Dolina Sanu i Wisły

Dorzeczem Sanu wśród miejsc naznaczonych historią

0/5 - 0 opinii
Dystans
68km
Czas
3h 20m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 115.53kB
Droga asfaltowa otoczona zielonymi łąkami z gęstym lasem mieszanym w oddali

Charakterystyka trasy

To trasa wręcz zjawiskowa, o wyraźnym krajoznawczym i historycznym charakterze. Zaczyna się przy niezwykłym skansenie w Sanoku, prowadzi doliną Sanu i jego dorzeczem poprzez wsie i małe miasta, noszące ślady historii – tej wielkiej i wzniosłej, oraz tej małej i okrutnej. Przez opuszczone osady rusińskie, wzgórza, lasy, obok kapliczek, cerkwi, zamków i bunkrów odbędziesz podróż śladami przeszłości. Większość dróg jest asfaltowa, a umiarkowana długość trasy nie będzie wyzwaniem nawet dla amatorów kolarstwa.

Dystans
68 km
Przewyższenia
607 m
Czas
3h 20m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 96%
Szuter: 1%
Inne: 3%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Sanok – Olszanica – Tyrawa Wołoska – Sanok

Start

  • 1
    Sanok
    0 km
    Sanok

    Wycieczkę zacznijmy przy Muzeum Budownictwa Ludowego. Wrócimy tu, więc najpierw możesz się przejechać trasą, a potem zwiedzić skansen, lub odwrotnie. Decyzja należy do Ciebie. Muzeum odtwarza życie w Galicji w XIX i XX wieku, dzięki przeniesionym tu w całości budynkom i sprzętom gospodarskim. Jest rynek galicyjskiego małego miasteczka, jest sektor pasterski, są dwór, cerkiew i szyby naftowe. Warto poświęcić na zwiedzanie nawet kilka godzin. Z parkingu przy skansenie wyrusz na południe ul. Rybickiego, a następnie ścieżką spacerową, trzymając się brzegu rzeki. Przy moście odbij w ul. Przemyską. Rozglądaj się po wzgórzach po swojej lewej – znajdują się tam liczne bunkry sowieckiej Linii Mołotowa. Miniesz Bykowce i we wsi Załuż skręcisz na łuku drogi krajowej nr 28 w prawo, w kierunku na Lesko. Dojedziesz do zamku Sobień i rezerwatu Góra Sobień. To malownicze miejsce przy zakolu rzeki, a sam zamek wzniesiono w średniowieczu. Przed kościołem w Manastercu skręć w lewo i przejedź pod torami kolejowymi. Po drodze miniesz zamkniętą jeszcze w XIX wieku kopalnię rudy żelaza. Warto nadmienić, że w okolicy znajdują się także niewielkie złoża uranowe, nieopłacalne w eksploatacji. Dojedziesz do Bezmiechowej Górnej, gdzie skręcisz w lewo. Mijając lotnisko szybowcowe, pamiętaj o sukcesach polskich lotników, w tym o rekordowym locie Tadeusza Góry, który zaczął się właśnie tutaj i zakończył się pod Wilnem, przynosząc mu prestiżowy Medal Lilienthala. Przy drodze znajdujesz też pomnik zamordowanych żołnierzy polskich. Przez las dotrzesz po 5 km do Olszanicy.

  • 2
    Olszanica
    24 km
    Olszanica

    Przy pierwszej okazji przejedź rzeczkę Wańkówkę i skręć w lewo, na północ, nie wjeżdżając do Olszanicy. Tylko 3 km jazdy przez dolinę rzeki dzielą Cię od najlepszych serów na Podkarpaciu, które dostaniesz w prowadzonym przez Greka Nikosa Molonopulosa gospodarstwie „Czar PGRu”. Kilkaset metrów dalej znajdziesz z kolei byłą cerkiew unicką w Wańkowej, obecnie kościół rzymskokatolicki. Budynek wzniesiono w 1726 roku w Ropience, a na obecne miejsce przeniesiono go 250 lat później. Za świątynią skręć w lewo, na północ. W następnej wsi – Ropience właśnie – jedź prosto. Za głównym skrzyżowaniem przy kościele, po lewej znajdziesz małe pole naftowe z zabytkowymi sprzętami do wydobywania czarnego złota. Przy szkole w Ropience Dolnej odbij w lewo. Przed Tobą bardzo długa prosta do Rozpucia, gdzie wjedziesz na drogę krajową nr 28. Po drodze możesz zatrzymać przy cerkwisku w Zawadce, a dalej jeszcze w małym kościele pw. Krzyża Świętego i cerkwisku w Rozpuciu. Ten 11-kilometrowy odcinek to podróż nie tylko pośród historii, przepełnionej tragicznym losem Rusinów, wypędzonych stąd po II wojnie światowej, ale i okazja do odpoczynku pośród krajobrazów długiej, wąskiej doliny między zalesionymi wzgórzami. Miejscowości są długie, a zabudowania bardzo rzadko rozsiane. Skręciwszy w Rozpuciu w lewo, dojedziesz do Tyrawy Wołoskiej.

  • 3
    Tyrawa Wołoska
    46 km
    Tyrawa Wołoska

    Główną atrakcją Tyrawy Wołoskiej jest barokowy kościół z początku XVIII wieku. Dziś jest wspaniale odrestaurowany, ale okresami podupadał i groziło mu nawet porzucenie. Naprzeciwko stoi mała kolumnada – smutna pozostałość po portyku tutejszego dworu. Przy kościele skręć w prawo. Wzdłuż rzeki Tyrawki przejedziesz przez Hołuczków i Siemuszową do Tyrawy Solnej. Miniesz Diablą Górą (355 m n.p.m.) i przekroczysz San, następnie udaj się na zachód. Na rozstajach na Dębną za pomnikiem oznaczonym krzyżami grunwaldzkimi i kapliczką odbij w lewo, podążając wzdłuż rzeki i jej zakola przy wsi Międzybrodzie. Stamtąd po 3 km dojedziesz do Trepczy, leżącej na przedmieściach Sanoka. W lesie po prawej skryte są dwa grodziska, a na równinie nad rzeką, naprzeciwko malowniczo położonej cerkwi, do 1942 roku funkcjonował niemiecki obóz pracy przymusowej dla Żydów. 

  • 4
    Sanok
    68 km
    Sanok

    Zanim wrócisz do miejsca startu, zamykając pętlę, możesz skusić się na zwiedzanie rynku i zamku. Rynek to piękne założenie z neoklasycznymi kamienicami i renesansowym ratuszem. Interesujący jest również kościół – neogotycki w bryle, ale barokowy w wystroju. Zamek Królewski w Sanoku to z kolei założenie rozwijane od XIV wieku poprzez kolejne rozbudowy. Obecny kształt zawdzięcza odbudowie z 1934 roku po zniszczeniach, jakie przyniosła I wojna światowa. Ciekawostką jest, że ostatni raz broniony był w trakcie wojen napoleońskich na początku XIX wieku. Obecnie jest siedzibą muzeum. 

    Twoja wycieczka kończy się w punkcie startowym.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?