Beskid Niski

Czerwonym szlakiem na Chryszczatą

0/5 - 0 opinii
Dystans
22km
Czas
3h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 645.23kB
Kobieta i dwójka chłopców w kaskach jadący na rowerach leśną, piaszczystą drogą wśród zielonych drzew

Charakterystyka trasy

Bardzo trudna trasa. Choć nie jest długa, to strome podjazdy, duże przewyższenie i nawierzchnia gruntowa wymagają od każdego wytężonego wysiłku. Należy uważać nie tylko na nierówności, ale też na kamienie, korzenie i powalone pnie, dodatkowo utrudniające poruszanie się. Trasa jest nie tylko wyzwaniem dla organizmu – jej walory przyrodnicze, krajoznawcze i historyczne powodują, że jest jedną z najciekawszych w regionie. Należy pamiętać o stosownym zachowaniu się na terenie parku krajobrazowego i rezerwatu, a także na cmentarzach i mogiłach żołnierskich, licznych w okolicy.

Dystans
22 km
Przewyższenia
584 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 31%
Szuter: 51%
Inne: 18%
Typ roweru
MTB , Gravel
Oznakowanie trasy
Słabe
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
1
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Mików – Chryszczata – Duszatyn – Mików

Start

  • 1
    Mików
    0 km
    Mików

    Trasę zaczynamy w Mikowie, nieopodal lotniska Aeroklubu Smolnik. Skieruj się na wschód i jedź prosto. Krętą drogą wspinającą się na wzgórza, wśród lasu, mijając bazy drwali, dojedziesz do Przełęczy Żebrak. Obok drogi biegnie potok Mikowy, jeden z wielu tutejszych cieków wodnych, będący wodopojem dla zwierzyny. Przed wiatą turystyczną skręć w lewo w czerwony szlak. Czekają Cię ostre podjazdy wąską drogą. Jadąc na szczyt Chryszczatej, pomyśl o żołnierzach, których spoczywają tu na małych cmentarzach i w rozrzuconych mogiłach, nieraz nawet nieoznaczonych. Zmuszeni zostali do walki w ekstremalnie trudnych warunkach. Kilometr od szlaku znajduje się jedna z takich mogił – bezimienna, zbiorowa, w której ciemności zgodę znaleźli dawni wrogowie. Podążając ciągle wyżej wydeptanym, ale trudnym szlakiem, uważaj na kamienie i konary. Zapewne często będziesz musiał schodzić z roweru. 

  • 2
    Chryszczata
    11.4 km
    Chryszczata

    Szczyt Chryszczatej poznasz po wiacie turystycznej i krzyżu. Miejsca na szczycie jest niewiele. Zaraz za szczytem znajduje się cmentarz z lat 1914-1915. Nie jest znana liczba pochowanych tu ludzi. Po 2 km dotrzesz do Rezerwatu Zwiezło, który obejmuje rejon 2 jezior osuwiskowych. To przepiękne, dzikie miejsce, w którym warto się zatrzymać. Kolejne 2,5 km dzielą Cię od progu skalnego z wodospadem. Jest to niewysoki uskok skalny, z którego z małej wysokości spada woda potoku Olchowatego. Czysta i nieskażona woda, głosy lasu, w jego bezbrzeżnej, pradawnej ciszy, poruszą każdego.

  • 3
    Duszatyn
    17.4 km
    Duszatyn

    Po 1,5 km dojedziesz do Duszatyna. To mała wieś nad Osławą. Można z niej odbić 1 km na północ, do Rezerwatu Przełom Osławy. Nasza trasa prowadzi na południe, przez kolejne zakola rzeki. Pierwszy raz Osławę należy przekroczyć pokonując bród lub przedostać się przez nią mostem kolejki wąskotorowej. Na kolejnej przeprawie do dyspozycji jest tylko bród – trzeba się nieco zamoczyć. Kolejny raz rzekę można próbować przebyć po moście wąskotorówki. Po kolejnym kilometrze wąskiej drogi jesteś ponownie na początku trasy. Zmęczony?

  • 4
    Mików
    21.5 km
    Mików

    Twoja wycieczka kończy się w Mikowie.
     

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?