Dolina Sanu i Wisły

Przez popularne szlaki Doliny Dolnego Sanu

0/5 - 0 opinii
Dystans
35km
Czas
4h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 55.58kB
Asfaltowa alejka między drzewami prowadząca do skrzyżowania, na poboczu chodnik i brązowe liście, w tle budynki i samochody

Charakterystyka trasy

Dość łatwa technicznie trasa przebiega po popularnych szlakach rowerowych - Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo oraz Szlaku Angielskich Lotników. Na trasie znajdują się punkty MOR, w których możesz odpocząć i zregenerować siły. Na drogach nie spotkasz wielu samochodów. To spokojna trasa, która wiedzie przez małe, podkarpackie miejscowości. Podczas jazdy warto choć na chwilę zatrzymać się w proponowanych miasteczkach, by lepiej poznać ich historię i tradycje.

Dystans
35 km
Przewyższenia
104 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 89%
Szuter: 5%
Inne: 6%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Ulanów - Rudnik nad Sanem - Kopki - Krzeszów - Bieliny - Glinianka - Dąbrówka - Ulanów

Start

 • 1
  Ulanów
  0 km
  Ulanów

  Wycieczkę rozpocznij od zobaczenia drewnianego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary, znajdującego się w centrum miasta. Ulanów słynie również z polskiego flisactwa, jest nazywany jego stolicą. Wywodzili się stąd flisacy i retmani, którzy byli odpowiedzialni za transport na polskich rzekach.

  Samochód możesz zostawić na jednym z miejskich parkingów. Następnie jedź ulicami Bielinecką i Rudnicką, przekrocz most na Sanie i jedź w kierunku Rudnika nad Sanem Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Krótki fragment drogi będzie Cię prowadził drogą krajową nr 19.

 • 2
   Rudnik nad Sanem
  6.6 km
   Rudnik nad Sanem

  Kultura i tradycja obecna w Rudniku nad Sanem jest nierozerwalnie połączona z wikliną. Rodziną, która zapoczątkowała wikliniarstwo w tej miejscowości, są Hompeschowie. W 2007 r. otwarto tu Centrum Wikliniarstwa, a na terenie całego miasteczka znajdują się liczne rzeźby wykonane z tego niezwykłego materiału. W Rudniku zobaczysz także zabytkowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz budynek młyna i elektrowni (obecnie kaszarnia) z 1920 r. 

  Wyjeżdżając z miasteczka, możesz zatrzymać się w punkcie MOR, znajdującym się przy drodze krajowej nr 19. Jedź w kierunku rzeki San - początkowo drogą asfaltową, a następnie polną. Kiedy miniesz zabytkowy park pałacu Tarnowskich, skręć z lewo i podążaj wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

 • 3
  Kopki
  14 km
  Kopki

  Tu możesz odpocząć, na przykład w punkcie MOR. Następnie dojeżdżając do drogi wojewódzkiej nr 863, skręć w lewo w kierunku Krzeszowa. 

 • 4
  Krzeszów
  16.2 km
  Krzeszów

  Na rynku w Krzeszowie warto zatrzymać się przy charakterystycznej kotwicy. Dalej kieruj się do Podolszynki Ordynackiej.

 • 5
  Podolszynka Ordynacka
  17.3 km
  Podolszynka Ordynacka

  Teraz będziesz jechać Szlakiem Angielskich Lotników – Rita. Jego nazwa pochodzi od imienia żony dowódcy samolotu - Rity Storey. Początek tego szlaku to wieś Tarnogóra, gdzie doszło do upadku angielskiego ciężkiego bombowca. Kończy się natomiast w Hucie Podgórnej. W tym miejscu z lotniska polowego ewakuowano 4 członków załogi Halifaxa JP-224. 

  Za stacją paliw skręć w lewo i jedź w stronę miejscowości Bieliny - cały czas szlakiem Rita. 

 • 6
  Bieliny
  23.1 km
  Bieliny

  Tu warto zatrzymać się przy Sanktuarium św. Wojciecha. Przechowywane jest w nim około 100 relikwii Patronów Polski, np. Stanisława Kostki czy Jana Nepomucena.

  Kieruj się do Wołki Bielińskiej.

 • 7
  Wólka Bielińska
  25.2 km
  Wólka Bielińska

  Na rozwidleniu dróg skręć w prawo, opuszczając tym samym Szlak Angielskich Lotników – Rita. 

 • 8
  Glinianka
  27.8 km
  Glinianka

  W Gliniance przy skrzyżowaniu, przy którym po lewej stronie zobaczysz kościół, jedź prosto. Skręć w lewo dopiero na kolejnym skrzyżowaniu dróg i jedź w kierunku Dąbrówki, przekraczając po drodze drogę wojewódzką nr 858. 

 • 9
  Dąbrówka
  30.8 km
  Dąbrówka

  Przed mostem na rzece Tanew skręć w lewo, w polną drogę. Jedź prosto w kierunku Ulanowa. Po drodze miniesz hotel z restauracją Galicja. 

 • 10
  Ulanów
  34.3 km
  Ulanów

  To koniec Twojej wycieczki. To dobry moment, by jeszcze na chwilę zatrzymać się w centrum Ulanowa i zachwycić się jego urokiem.