Beskid Niski

Wiejskie krajobrazy na południe od Jasła

0/5 - 0 opinii
Dystans
33km
Czas
2h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 63.20kB
Rowerzyści na leśnej drodze

Charakterystyka trasy

Trasa jest zdecydowanie krajoznawcza, prowadząc przez wsie, pola i lasy na południe od Jasła. Jest średnio wymagająca, raczej relaksująca. Warto udać się w nią dla samej satysfakcji i poznawania nowych obszarów, chociaż zabytków jako takich jest na niej niewiele.

Dystans
33 km
Przewyższenia
361 m
Czas
2h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
5
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Jasło – Tarnowiec – Jasło

Start

  • 1
    Jasło
    0 km
    Jasło

    Wyrusz spod dworca kolejowego w prawo, przejedź przez rondo, trzymając się linii kolejowej i dotrzyj do skrzyżowania z ul. Floriańską, na którym odbij w prawo, by przejechać pod dwoma wiaduktami kolejowymi. Po drodze minąłeś Muzeum Lizaka – jedyną placówkę w Polsce, która dokumentuje dokonania jaśliskiego przemysłu cukierniczego. Trzymaj się ul. Floriańskiej, skręcając na rondzie w trzeci zjazd. W zagajniku znajduje się żydowski kirkut, który warto zwiedzić, poznając historię tego miejsca i Żydów z Jasła. Na kolejnym większym skrzyżowaniu udaj się w lewo, na Zręcin. Ciągle przemieszasz podmiejską zabudowę jednorodzinną. Pierwszą wsią, do której wjedziesz, będzie Wolica. Przetnij ją, podobnie jak znajdującą się za nią Czeluśnicę, bez zmiany kierunku. Za cmentarzem na rozjeździe trzymaj się lewej strony. Niewielkie pagórki dają dobry widok na okoliczne wzgórza. Przy kępie drzew koło przepustu nad kanałem, po przeciwnych stronach drogi stoją krzyż i kamień pamiątkowy, na którym czas i deszcze zatarły już napis. To rzadka w okolicy pamiątka po wizycie w Galicji cesarza Austrii i króla Węgier Franciszka Józefa I, odbytej w 1851 roku. Stąd masz już niedaleko do Tarnowca.

  • 2
    Tarnowiec
    9.2 km
    Tarnowiec

    Wjeżdżając do wsi, warto pamiętać, że znajduje się tu zadbany neogotycki kościół – Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia oraz dwór z parkiem. Dwór jest utrzymany w stylu polskim, z wejściem w osi symetrii i portykiem podpartym kilkoma kolumnami. Na rynku we wsi skręć w prawo. Tą drogą dojedziesz do opłotków Wrocanki. Na 10,9 kilometrze trasy skręć w lewo w drogę przy zagajniku. Dotrzesz do Potakówki. Przejedź ją, nie skręcając. Dalej znajdziesz się w lesie, za którym zaraz jest wieś Chlebna. Na większym skrzyżowaniu odbij w prawo, na południe. Spędzisz w tej miejscowości niemal 5 km, zanim wjedziesz w las na wzgórzu. Łagodny zjazd doprowadzi cię do Glinika Polskiego. Na pierwszym skrzyżowaniu jedź w prawo, na drugim zaś w lewo, na Nowy Glinik. Nowy Glinik niegdyś nazywał się Glinikiem Niemieckim, co było pamiątką po jego założeniu przez kolonistów sprowadzonych tu w XII wieku i późniejszej lokacji na prawie niemieckim. Przed II wojną światową zmieniono nazwę na Glinik Górny, a po niej na Glinik Nowy i w końcu na Nowy Glinik. Przy remizie strażackiej odbij w prawo. Czeka cię stromy podjazd pod wzgórze, na którym wjedziesz w las. Półtora kilometra jazdy doprowadzi cię do wsi Łaski. Jedź prosto główną drogą. Zabudowania wsi płynnie przejdą w jednorodzinne osiedla południowego Jasła. Ulicą Sobniowską dojedziesz do skrzyżowania, które już znasz. Skręć w lewo, w ul. Floriańską. Osiągniesz rondo, wybierz na nim pierwszy zjazd i wyjedź na ul. Piłsudskiego spod wiaduktów kolejowych w lewo. Jadąc prosto przed siebie tą drogą, dotrzesz do miejsca startowego.

  • 3
    Jasło
    32.8 km
    Jasło

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu. Może chcesz coś zjeść i wypić? Najlepiej będzie udać się na nieodległy rynek.