Roztocze

Trasa wielokulturowości Kresów

0/5 - 0 opinii
Dystans
34km
Czas
3h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 48.29kB
Rowerzystka w niebieskiej kurtce i białym kasku jadąca drogą asfaltową prowadzącą przez las

Charakterystyka trasy

Trasa ta to wspaniała okazja do poznania nie tak odległej, a jednak zapomnianej historii mieszkańców podkarpackiego Roztocza. Przez wiele lat mieszkali tu katolicy rzymscy, grekokatolicy, ewangelicy i Żydzi. Historię i pozostałości tych kultur możesz tu spotkać na każdym kroku. I tak też będzie podczas tej wycieczki rowerowej. Odwiedź Muzeum Kresów i Kresową Osadę, by dowiedzieć się, jak żyli mieszkańcy roztoczańskich regionów. Po drodze zobaczysz wiele kapliczek, krzyży i cerkwie, które są namacalnym dowodem wielokulturowości Roztocza. Trasa rozpoczyna się w Lubaczowie, a dokładnie na jego rynku. Prawie w całości prowadzi przez drogi asfaltowe, między innymi przez popularny Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. 

Dystans
34 km
Przewyższenia
126 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 98%
Piasek: 2%
Typ roweru
Szosa
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Odkryj Roztocze

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Lubaczów – Bałaje – Antoniki – Pilipy – Basznia Dolna – Basznia Górna – Podlesie – Borowa Góra – Karolówka – Młodów - Lubaczów

Start

  • 1
    Lubaczów
    0 km
    Lubaczów

    Twoja wycieczka rowerowa rozpoczyna się w Lubaczowie. Samochód możesz tu zostawić na jednym z miejskich parkingów. W tej małej miejscowości trasę warto zacząć już od zwiedzenia pierwszej atrakcji. Jest to Muzeum Kresów. Powstało ono w 1958 roku i jego celem jest dokumentowanie historii miasta i regionu podkarpackiego Roztocza. Lokalizacja muzeum to dawny spichlerz z początku XIX w. Muzeum w poniedziałki jest nieczynne, natomiast w środy można je zwiedzać za darmo. Czas zwiedzania to około 60-90 min. Muzeum możesz również zobaczyć na zakończenie wycieczki, jednak wcześniej warto sprawdzić godziny otwarcia, które różnią się w zależności od sezonu turystycznego. 

    Z rynku wjedź w ul. Mickiewicza, a po opuszczeniu centrum miasta przekrocz tory kolejowe i skręć w prawo na ul. Chopina. Kieruj się do miejscowości Bałaje.

  • 2
    Bałaje
    4.3 km
    Bałaje

    W tej miejscowości możesz zatrzymać się na chwilę w Izbie Pamięci Narodowej - Domu Strzelca im. gen. bryg. Michała Pakosza.

    Jedź cały czas prosto w kierunku wsi Antoniki.

  • 3
    Antoniki
    5.6 km
    Antoniki

    Po drodze przekroczysz tory kolejowe. Jedź prosto około 2 km do kolejnej wsi.

  • 4
    Pilipy
    7.4 km
    Pilipy

    Kieruj się za główną drogą do Baszni Dolnej. Po drodze miniesz wieś Lubasy. By dojechać do kolejnej atrakcji, przekrocz drogę wojewódzką nr 867 z parkiem po lewej stronie, a kiedy dojedziesz do skrzyżowania, skręć w lewo. Jeśli chcesz odwiedzić Kresową Osadę, na kolejnym skrzyżowaniu również skręć w lewo.

  • 5
    Basznia Dolna
    12.3 km
    Basznia Dolna

    Przejeżdżając przez Basznię Dolną, warto zatrzymać się w Kresowej Osadzie. Znajduje się ona przy ul. Kolejowej. By do niej dojechać, należy nieco zboczyć z drogi, jednak jest ona dobrze oznakowana. Kresowa Osada to wioska tematyczna, w której poznasz wielokulturowość polskich Kresów. Są tu organizowane różnego rodzaju warsztaty, ekspozycje czy festiwale, ale jest to również miejsce, w której można posmakować lokalnych potraw. Mieści się tu doceniana przez wiele osób restauracja.

    Wróć tą samą drogą do drogi głównej, a następnie kieruj się do Baszni Górnej.

  • 6
    Basznia Górna
    14.3 km
    Basznia Górna

    Kiedy znajdziesz się już na głównej drodze na najbliższym rozwidleniu dróg skręć w lewo. Na kolejnym skrzyżowaniu, przy którym znajduje się remiza, znów skręć w lewo. By dojechać do następnych atrakcji, na kolejnym skrzyżowaniu jedź prosto.

  • 7
    Podlesie
    16.2 km
    Podlesie

    W Podlesiu znajdziesz zabytkowy zbór i pastorówkę. Powstały one w czasie, kiedy przeprowadzana była tzw. kolonizacja józefińska. Pod koniec XVIII w. na tereny te sprowadzali się niemieccy osadnicy. Pozostałością po ich życiu w tym rejonie jest zbór ewangelicki (obecnie rzymskokatolicki kościół filialny) oraz pastorówka (obecnie siedziba centrum edukacyjno-kulturalnego). Dla zwiedzających udostępniono wystawę, która opowiada o niemieckiej kolonizacji za czasów cesarza Józefa II na tych terenach.

    Za wsią pojedziesz przez leśne tereny z dobrą nawierzchnią. Kiedy dotrzesz do skrzyżowania, skręć w prawo - będzie teraz prowadził Cię Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Na kolejnym skrzyżowaniu, przy którym zobaczysz Czerwoną Figurę (duży krzyż), skręć w prawo. Jedź w kierunku Borowej Górnej.

  • 8
    Borowa Góra
    25.2 km
    Borowa Góra

    Jedź główną drogą około 3,5 km do Karolówki.

  • 9
    Karolówka
    25.8 km
    Karolówka

    By dostać się do Młodowa, na rozwidleniu dróg skręć w prawo, następnie jedź prosto i skręć w lewo (cały czas przemieszczaj się ul. Jana III Sobieskiego). Po drodze miniesz kościół i szkołę.

  • 10
     Młodów
    20 km
     Młodów

    Kieruj się do Lubaczowa. Do miasta wjedziesz ulicami Cichą i Orzeszkowej.

  • 11
    Lubaczów
    33.6 km
    Lubaczów

    To już koniec Twojej wycieczki - kończy się ona w punkcie startowym. 

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?