Dolina Sanu i Wisły
Na granicy województw
XML, 72.63kB
Charakterystyka trasy
Równa, prosta trasa, choć, jak się okazuje, z niewielkimi elementami offroadu, poprowadzi cię przez pola i lasy północnego Podkarpacia tuż przy granicy z Lubelszczyzną. Znajdziesz po drodze wiele zabytków świadczących o przeszłości tego regionu, przede wszystkim te, które przypominają zamieszkiwanie go przez ludność rusińską, wysiedloną po II wojnie światowej. Największą atrakcją są dwa niemal identyczne kościoły – byłe cerkwie – w Dąbrowicy i na leżajskim Starym Mieście.
Praktyczne wskazówki
Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.
Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.
Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.
Dolina Sanu i Wisły
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Leżajsk – Dąbrowica – LeżajskStart
- 1Leżajsk0 kmLeżajsk
Jako punkt startowy przyjmiemy rynek w Leżajsku. Jest jednym z lepiej zachowanych rynków Podkarpacia, z zaledwie jednym współczesnym budynkiem wpisanym w pierzeję. Zachwycający jest eklektyczny ratusz i barokowy kościół przy ul. Jarosławskiej. Wyjedź w tamtym kierunku trzymając się ul. Jarosławskiej przez następny kilometr, by odbić w lewo w ul. kpt. Kuczka. Za przejazdem kolejowym trzymaj się prawej strony. Przejedź prosto przez Wierzawice i rozległe nadrzeczne pola uprawne za nimi, by dojechać do Sanu i leżącego na drugim brzegu Rzuchowa. Na rozstajach zjedź w prawo, w kierunku wyznaczanym przez drogowskaz na Sieniawę. Przemierzając wieś, miniesz kaplicę grekokatolicką – prawdziwą cerkiew w miniaturze – a potem współczesny kościół. Jedź przed siebie, by mając po prawej żyzne starorzecze Sanu, przeciąć małą wieś Paluchy, potem Pigany i skręcić w lewo na Rudkę za zabudowaniami tartacznymi. Na rozwidleniu 100 m dalej trzymaj się prawej strony. Miniesz grupę zabudowań przy lesie i zagłębisz się w gęstwinę. Droga poprowadzi cię prosto, byś po 2 km wyjechał w Rudce. Przy kościele – jak się zapewne domyślasz po bryle: dawnej cerkwi grekokatolickiej – i zabytkowej drewnianej cerkwi stojącej koło niego odbij w prawo, zgodnie z kierunkiem głównej drogi. Po 200 m skieruj się w lewo przy krzyżu otoczonym drzewami. Przez pola wjedziesz do Cieplic. Przy kościele odbij w prawo i jedź w ogólnym kierunku północnym. Zagłębisz się w las, po około 4 km wyjedziesz w przysiółku Szegdy. Nazwa brzmi mało polsko? Owszem, zapewne jest pozostałością po węgierskich osadnikach z rejonu miasta Szeged, ale nie mamy co do tego całkowitej pewności. Uwaga: możliwe, że ostatni fragment prostej skądinąd drogi może być zarośnięty i będziesz musiał wysilić się na 200 m offroad. Przy okazji – do granicy z województwem lubelskim masz mniej niż kilometr. Wyjedź główną drogą ze wsi w kierunku południowo-zachodnim. Przetniesz około 2 km lasu i staniesz w Kolonii Polskiej. U zbiegu dróg odbij łagodnie w prawo.
- 2Dąbrowica35.9 kmDąbrowica
Wjeżdżając do wsi trafisz na dwór Czartoryskich ukryty w zagajniku. To niestety ruina, ale widać po niej dawny majestat – wieża wybija się nad dwukondygnacyjny budynek, prezentując resztki neogotyckiej sztukaterii, podobnie monumentalny jest portyk oparty na sześciu kolumnach doryckich, pozbawiony dachu, ale zachowujący milczące dostojeństwo w nieszczęściu. Przejedź do centrum wsi, by koło kościoła jechać dalej prosto, w kierunku na Brzyską Wolę. Zjawiskowa świątynia w klasycystycznym stylu nie pasuje wręcz do skromnej wiejskiej zabudowy. Oparta na planie identycznym jak kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Leżajsku, różni się od niego tylko kilkoma detalami. W tej byłej cerkwi zachowany został duży fragment olśniewającego złotem ikonostasu. Zwróć uwagę na to, jak bardzo jest ona proporcjonalna i jak lekkie wrażenie sprawia. Dalej poruszać się będziesz przy krawędzi lasu, mijając skromny drewniany kościół z drugiej połowy XIX wieku. Rozbieżność między nim a cerkwią pokazuje, że ludność polska, katolicka, była tu do wysiedleń po II wojnie światowej mniejszością. Wjedziesz w las. Na końcu tej drogi odbij w lewo na Leżajsk. Droga od zakrętu do końca lasu to 5,5 km. Wyjedziesz w Kuryłówce, dużej wsi wsławionej bitwą polskich żołnierzy podziemia z oddziałem sowieckiego NKWD. Pomnik bitwy znajduje się na południu wsi. Przy pomniku ofiar pacyfikacji przeprowadzonej w zemście przez oddziały radzieckiej odbij w lewo, by drogą wojewódzką nr 877 przejechać przez pola i dojechać do Sanu. Trzymając się tej szosy, wjedziesz na obszar Leżajska nazywany Stare Miasto. Rozglądaj się uważnie, by dostrzec kościół pw. św. Andrzeja Boboli. Przypomina ci coś, co już widziałeś? Oczywiście i nic dziwnego, to także była cerkiew! Brakuje tu jednak elementów wyposażenia cerkiewnego. Trzymając się tej trasy, przetniesz linię kolejową i dojedziesz do ronda. Wybierz drugi zjazd. Niedaleko znajdziesz ciekawe Muzeum Ziemi Leżajskiej, a po kilku chwilach wjedziesz na rynek.
- 3Leżajsk54.1 kmLeżajsk
Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.