. Przy drugiej z nich znajduje się kaplica św. Huberta – miejsce spotkań myśliwych. Przy kapliczce nie zbaczaj z wcześniejszej drogi, jedź stamtąd prosto na wschód, do Tarnawki, na kolejnym rozstaju wybierając prawy zjazd. Za lasem wyjdziesz na rozległe pola. Za szkołą w miejscowości skręć w prawo, zaś na końcu wsi, przy murowanym przystanku, skręć w lewo, w polną drogę ku kompleksowi lasów na wschodzie. Potem skręć w lewo i jedź wzdłuż nich na północ wąską drogą. Trasa wspina się łagodnie i biegnie później szczytem wzgórza. Po kilku kilometrach dotrzesz do punktu widokowego, z którego rozpościera się panorama na Husów. Nie kieruj się do wsi, pozostań na obecnym szlaku. Zanim zjedziesz ku wsi, możesz zatrzymać się na punkcie widokowym na Tatry, leżącym 4 km od poprzedniej atrakcji. Nie trzeba wiele szczęścia, by je zobaczyć.

  • 3
    Husów
    31 km
    Husów

    Na pierwszym skrzyżowaniu we wsi skręć ostro w lewo i opuść ją. Szybko dotrzesz do Handzlówki. To mała, skryta wśród gęstwiny drzew wieś. Przyjemnego odpoczynku zaznasz w parku im. Franciszka Magrysia, ludowego poety, pisarza i rękodzielnika. Miejsce to jest darem artysty dla społeczności wsi, dokonanym w 1927 roku. Obecnie znajdują się tam m.in. ławki, stoły do gry w szachy. W dalszej podróży odwiedzisz Albigową z jej neogotyckim kościołem. Zwróć uwagę na rozety nad drzwiami głównymi i w oknach. We wsi możesz jeszcze obejrzeć stary młyn. Na skrzyżowaniu przy nim jedź prosto. Po przekroczeniu rzeki Sawki, w lewo, a na końcu drogi w prawo. Na rozstaju dróg po 700 m trzymaj lewą stronę. Na końcu drogi odbij w prawo, a następnie przy kapliczce w lewo. Jedziesz drogą o ciekawej nazwie – Zagumnie. Oznacza to, że powstała na tyłach gospodarstw stojących przy głównej drodze wsi i dopiero po jakimś czasie stała się ona zamieszkana. Gdy dojedziesz do skrzyżowania przy zabytkowej kapliczce. Dojedziesz do Malawy – za szkołą odbij w prawo. Nie zbaczając z drogi, dojedziesz ul. Słocińską do skrzyżowania z ul. Powstańców Wielkopolskich i miejsca startowego.

  • 4
    Rzeszów-Słocina
    54 km
    Rzeszów-Słocina

    Twoja wycieczka kończy się koło kościoła pw. św. Marcina.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?