Rzeszów - miasto i region

Z Jasła na Górę Liwocz

0/5 - 0 opinii
Dystans
35km
Czas
2h 30m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 64.91kB
Głos lasu

Charakterystyka trasy

Łatwa trasa z kilkoma podjazdami i trudniejszymi odcinkami, o niewielkiej długości, którą mogą pokonać bardziej wprawione dzieci. Poza walorami krajoznawczymi jest to szlak pałaców i kościołów, a także przypominających o dawnej handlowej przeszłości miast rynków. Miłośnicy historii znajdą po drodze kilka cmentarzy wojennych, pozostałych tu po walkach z lat 1914-1915, w tym tych stoczonych w trakcie ofensywy po zwycięskiej dla państw centralnych bitwie gorlickiej.

Dystans
35 km
Przewyższenia
633 m
Czas
2h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 90%
Szuter: 10%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Jasło – Kołaczyce – Wieża widokowa na Górze Liwocz – Jasło

Start

  • 1
    Jasło
    0 km
    Jasło

    Punkt startowy wycieczki wyznaczmy przy parku miejskim. Skieruj się ul. Kołłątaja na północny wschód, w stronę domu kultury i ronda im. Steinhausa. Na rondzie wybierz 2 zjazd, w ul. Kościuszki. Przejedziesz przez rynek i wjedziesz w ul. Kazimierza Wielkiego. Biegnie ona przez most na Jasiołce i dochodzi do ronda, na którym powinieneś jechać prosto, w ul. Lwowską. Skręcisz z niej w lewo zgodnie z drogowskazem na Gorajowice, stojącym przy przystanku autobusowym. Drogą tą wyjedziesz na północne obrzeża miasta, do wsi Gorajowice. Przejedź ją na wprost, bez skręcania. Przed tobą gęsty las, w którym musisz przy wiacie skręcić zgodnie z biegiem szosy asfaltowej. Na 4 kolejnych rozjazdach trzymaj się prawej strony, dzięki czemu dojedziesz do zespołu pałacowo parkowego w Bieździadce. Z dworu zostały ruiny, ale założenie parkowe nadal jest wyraźnie widoczne. Przyjrzyj się układowi drzew, by zobaczyć, którędy wiodła główna droga pod budynek. Na dużym skrzyżowaniu za parkiem, z przystankiem autobusowym pod wierzbą, skręć ostro w lewo. W kolejnej wsi – Bieździedzy – miniesz klasztor ss. Serafitek, szkołę (za którą znajduje się cmentarz z kwaterą wojskową), obiekty sportowe i nieduży kamienny kościół z neogotycką wieżą i opuszczony, ale elegancki w swoim założeniu dwór. Zbudowania płynnie przechodzą w następną miejscowość: Nawsie Kołaczyckie, i dalej w Kołaczyce. 

  • 2
    Kołaczyce
    12.3 km
    Kołaczyce

    W miasteczku znajduje się cmentarz wojenny nr 39 i rynek z eleganckim ratuszem oraz kościołem w stylu neogotyckim. Ciekawy jest zachowany drewniany dom z podcieniem opartym na kamiennych kolumnach – jest to ostatnia taka budowla w pierzei, świadectwo tego, jak kiedyś wyglądała zabudowa mieszkalno-usługowa rynków galicyjskich. Przejedź przez rynek i odszukaj ul. Powstańców, z której skręć w lewo w ul. Liwoczną. Przy placu Targowym skręć w prawo, w ul. Bohaterów Monte Cassino. Przejedziesz obok stadionu i przez błonia, a następnie przez most nad Wisłoką. W Kłodawie, wsi położonej już za rzeką, jedź prosto. Dojedziesz tak do Brzysk. Największą atrakcją miejscowości jest pałac z XVII wieku, po przebudowie z XIX wieku, mający styl neorenesansowy, z symetryczną bryłą i wspartą na arkadach loggią. Drugi ciekawy obiekt to neogotycki kościół z końca XIX wieku. Na końcu wsi dojedziesz do Rezerwatu Przyrody Liwocz. 

  • 3
    Wieża widokowa na Górze Liwocz
    20.2 km
    Wieża widokowa na Górze Liwocz

    Około 1,5 km drogi żółtym szlakiem doprowadzi cię do wieży widokowej na Górze Liwocz, z której rozciąga się niesamowita panorama. Jest to jednocześnie Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju. Odpocznij, korzystając ze spokoju przyrody. Wracając szlakiem żółtym, nie skręcaj na Brzysk, ale przy parkingu jedź prosto. Przez rozrzucone zabudowania rolnicze dotrzesz pod Krzyż Milenijny w pobliżu punktu widokowego na stawy Wróblowa Ujazd. Obydwa miejsca dają świetne panoramy okolicy i warto spędzić tam chwilę. Na końcu drogi skręć ostro w lewo, na południe, i trzymaj się głównej drogi. Miejscowość, do której wjeżdżasz, to Wróblowa. Na wszystkich skrzyżowaniach jedź prosto. Po lewej masz Wisłokę i zalewy rozrzucone w jej starorzeczu. To dobre miejsce na postój. Przy współczesnym kościele w Dąbrówce-Gamrat również jedź przed siebie. W odległości 300 m za świątynią znajdziesz pozostałości starego mostu na Wisłoce. Ulicą Mickiewicza wjedziesz na północne przedmieścia Jasła. Trzymaj się tej drogi. Przejedź przez most na Wisłoce, a patrząc w lewo, dojrzysz ujście Jasiołki. Z ul. Mickiewicza skręć w prawo w ul. Czackiego, która doprowadzi cię do miejsca startu.

  • 4
    Jasło
    34.6 km
    Jasło

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.