Beskid Niski

Na południe od Żmigrodu szlakiem cerkwi, cmentarzy i wysiedlonych wsi

0/5 - 0 opinii
Dystans
67km
Czas
4h 30m
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 112.46kB
Rowerowy szlak podkarpacia

Charakterystyka trasy

Trudna trasa, tak z uwagi na dystans, liczbę podjazdów, przewyższenia i rodzaj nawierzchni. Prowadząc jednak przez rzadko zamieszkane Beskidy i okolice Magurskiego Parku Narodowego, jest niezwykle relaksująca i pozwala oczyścić umysł od zgiełku wielkiego świata. Jest to także podróż historyczna, która przypomina, że nawet tak piękne i zdawałoby się nietknięte miejsca, bywają doświadczane przez kataklizmy wojen i wysiedleń.

Dystans
67 km
Przewyższenia
735 m
Czas
4h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Nowy Żmigród – Krempna – Ożenna – Krempna – Nowy Żmigród

Start

  • 1
    Nowy Żmigród
    0 km
    Nowy Żmigród

    Takie duże wsie podkarpackie – a często byłe miasta – jak Nowy Żmigród mają duszę i historię. Lokacja Żmigrodu to rok 1331, ale akt ten tylko „zalegalizował” istniejącą już miejscowość. Przez miasteczko przechodziły wyprawy wojenne, w tym Potop Szwedzki i obydwie wojny światowe, a zostało ono zdegradowane do statusu wsi dopiero w 1934 roku. Śladem tej wielkiej i długiej historii są budynki i miejsca – rynek z zabudową charakterystyczną dla Galicji, kościół czy odrestaurowany cmentarz wojenny nr 8. Rozejrzyj się po rynku i zwróć uwagę na to, że choć nie zawsze w szczycie świetności, stare kamienice zachowały w sporej części zdobienia secesyjne, a nawet tak odważne elementy, jak attyki (zwłaszcza pod adresem Rynek 37). Ze wsi wyjedziemy na południe, by minąć najpierw szkołę i liceum. Przez pierwsze 7 km będziesz jechać wzdłuż brzegu Wisłoki, niejako pod prąd rzeki. Miniesz długą wieś Kąty w ciągu drogi wojewódzkiej nr 992, trzymaj się tej trasy. Po drodze możesz zboczyć na kładkę nad rzeką, która pozwoli ci zagłębić się w jej dziki świat. W centrum wsi przekroczysz Wisłokę mostem, po czym czeka cię dość ostry podjazd pod górę na serpentynach o długości około 2 km, ale widok na dolinę, który czeka na szczycie, jest jednak wart wysiłku. Następnie wjedziesz w las, kierując się na Przełęcz Hałbowską. Trzymaj się oznakowanej drogi wojewódzkiej nr 992. Pamiętaj, że jedziesz teraz w sąsiedztwie Magurskiego Parku Narodowego. Teraz możesz odpocząć na długim zjeździe do Krempnej.

  • 2
    Krempna
    15.5 km
    Krempna

    Dodatkową chwilę odpoczynku możesz zorganizować nad zalewem lub nad brzegiem Wisłoki, która meandruje w okolicy wsi. Warto także pomyśleć o odwiedzeniu Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego im. Jana Szafrańskiego, w którym przedstawiony jest Magurski Park Narodowy, oraz ulokowanego w zagajniku cmentarza wojennego nr 6 z I wojny światowej. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny to nowoczesna architektonicznie i w formie przedstawiania wiedzy placówka, w której prezentowane jest życie lasu, łącznie z modelem drzewa ukazującym je jako miejsce życia wielu gatunków roślin i zwierząt.  By wyjechać ze wsi, na głównym skrzyżowaniu skręć w prawo, tak by minąć budynek Urzędu Gminy i Ośrodek Edukacyjny. Jest to też wciąż droga wojewódzka nr 992. Po chwili dotrzesz do Kotani, a stamtąd do Świątkowej Małej. Warto odbić tam w prawo do Świątkowej Wielkiej, by odwiedzić kościół pw. św. Michała Archanioła – niezwykle ciekawy przykład konwertowanej cerkwi unickiej. Nosi on wszystkie cechy pierwotnej architektury – jest trzydzielny, z wysoką wieżą nad babińcem i kopułami nad nawą główną i prezbiterium. Dookoła rozciąga się też stary cmentarz z rusińskimi nagrobkami. Podobnie urocza jest cerkiew unicka w Świątkowej Małej, na prawym brzegu Wisłoki. Jadąc dalej, trzymaj się ciągu drogi wojewódzkiej nr 992. Będziesz teraz poruszać się na południe, pośród wzgórz Beskidów, przez często nieistniejące już miejscowości, jak wieś Rozstajne. Pozostała po niej polana to dobre miejsce na odpoczynek i kilka myśli o przemijaniu tego, co tworzy człowiek, jak również o brutalności, która doprowadziła do wyludnienia olbrzymich obszarów Bieszczad i Beskidów z rdzennej ludności rusińskiej w ramach operacji „Wisła”. Następnie minąwszy drewniany kościół pw. MB Śnieżnej i miejscowość Grab z cmentarzem wojennym nr 5, wjedziesz do Ożennej.

  • 3
    Ożenna
    34.9 km
    Ożenna

    We wsi warto odwiedzić aż 4 cmentarze z I wojny światowej – o numerach od 1 do 4, oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Cmentarze przypominają o ciężkich walkach, jakie siły dwu zaborców – carskiej Rosji i cesarskich Austro-Węgier – toczyły o tereny dzisiejszego pogranicza polsko-słowackiego. Zjedź na skrzyżowaniu z drogi wojewódzkiej nr 992 w lewo, na północny wschód. Zaczniesz podjazd na Grabską Górę, a następnie wjedziesz w las objęty ochroną przez Magurski Park Narodowy. Po 2 km wyjedziesz z gęstwiny na bezdrzewną dolinę, w której kiedyś była wieś. Trzymając się początkowo lizjery lasu, zjedź w dół i skręć ostro w lewo zgodnie z biegiem drogi. Po chwili znowu wjedziesz w las, kierując się na Żydowskie. Na końcu tej wsi trafisz na cerkwisko i stary cmentarz. Stąd zostało ci już tylko 3,5 km do Krempnej.

  • 4
    Krempna
    48 km
    Krempna

    Na znanym ci już skrzyżowaniu odbij w prawo. Przejedziesz koło kościoła, za którym szukaj drewnianej byłej cerkwi unickiej o wyraźnie wyodrębnionych nawach i zachowanych kopułkach. Następnie wzdłuż brzegu Wisłoki poruszaj się na wschód. Na rozjeździe trzymaj się lewej strony, by nie przekroczyć rzeki. Gęstym lasem przejedziesz 3,3 km, w jednym miejscu przeprawiając się przez Wisłokę, aż staniesz w Myscowej. Warto zatrzymać się tu przy byłej cerkwi, a obecnie kościele katolickim za niskim kamiennym murkiem, która zachowała zdobienia unickie. Minąwszy świątynię, jedź prosto, w kierunku północnym, pozostając w kontakcie wzrokowym z brzegiem rzeki. Nawigację ułatwi fakt, że przemieszczasz się zgodnie z jej prądem. Tym szlakiem, dwukrotnie przejeżdżając mostami nad Wisłoką, wrócisz do wsi Kąty. Znaną już sobie drogą, wrócisz do Nowego Żmigrodu. Ostatnie 7 km prowadzi przez równy teren rzecznej doliny, więc zdążysz odpocząć przed obiadem.

  • 5
    Nowy Żmigród
    66.9 km
    Nowy Żmigród

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.