Beskid Niski

Czerwonym Szlakiem przez beskidzkie ostępy

0/5 - 0 opinii
Dystans
53km
Czas
4h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 89.18kB
Miejsce na piknik

Charakterystyka trasy

Dystans
53 km
Przewyższenia
961 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 79%
Szuter: 21%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
6
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Jaśliska – Zawoje – Wisłok Wielki – Jaśliska

Start

  • 1
    Jaśliska
    0 km
    Jaśliska

    Stojąc na rynku w Jaśliskach, czy przechadzając się pod barokowy kościół, nie sposób nie zauważyć drewnianej, misternie zdobionej zabudowy i nie pomyśleć o tym, jak istotną funkcję pełniły w życiu społecznym i gospodarczym prowincji takie właśnie byłe miasta, a obecnie wsie. Jaśliska leżały kiedyś przy ważnym trakcie handlowym na Węgry, nosiły też od czasu lokacji w 1366 roku nazwę Hohenstath (Wysokie Miasto). Miejscowość była na tyle istotna, że zatrzymali się tam na obóz Lisowczycy przed uderzeniem na Węgry, i na tyle potężna, by z pomocą murów miejskich (których niewielki fragment zachował się w południowo-wschodniej części wsi) oprzeć się najazdowi Rakoczego. Stojąc naprzeciwko ratusza, wyjedź z rynku drogą po prawej stronie, ciągnącą się wzdłuż budynku, by po szerokim łuku przejechać przez mostek nad Bielczą i skręcić w prawo w drogę wojewódzką nr 897. Jadąc pod prąd rzeki Jasiołki, miniesz Posadę Jaśliską i Wolę Niżną. Przed lasem skręć w szutrową drogę w lewo, zgodnie z drogowskazem na miejsce piknikowe Szachty. Przejedziesz 3 km przez gęsty las, by na skrzyżowaniu na jego końcu odbić ostro w lewo, koło wiaty turystycznej. Możesz poświęcić chwilę, by zjechać w prawo do nieistniejącej wsi Polany Surowiczne, gdzie znajdziesz cmentarz łemkowski i dzwonnicę cerkiewną z kamienia. Następnie zboczem Góry Polańskiej, znów przez gęsty las, jedź głównym szlakiem aż do brzegu Wisłoka i kolejnej nieistniejącej wsi – Wernejówki. Stamtąd skieruj się na północ, by po niespełna 2 km dotrzeć do Zawojów. 

  • 2
    Zawoje
    17.9 km
    Zawoje

    Odpocznij nad brzegiem Wisłoka. Ścieżka przyrodnicza „W dolinie Wisłoka” może cię zaciekawić, ale obejmuje łącznie 12 km, więc zastanów się, czy jesteś dostatecznie wytrzymały, by podjąć się tych kolejnych, dodatkowych kilometrów po niełatwym terenie. Za małym mostkiem w kępie drzew pośrodku wsi skręć w prawo, w czerwony szlak pieszy. Kolejne 2 km przez las zaprowadzą cię do Puław. Trzymając się czerwonego szlaku pieszego, skręć ostro w prawo, na południe. Będziesz na dobrej drodze, jeśli miniesz cmentarz ukryty w kępie drzew. Czerwony szlak pieszy odbija w prawo 300 m za ścianą lasu – nie przegap tego! Przed tobą 5 km drogi przez las. Szlak jest dobrze oznakowany, nie zgubisz się. Na końcu tego etapu trasy znajdziesz wiatę turystyczną. Zjedź przy niej ze szlaku, wybierając drogę w prawo na leśny dukt wyjeżdżony przez leśników i drwali. Trasa ta doprowadzi cię po 5,5 km do Wisłoka Wielkiego.

  • 3
    Wisłok Wielki
    33.3 km
    Wisłok Wielki

    We wsi warta uwagi jest cerkiew pw. św. Onufrego, drewniana, z zachowanymi wszystkimi cechami architektonicznymi świątyni unickiej. Wyjedź z miejscowości w kierunku zachodnim, włączając się w ruch na drodze wojewódzkiej nr 897. Pośród porośniętych lasami wzgórz i zagospodarowanych rolniczo polan dojedziesz do Moszczańca, a dalej pod rozjazd na miejsce piknikowe, w którym już byłeś. Stąd już pozostało ci wrócić przez Wolę Niżną i Posadę Jaśliską do Jaślisk znaną już sobie drogą.

  • 4
    Jaśliska
    53.3 km
    Jaśliska

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?