Rzeszów - miasto i region

Szlakiem średniowiecznych miejscowości pod Kańczugą

0/5 - 0 opinii
Dystans
46km
Czas
3h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 79.86kB
Rowerzystka wśród pól

Charakterystyka trasy

Trasa jest prosta w nawigowaniu i nietrudna do przejechania, wyzwanie stanowi jednak kilka stromych podjazdów na wzgórza przedzielające kolejne doliny. Miejscowości, które miniesz po drodze, to, tak jak Kańczuga, lokacje w sporej części średniowieczne, których zakładanie na prawie niemieckim miało stymulować rozwój gospodarczy okolicy. Pomyśl o tym, jadąc przez rolnicze obszary i użytki leśne.

Dystans
46 km
Przewyższenia
600 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 97%
Szuter: 3%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Kańczuga – Husów – Hadle Szklarskie – Hadle Kańczuckie – Kańczuga

Start

  • 1
    Kańczuga
    0 km
    Kańczuga

    Rynek w Kańczudze, z którego wyruszymy dziś w drogę, to przykład typowej lokacji miejskiej na prawie niemieckim, dokonanej w XIV wieku, w takcie intensywnego zasiedlania tych terenów przez kolejnych królów częściowo ludnością niemiecką, w celu zwiększenia ich potencjału ekonomicznego. Na dzisiejszym Podkarpaciu, ówcześnie części Małopolski, powstało wiele takich miejscowości, które pełniły rolę lokalnych centrów handlowych i zabezpieczały szlak między Krakowem i Lwowem. Układ urbanistyczny zachował się przez wieki – rynek otaczają budynki o charakterze mieszkalno-usługowym, obecnie kamienice dziewiętnasto- i dwudziestowieczne, a kościół wysunięto poza obręb rynku, ale na tyle, by przypominał swą wieżą o kwestiach wieczności. Świątynia pw. św. Michała Archanioła to budynek przebudowany w początkach XVII wieku z poprzednich, częściowo przynajmniej drewnianych. Zwraca uwagę szczególnie bogato zdobiona elewacja frontowa budynku, z półkolistym przedsionkiem i niezwykle ozdobną attyką, a także dzwonnica zachowująca podobną manierę. Wewnątrz znajduje się niezwykle zdobny zielono-złoty ołtarz barokowy i podobne ołtarze boczne. Wyjedź z rynku ul. św. Barbary. Jadąc tą trasą, częścią drogi wojewódzkiej nr 881, pokonując niewielkie wzniesienie zagospodarowane rolniczo dotrzesz do wsi Sietesz. Przetnij ją, zjeżdżając w lewo w kierunku na Lipnik i Husów. Miniesz pierwszą miejscowość, a następnie jadąc wzdłuż lasu, wspinając się na wzniesienie, osiągniesz Husów.

  • 2
    Husów
    9.8 km
    Husów

    Wjeżdżając do wsi, trzymaj się najpierw prawej strony na rozjeździe, a następnie odbij w lewo w wąską drogę asfaltową. Za kościołem znajdziesz park dworski. Przy ośrodku kultury skręć w lewo. Po drodze miniesz Chatę Jana Raka, najważniejszy zabytek wsi – drewnianą, krytą strzechą chatę chłopską, typową dla tych terenów do połowy XX wieku. Warto nadmienić, zgodnie z hasłem wycieczki, że Husów lokowano na surowym korzeniu (tworzono od nowa w szczerym polu) w XIV wieku jako kolonię niemiecką Langenhof. Po przejechaniu 800 m skręć w prawo na skrzyżowaniu, kierując się w dół łagodnym zjazdem. Następnie, przez rzadki las i pola wjedziesz na wzgórze z punktem widokowym na Husów. Skręć tam w prawo i dalej, 1,2 km za zagajnikiem, w lewo. Podążając szerokim łukiem, zorientujesz się na południe i osiągniesz Tarnawkę. Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny to była cerkiew grekokatolicka. Nie pozostało w nim już wyposażenie sprzed konwersji, ale całkowicie zachowano układ architektoniczny. Po obydwu stronach drzwi głównych znajdują się podcienia, tak zwane soboty, które umożliwiały nocowanie pielgrzymom i wiernym przychodzącym z dalszych wsi. Minąwszy kościół, jedź dalej na południe, koło stadionu, a wyjeżdżając ze wsi, przejedź przez most, trzymając się na rozjeździe lewej strony. Zjedziesz następnie łagodną pochyłością do Handlów Szklarskich

  • 3
    Hadle Szklarskie
    21.5 km
    Hadle Szklarskie

    Zespół pałacowo-parkowy w Hadlach Szklarskich używany jest obecnie jako hotel. Jest to założenie neoklasyczne, z symetryczną bryłą, powściągliwymi zdobieniami i obszernym tarasem. Zachowały się również kuźnia, stajnia i oranżeria. Wieś założono zresztą w 1377 roku na prawie wołoskim (pierwsza taka wieś w Polsce), za panowania króla Ludwika Węgierskiego. Za pałacem skręć w prawo w drugie skrzyżowanie za drewnianym przystankiem autobusowym i siłownią plenerową. Czeka cię dość stromy podjazd, wiodący częściowo przez las. W odległości 0,5 km od krawędzi lasu, odbij ostro w prawo. Kolejne 2,5 km przejedziesz wśród pól i mijając kolejne lasy. Gdy wjedziesz w małą grupę zabudowań, udaj się w lewo. Prosta, opadającą drogą osiągniesz Jawornik. Wśród pierwszych zabudowań znajdziesz dawny dworzec kolejki wąskotorowej i ślady po kilku torowiskach i zwrotnicach. Miniesz dalej ośrodek kultury, remizę strażacką, szkołę i ciągiem drogi wojewódzkiej nr 835 wjedziesz do Widaczowa, a stamtąd ponownie do Hadli Szklarskich. Tam również znajdziesz dawny dworzec przy torze kolejki wąskotorowej. Drogą towarzyszącą nieużywanemu torowisku jedź przed siebie, by dotrzeć do Hadli Kańczuckich

  • 4
    Hadle Kańczuckie
    34.6 km
    Hadle Kańczuckie

    We wsi trzymaj się ciągu drogi wojewódzkiej nr 835. Prowadzi ona dalej do Manasterza. Hadle Kańczuckie istniały już w 1448 roku, ale dokłada data założenia miejscowości nie jest znana. W Manasterzu warto obejrzeć kościół pw. św. Katarzyny i zatrzymać się na leżącym naprzeciwko starym cmentarzu. Manasterz to jedna z najstarszych miejscowości na trasie, o której wiadomo, że osada istniała tu już w V wieku i spustoszył ją najazd Hunów Attyli. Kościół to typowa budowla barokowa z dzwonnicą parawanową. Szosa wiedzie do Siedleczki, przecinając jej wschodnią część. Przed wsią warto odbić na chwilę w prawo, do pomnika lotników 6. pułku lotniczego, którzy zginęli tu w katastrofie w 1931 roku, spowodowanej utratą sterowności po awarii silnika. Sama wieś istniała już w XIV wieku. Dalej dojedziesz już do Kańczugi i nie skręcając, tą samą drogą wjedziesz na rynek.

  • 5
    Kańczuga
    46.3 km
    Kańczuga

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?