Dolina Sanu i Wisły

Historyczny Szlak Rowerowy

0/5 - 0 opinii
Dystans
25km
Czas
3h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 39.04kB
Asfaltowa droga biegnąca przez las i szare niebo

Charakterystyka trasy

Punktem startowym i końcowym pętli jest Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR) w Jarocinie. Nie bez przyczyny - cała trasa przebiega znanymi i lubianymi szlakami rowerowymi, między innymi Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Większość wycieczki przejedziesz jednak innym szlakiem, jakim jest Historyczny Szlak Rowerowy Gminy Jarocin. Po drodze spotkasz atrakcje, dzięki którym lepiej poznasz historię i dzieje tego regionu, ale także odpoczniesz w wyznaczonych do tego miejscach.

Dystans
25 km
Przewyższenia
51 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 80%
Szuter: 6%
Inne: 14%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
0
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Jarocin MOR - Graba - Łoza - Klinowa Góra - Golce - Jarocin - Jarocin MOR

Start

 • 1
  Jarocin MOR
  0 km
  Jarocin MOR

  Wycieczkę najlepiej rozpocząć w punkcie MOR. Znajdziesz tu zadaszenie i wiaty, a uroku temu miejscu dodaje jeziorko z pomostem i kąpieliskiem. Do dyspozycji odwiedzających jest także wypożyczalnia sprzętu wodnego. Przy punkcie MOR znajduje się parking, przy którym możesz zostawić samochód. 

  Po opuszczeniu punktu MOR jedź na północny wschód, zgodnie z oznaczeniem Historycznego Szlaku Rowerowego Gminy Jarocin. Po około 2 km na skrzyżowaniu skręć w prawo.

 • 2
  Graba
  4.8 km
  Graba

  W tej miejscowości warto choć na chwilę zatrzymać się przy pomniku. Upamiętnia on tragiczne wydarzenia, które rozegrały się 28 grudnia 1943 roku. Wtedy to Niemcy zamordowali 14 mieszkańców wsi Graba. Był to odwet za udzielenie kwater oddziałowi NOW-AK, któremu w tym czasie przewodził Franciszek Przysiężniak, znany jako „Ojciec Jan”. W niedalekiej odległości znajdziesz wiatę rowerową, przy której możesz odpocząć. Dalej będziesz poruszać się dwoma rowerowymi szlakami - Historycznym Szlakiem Rowerowym i szlakiem ATR. 

 • 3
  Łoza
  7 km
  Łoza

  Jedź asfaltową drogą do przysiółka Łoza. Następnie skręć w prawo, a kiedy miniesz kapliczkę upamiętniającą św. Jana Pawła II, skręć ponownie w prawo. Po przejechaniu około 600 m udaj się w lewo i jedź w tym kierunku aż do rozstaju dróg. Wtedy skieruj się do lasu zgodnie z oznaczeniami czarnego i zielonego szlaku. 

 • 4
  Klinowa Góra
  11 km
  Klinowa Góra

  Klinowa Góra to wyjątkowe miejsce, przez które prowadzi Historyczny Szlak Rowerowy. Znajdują się tu rzadko spotykane w regionie naturalne wzniesienie z piasku. Obecnie pozostało już niewiele wydm, ponieważ do końca XIX wieku trwało tu zalesianie terenu. Na jednej z nich możesz zobaczyć starą, murowaną kapliczkę. Kieruj się w stronę miejscowości Golce, gdzie napotkasz znaki Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

 • 5
  Golce
  16.8 km
  Golce

  Jedź Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Poprowadzi Cię on do Jarocina. Po drodze miniesz miejscowość Majdan Golczański.

   

 • 6
  Jarocin
  22.8 km
  Jarocin

  Choć jesteś już w Jarocinie, to jeszcze nie koniec Twojej wycieczki. W tej miejscowości warto zwiedzić Centrum Edukacji Ekologicznej. Znajdują się tu sale dydaktyczne, sala ekspozycji przyrodniczej, punkt obserwacyjny ptaków, ale także ścieżki przyrodniczo-edukacyjne „Przyjazny Las”. Innym punktem jest pobliska Izba Pamięci z ciekawymi ekspozycjami poświęconymi dziejom regionu i jego mieszkańców. 

 • 7
  Jarocin MOR
  24.2 km
  Jarocin MOR

  Twoja rowerowa przygoda kończy się w punkcie startowym. 

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?