Rzeszów - miasto i region

Dookoła wzgórza Magdalenka

0/5 - 0 opinii
Dystans
51km
Czas
3h 30m
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 87.03kB
Rowerzystka na tle polany

Charakterystyka trasy

Trasa dookoła wzgórza Magdalenka wiedzie z rzeszowskiego osiedla Słocina przez średniowieczne wsie na wschód od miasta. To podróż nie tylko przez piękne krajobrazy polne i leśne czy malownicze wsie, ale również podróż przez historię, którą rzadko kiedy uświadamiamy sobie na co dzień. Jadąc, myśl o tym, jak wyglądały te miejsca w XIII i XIV wieku, kiedy porastała je pradawna puszcza i trzeba było zacząć cywilizować ten obszar, zakładając kolejne wsie i miasteczka, wśród których dziś toczy się nasze życie.

Dystans
51 km
Przewyższenia
685 m
Czas
3h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 94%
Inne: 6%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów-Słocina – Markowa – Husów – Chmielnik – Rzeszów-Słocina

Start

  • 1
    Rzeszów-Słocina
    0 km
    Rzeszów-Słocina

    Wycieczkę zaczniemy pod kościołem pw. św. Rocha i Marcina na rzeszowskim osiedlu Słocina. Rusz w kierunku południowym ul. Powstańców Wielkopolskich, by na dużym skrzyżowaniu odbić w lewo w ul. Słocińską. Przed tobą kilka kilometrów jazdy przez jednorodzinną zabudowę przedmieść i podrzeszowskich wsi, które stają się powoli osiedlami o charakterze willowym. Pierwszą z nich jest Malawa. Przy szkole w tej miejscowości skręć w lewo i jedź dalej prosto. Dotrzesz do Kraczkowej, wsi o jeszcze zachowanym charakterze rolniczym. Mijając szkołę, dom ludowy i neogotycki kościół z krużgankiem na piętrze naw bocznych, przejedziesz przez tę bardzo długą miejscowość, a następnie wkroczysz do Albigowej. Nazwa wsi wywodzi się od imienia pierwszego wójta – Helwiga. Niemieckie imię i niemiecka nazwa Helwigau to świadectwo przeszłości wsi, którą założono na prawie magdeburskim pod koniec XIV wieku. Z biegiem lat słowo to uprościło się w wymowie, przybierając obecną postać. Skręć w prawo i za starym młynem, gdzie zawsze warto zatrzymać się, by coś zjeść, odbij ostro w prawo. Jedź prosto, wspinając się na wzgórze, na którym leży zachodnia część Markowej.

  • 2
    Markowa
    17.3 km
    Markowa

    Historia tej wsi jest podobna do Albigowej – także założyli ją koloniści niemieccy sprowadzeni za panowania Kazimierza Wielkiego, którzy wykarczowali teren pod swoje domy, odbierając go pradawnej puszczy. Kolonizacja w ówczesnej Europie była sposobem na przyspieszenie rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego ubogich lub słabo zaludnionych regionów, jak wschodnia część ówczesnej Małopolski, dzisiejsze Podkarpacie. Skręć zgodnie z drogowskazem na Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w lewo, a po 300 m w prawo w ul. Zagumnie. Na rozwidleniu trzymaj się lewej strony. Jedziesz południową ulicą wsi, której nazwa wskazuje, że zabudowania wzdłuż niej powstały za gospodarstwami starszej części miejscowości – za gumnami. Po 2,2 km od zjazdu w ul. Zagumnie, skręć w lewo na niczym niewyróżniającym się skrzyżowaniu, by wrócić do starej części wsi. Kieruj się na wschód. Miniesz neogotycki kościół pw. św. Doroty, a następnie najważniejsze muzeum w miejscowości. Jego ostra bryła z zardzewiałej stali to symbol pamięci ludzkiej, która szybko przemija, gdy czas łagodzi ból. Za muzeum znajdziesz ten skansen, również wart odwiedzenia. Na skrzyżowaniu za remizą Ochotniczej Straży Pożarnej udaj się w prawo, na Kańczugę. Po 400 m na rozstaju wybierz prawy zjazd. Wąska droga poprowadzi cię do Lipnika, który miniesz jego wschodnimi opłotkami, a następnie do Husowa.

  • 3
    Husów
    29.6 km
    Husów

    To kolejna średniowieczna wieś, którą zakładali koloniści niemieccy, przynosząc nowe techniki uprawy roli, narzędzia i korzystając z przywilejów nadanych w aktach lokacyjnych, przede wszystkim wieloletnich zwolnień od płacenia podatków. Wjeżdżając do miejscowości, trzymaj się wybranej drogi. Jest ona równoległa do biegnącej niżej i 500 m na lewo drogi głównej. Omijasz nią Husów od północnego wschodu. Dojechawszy do dużego skrzyżowania na północnych krańcach miejscowości, kieruj się na wprost, na Tarnawkę. W prawo odbijesz na rozwidleniu, skręcając na Handzlówkę. Przejedziesz przez zalesioną część wsi. Jak inne w tym rejonie, których nazwy kończą się na „-owa” lub „-ówka”, jest ona średniowieczną wsią kolonistów niemieckich, lokowaną pośród puszczy. Częściowo zachowała ona ten charakter, jest bowiem gęsto zadrzewiona. Dojechawszy do skrzyżowania, skręć w prawo, a za parkiem im. Magrysia w lewo, przejeżdżając przez mostek na Sawie. Dość stromym podjazdem wespniesz się na wzgórze z widokiem na wieś. Skręć w prawo i jedź przed siebie, przecinając grupę zabudowań po drodze i nie zbaczając z obranego kierunku. Trzymając się tej drogi, osiągniesz kolejne zabudowania, które miń, nie zbaczając i podążaj dalej wzdłuż lizjery lasu. Pozostań na grzbiecie wzgórza, nie zjeżdżaj w dolinę, gdy napotkasz kilka gospodarstw w zagajniku. W ten sposób nie przegapisz wspaniałych widoków na doliny usiane niskimi wzgórzami. Jadąc w kierunku północno-zachodnim, dotrzesz przez pocięte lasami pola do wzgórza Magdalenka. Zatrzymaj się na wzgórzu, wejść na wieżę widokową. Podobno czasem widać stąd nawet Tatry! Odpocznij. Możesz odwiedzić też mały kościółek pw. św. Marii Magdaleny z przepięknymi ołtarzami i zachowaną grupą pasyjną nad ołtarzem głównym. Zostawiwszy kościół po prawej, jedź w ogólnym kierunku zachodnim. Zjedziesz do opłotków Chmielnika, kolejnej wsi założonej pod koniec XIV wieku.

  • 4
    Chmielnik
    45.5 km
    Chmielnik

    Na 45,5 km trasy szukaj drogi biegnącej w prawo ostrym zjazdem, wcinającej się między dwie duże posesje naprzeciwko zagajnika. Prowadzi ona do centrum wsi. Na jej końcu skręć ostro w prawo. Dalej trzymaj się głównej szosy, która stanie się za chwilę ul. św. Rocha. Biegnie ona między zabudowaniami, przez mały lasek, przy kościele i pętli autobusowej. Ulicą tą, wśród gęstniejącej zabudowy podmiejskiej, przejedziesz blisko 3 km, a następnie, nie skręcając, podążysz ul. Powstańców Wielkopolskich pod kościół na Słocinie, skąd startowałeś.

  • 5
    Rzeszów-Słocina
    51.3 km
    Rzeszów-Słocina

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?