Dolina Sanu i Wisły

Od sanktuarium do zalewu

0/5 - 0 opinii
Dystans
20km
Czas
3h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 37.65kB
Asfaltowa droga prowadząca przez las wśród wysokich drzew iglastych

Charakterystyka trasy

Trasa jest dobrze oznakowana, co znacznie ułatwia pokonanie tej 20-kilometrowej pętli. Pojedziesz po nawierzchni asfaltowej, jak i po drogach gruntowych przez lasy i pola. Jest dobrze oznakowana, co znacznie ułatwia pokonanie tej 20-kilometrowej pętli. Wycieczkę rozpoczniesz w Leżajsku. Najlepszym miejscem na pozostawienie samochodu będzie parking pod klasztorem oo. Bernardynów - jest on bezpłatny. Trasa prowadzi przez spokojne drogi, bez nadmiernego ruchu samochodowego. Ponieważ jej punktem startowym jest leżajski klasztor, możesz go zwiedzić na początku lub na końcu trasy. Z tego miejsca jest również niedaleko do centrum miasteczka - na rynek - który zdecydowanie warto odwiedzić i pozostać dłużej, by odkryć tamtejsze lokalne smaki.

Dystans
20 km
Przewyższenia
125 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 57%
Szuter: 43%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Leżajsk - Brzóza Królewska - Leżajsk

Start

 • 1
  Leżajsk
  0 km
  Leżajsk

  W Leżajsku znajduje się sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. W skład zespołu klasztornego wchodzi bazylika pw. Zwiastowania NMP i klasztor oo. Bernardynów. Według wierzeń powstanie Sanktuarium oraz kościoła było poprzedzone niezwykłymi wydarzeniami. Jeśli wierzyć dawnym tekstom, w miejscu, w którym obecnie stoi bazylika, na pniu ściętego drzewa objawiła się Matka Boska ze św. Józefem. W miejscu objawień przez pewien czas stała drewniana kaplica. Jednak w 1610 roku z inicjatywy Ojców Bernardynów powstał tam pierwszy murowany kościół. Już kilka lat później jego miejsce zajęła budowla, którą można podziwiać obecnie. Jej wnętrze ukazuje wczesnobarokowe cechy. Ciekawostką jest fakt, że jest w stanie zmieścić aż 5 tys. wiernych. Najcenniejszym elementem niewątpliwie są organy figuralne. Odbywają się tu piękne koncerty wygrywane na tym instrumencie. Na uwagę zasługuje także ozdobny, XVII-wieczny ołtarz główny z wizerunkiem Zwiastowania Najświętszej Maryi. Teren sanktuarium otoczony jest lasem, w którym wytyczono dróżki kalwarii leżajskiej.

  By dojechać do kolejnego punktu, kieruj się tabliczką „Łańcut 45, Dynów 70” i podążaj za znakami Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Kiedy dotrzesz do ogródków działkowych, skręć w lewo w utwardzoną polną drogę. Cały czas jedź zgodnie z oznaczeniami szlaku Green Velo. Za około 2 km dojedziesz do lasu, w którym czeka Cię dalsza część drogi. Po prawej stronie zobaczysz krzyż, a za około 400 m natrafisz na znaki niebieskiego szlaku pieszego PTTK i niebieskiego szlaku rowerowego ATR. Jeśli chcesz odpocząć, za 500 m będzie do tego odpowiednie miejsce - punkt MOR. Po chwili odpoczynku jedź dalej i po przejechaniu 200 m skręć w lewo. Asfaltową drogą jedź prosto do Brzózy Królewskiej.

 • 2
  Brzóza Królewska
  11.7 km
  Brzóza Królewska

  W Brzózie Królewskiej możesz zatrzymać się na dłużej po to, aby zaznać atrakcji tamtejszego zalewu. W tym otoczonym przez las miejscu możesz rozbić camping, wypożyczyć sprzęt wodny lub po prostu odpocząć nad wodą. W sezonie letnim działa tu kilka punktów gastronomicznych.

  1 km za zalewem skręć w prawo. Wróć na Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, aby później po przejechaniu 1 km dotrzeć do oznakowań szlaku niebieskiego i skręcić w lewo. Następnie za działkami skręć w prawo. Na ostatnim etapie ponownie podążaj szlakiem Green Velo.

 • 3
  Leżajsk
  20 km
  Leżajsk

  Rowerowa wycieczka kończy się w punkcie startowym.