Beskid Niski

Przez Beskid Niski

0/5 - 0 opinii
Dystans
110km
Czas
5h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 3.79MB
Dwóch kolarzy w czarnych strojach i kaskach jadących na rowerach asfaltową krętą drogą wśród zielonych łąk, drzew i wzgórz

Charakterystyka trasy

Trasa wiedzie przez tereny nad granicą polsko-słowacką. Zaczyna się i kończy w Dukli. Technicznie jest to trasa trudna, przede wszystkim z uwagi na znaczną odległość oraz przewyższenia sięgające 1645 m. Prowadzi jednak drogami asfaltowymi, co w sporej części ułatwia podróż. Choć prowadzi przez wiele miejscowości, niejednokrotnie malowniczych, to w większości biegnie przez lasy i wzgórza Beskidu Niskiego. Wiele z miejscowości leżących na trasie i nieco obok niej jest tylko punktami na mapie, co przypomina o tragicznej historii tych okolic.

Dystans
110 km
Przewyższenia
1645 m
Czas
5h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 99%
Szuter: 1%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Słabe
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Dukla – Lubatowa – Daliowa – Krempna – Ożenna – Krempna – Nowy Żmigród - Dukla

Start

  • 1
    Dukla
    0 km
    Dukla

    Twoja podróż zaczyna się na rynku w Dukli. Rozejrzyj się wokół – to wspaniały przykład architektury i układu urbanistycznego małego miasta galicyjskiego. Na środku płyty zauważysz renesansowy ratusz. Wyjedź z rynku na Trakt Węgierski. Skręć w lewo, a po 150 m ponownie skręć w lewo, kierując się ku ulicy Kościuszki. Z ul. Kościuszki skręć prawo w Cegrowską. Trzymaj się głównej drogi, przy kapliczce na rozstaju dróg skręć w lewo. Jedź przez Jasionkę w kierunku Lubatowej. Na rozstaju dróg w Jasionce skręć w lewo.

  • 2
    Lubatowa
    7.2 km
    Lubatowa

    Dojeżdżając do Lubatowej, nie zapomnij cieszyć się jej panoramą. We wsi skręć w lewo, w kierunku centrum miejscowości. Za kościołem i cmentarzem ofiar II wojny światowej kieruj się w prawo. Po drodze do Daliowej możesz zatrzymać się w wiacie na Przymiarkach i zapoznać z historią okolicy. Przejeżdżając przez Bałuciankę, możesz odwiedzić cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy – ciekawy zabytek, pozostałość po greckokatolickich mieszkańcach. Zwróć uwagę na misterną konstrukcję i obronny walor murów. Opuszczając wieś, kieruj się na wschód. Na końcu drogi skręć w prawo i przejedź przez Królik Polski. Nie zapomnij zatrzymać się przy ruinach cerkwi i bramie na Przełęczy Szklarskiej, symbolicznym przejściu z regionu romanowskiego do okolic Daliowa i pogranicza polsko-słowackiego.

  • 3
    Daliowa
    23 km
    Daliowa

    Skręć z drogi wojewódzkiej nr 887 w prawo, w drogę nr 897. Jedź prosto do Tylawy. Po drodze ciesz się pięknymi widokami i dziką przyrodą w borach beskidzkich. W Tylawie zaraz za mostem na drodze krajowej nr 19 skręć w prawo na Mszanę. Za tą wsią trafisz na punkt widokowy. Jedź dalej na Polany aż do Krempnej.

  • 4
    Krempna
    50 km
    Krempna

    Na głównym skrzyżowaniu jedź prosto, wybierając drogę wojewódzką nr 992, której będziesz się trzymać. Miniesz Ośrodek Edukacyjno-Muzealny im. J. Szafrańskiego. Warto tam zajrzeć, to nowoczesna placówka z interaktywną ekspozycją, prezentująca bogactwo przyrodnicze regionu, w tym przede wszystkim Magurskiego Parku Narodowego. Kieruj się przed siebie, na Kotań, Świątkową Małą, przez nieistniejące już Rozstajne na zboczu Cyrli (694 m n.p.m.) aż do Ożennej.

  • 5
    Ożenna
    66.5 km
    Ożenna

    Na skrzyżowaniu porzuć drogę wojewódzką nr 992 i skieruj się w lewo. Możesz poświęcić chwilę, by zatrzymać się na nieodległym cmentarzu wojennym nr 3. Wjedź następnie na Grabską Górkę i przez las kieruj się na nieistniejącą wieś Ciechanię. Pamiętaj, że przemierzasz tereny parku narodowego. Na punkcie widokowym na Ciechanii wybierz drogę biegnącą przy krawędzi lasu. Następnie miniesz Żydowskie z cerkwiskiem, cmentarzem i ścieżką przyrodniczą. Trzymając się drogi utwardzonej, dojedziesz znów do Krempnej.

  • 6
    Krempna
    79.7 km
    Krempna

    Możesz zatrzymać się na odpoczynek nad zalewem na Wisłoce w Krempnej. Przetnij miejscowość i kieruj się na północ drogą wojewódzką nr 992. Przez Przełęcz Hałbowską dojedziesz do Kątów. Na przełęczy znajduje się duża mogiła zamordowanych w 1942 roku Żydów. Jadąc wzdłuż Wisłoki, dotrzesz do Nowego Żmigrodu. Po drodze możesz podziwiać krajobraz doliny rzeki.

  • 7
    Nowy Żmigród
    99.4 km
    Nowy Żmigród

    Po okrążeniu uroczego galicyjskiego rynku, skieruj się na ul. Dukielską (droga wojewódzka nr 993) i jedź prosto do Iwli. W okolicy możesz znaleźć grodzisko i zamczysko w Starym Żmigrodzie i cmentarz wojenny nr 9 w Łysej Górze. W Iwli skręć przy pomniku ofiar walk z 1944 roku w prawo, a po 460 m w lewo, w drogę przy kościele. (Możesz odbić od trasy 1 km na południe i zobaczyć mały, uroczy wodospad na potoku). Trzymając się tej trasy, dojdziesz z powrotem do Dukli. Pamiętaj, że w mieście jest jeszcze warte odwiedzenia muzeum w Pałacu, z plenerową ekspozycją ciężkiej broni i pojazdów.

  • 8
    Dukla
    110 km
    Dukla

    Twoja wycieczka kończy się w Dukli.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?