Dolina Sanu i Wisły

Jazda po fortach Twierdzy Przemyśl, część północna

0/5 - 0 opinii
Dystans
33km
Czas
4h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 59.32kB
Utwardzona droga prowadząca przez jesienny las z pomarańczowymi liśćmi na poboczach

Charakterystyka trasy

Ta trasa to wyjątkowa gratka dla miłośników historii. 4-godzinna podróż pozwoli Ci poznać forty otaczające północną część Przemyśla. Droga momentami może być nieco uciążliwa, biorąc pod uwagę fakt, że kilka razy będziesz zmuszony do zjazdu z asfaltowych ścieżek na drogi polne. Jednak nie zniechęcaj się – w końcu dla sporej grupy osób trudniej przejezdne obszary, to wyzwania, które urozmaicają trasę. Podczas jazdy po fortach Twierdzy Przemyśl, będziesz miał także okazję podziwiać panoramę doliny Sanu. Odwiedzisz także Arboretum w Bolestraszycach i poznasz tamtejszą różnorodną przyrodę. Przed Tobą trasa pełna wrażeń!

Dystans
33 km
Przewyższenia
259 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
0
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Przemyśl, centrum - Buszkowice - Bolestraszyce - Żurawica - Duńkowiczki - Pod Lipowicą - Kuńkowce - Przemyśl

Start

  • 1
    Przemyśl, centrum
    0 km
    Przemyśl, centrum

    Wycieczkę rozpoczynasz w centrum Przemyśla - zaraz obok mostu Orląt Przemyskich. Tu swój początek ma również szlak oznakowany kolorem zielonym. Na początku jedź drogą rowerową wzdłuż rzeki. Ścieżka doprowadzi Cię do mostu na obwodnicy miasta. Dalej pojedziesz drogą publiczną. Aż do Bolestraszyc kieruj się za znakami Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

    W samym Przemyślu znajdziesz wiele obiektów godnych uwagi. Warto zainteresować się np. Twierdzą Przemyśl. To świetnie zachowany element architektury obronnej, którego budowę rozpoczęto w XIX w. Mimo że proces miał trwać aż 24 lata, projekt nigdy nie został w pełni zrealizowany. W okresie I wojny światowej twierdza była trzecią co do wielkości europejską fortyfikacją, trzykrotnie obleganą. Po fortach biegnie Szlak Forteczny oznakowany kolorem czarnym. Nawet obecnie Twierdza Przemyśl to jeden z największych obiektów architektury obronnej w Europie.

  • 2
    Buszkowice
    3 km
    Buszkowice

    W Buszkowicach w dawnej cerkwi znajduje się okazały kościół.Kościół katolicki przejął cerkwie po II wojnie światowej. Niestety we wnętrzu nie zachowało się pierwotne wyposażenie.

    Po obejrzeniu obiektu jedź nadal główną drogą zgodnie z oznakowaniami szlaku rowerowego. Kieruj się do Bolestraszyc.

  • 3
    Bolestraszyce
    9.8 km
    Bolestraszyce

    Na dłużej warto zatrzymać się w kolejnym miejscu na trasie, a mianowicie w bolestraszyckim arboretum. Miejsce zostało założone w 1975 r. Powierzchnia ogrodu to około 30 ha. Zgromadzono tu liczne gatunki drzew, krzewów i krzewinek. Niektóre z nich liczą nawet 70 lat. Arboretum w Bolestraszycach to miejsce, gdzie znajdziesz ponad 3000 gatunków roślin, ponad 120 gatunków kręgowców oraz blisko 40 gatunków ptaków, które odbywają tu swoje lęgi.

    Ponadto na terenie ogrodu znajduje się także Ogród Sensualny, w którym zgromadzono kolekcję roślin atrakcyjnych pod względem dotykowym i zapachowym.

    Obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych (zwłaszcza niewidomych). Szczegółowe informacje na temat Arboretum znajdziesz na stronie: https://bolestraszyce.com.pl/

    Niecały kilometr dalej opuszczasz szosę, skręcając w lewo. Tu trafisz na pieszy czarny Szlak Forteczny. Oznakowanie szlaku rowerowego jest fragmentaryczne, dlatego sugerujemy posiłkowanie się znakami szlaku pieszego.

    Po krótkim podjeździe na Twojej drodze pojawi się pierwszy obiekt forteczny – Fort XIII San Rideau. Tutaj odbij w lewo, drogą gruntową, a następnie w prawo, mijając Fort XIIIb Bolestraszyce.

  • 4
    Żurawica
    15.2 km
    Żurawica

    Jadąc pośród tutejszych sadów, a następnie zabudowań Żurawicy, dojedziesz do Fortu XII Werner (na jego zwiedzanie trzeba się umówić wcześniej).

    Przed fortem odbij w lewo. Teraz czeka Cię najtrudniejszy odcinek trasy – przejazd gruntową ścieżką wśród pól. Następnie zachowując ostrożność, przekraczamy na wprost ruchliwą drogę krajową nr 77. Podążaj czarnym szlakiem pieszym. Nie zbaczaj z głównej drogi. Trasa doprowadzi Cię do udostępnionego do zwiedzania Fortu XI Duńkowiczki. Znajduje się przy nim parking.

  • 5
    Duńkowiczki
    17.7 km
    Duńkowiczki

    Teraz będziesz poruszać się na przemian drogami asfaltowymi i szutrowymi, prowadzącymi lekko pod górę. Po drodze miniesz cmentarz poległych w Twierdzy Przemyśl oraz kolejne forty. Nie wszystkie leżą bezpośrednio przy trasie, niektóre są oddalone od trasy o około 100 – 300 m.

    Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie, musisz zachować czujność. Drogę dojazdu do poszczególnych fortów wprawdzie wskazują stojaki z oznaczeniem, ale nie zawsze są one wystarczająco czytelne, szczególnie z daleka.

    Jedź za główną drogą, a gdy dojedziesz do rozwidlenia dróg we wsi Barszczołówka, skręć w lewo i przekrocz drogę wojewódzką nr 881. Następnie jedź prosto, a gdy dojedziesz do skrzyżowania, skręć w lewo, w ruchliwą drogę Ujkowice – Przemyśl, którą następnie opuścisz po kilkuset metrach.

  • 6
    Pod Lipowicą
    24 km
    Pod Lipowicą

    Łagodnym zjazdem dojeżdżasz do ostatniego obiektu na trasie – widokowo położonego Fortu VIII Łętownia. Fort jest dostępny do zwiedzania i zachowany w dobrym stanie. Stąd możesz podziwiać panoramę doliny Sanu. Krętą szosą zjedziesz do drogi wojewódzkiej nr 884 w Kuńkowcach.

  • 7
    Kuńkowce
    27 km
    Kuńkowce

    Tutaj kończy się czarny szlak pieszy. Skręć w lewo i kieruj się w stronę centrum miasta. Będziesz poruszać się drogą wojewódzką nr 884. Gdy dojedziesz do osiedla Kmiecie, skręć w prawo.

  • 8
    Przemyśl
    32.5 km
    Przemyśl

    Ulicą Wybrzeże Świętego Jana Pawła II opuścisz drogę wojewódzką nr 884 i jadąc wzdłuż Sanu, wrócisz do miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?