Dolina Sanu i Wisły
Pradoliną Sanu od Jarosławia po Radymno
XML, 66.36kB
Charakterystyka trasy
Łatwa trasa, która nie powinna stanowić wyzwania nawet dla niedzielnych kolarzy i dzieci. Choć potrafi zaskoczyć podjazdami, daje też szansę na odpoczynek, podziwianie piękna natury i architektury. Zjawiskowy rynek w Jarosławiu czy pałac w Wysocku to tylko dwa z wielu miejsc, którymi można zachwycić się na tej przyjemnej trasie.
Praktyczne wskazówki
Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.
Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.
Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.
Dolina Sanu i Wisły
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Jarosław – Wietlin – Radymno – JarosławStart
- 1Jarosław0 kmJarosław
Wycieczkę rozpocznij w reprezentacyjnym miejscu Jarosławia – na przepięknym, renesansowym rynku. Choć brak mu regularności kształtu, znanej z miast włoskich, Zamościa czy kilku miasteczek na Podkarpaciu, to zabudowa, a zwłaszcza ratusz, nadrabiają ten mankament. W rynku widoczna jest świetna przeszłość Jarosławia, jako jednego z ważnych miast na szlaku z Krakowa do Lwowa, czerpiącego zyski z handlu. Nieopodal rynku znajduje się duża świątynia greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego z wydatnym cebulastą kopułą nad prezbiterium, bogato zdobiona wewnątrz polichromiami. Uwagę przyciąga także ikonostas. Świątynia ta świadczy o przeszłości miasta, które zamieszkiwane było również przez znaczną liczbę Rusinów. Z rynku wyjedź ul. Jana III Sobieskiego, z której skręć w prawo w ul. Przemyską. Następnie, za wiaduktem, zjedź na ul. Tarnowskiego. Po około 1,5 km dotrzesz do ronda pod estakadą drogi krajowej nr 77 – przejedź przez nie prosto, wybierając zjazd na Lublin i Bełżec. Po chwili przejedziesz przez Most im. Franciszka Przysiężniaka, działacza niepodległościowego i antykomunistycznego. Tą drogą dotrzesz do ronda przy kościele w Szówsku, na którym wybierz pierwszy zjazd. Przed tobą Sobiecin, a za nim Surochów. W tej drugiej wsi trzymaj się głównej drogi, która na 6 km twojej wycieczki skręca ostro w prawo, na południe. Wyjeżdżając z miejscowości, przetniesz tory kolejowe koło zakładów przemysłowych. Po twojej prawej rozciąga się panorama doliny Sanu, z licznymi starorzeczami i pozostałymi po nich stawami.
- 2Wietlin10 kmWietlin
Niedługo osiągniesz Wietlin. Interesująca jest tam stojąca w centrum świątynia – cerkiew unicka, a obecnie kościół ekumeniczny. Widoczna jest wyraźnie budowa trzyczęściowa, z wyodrębnionym babińcem, nawą główną i prezbiterium. Jedź główną drogą w ogólnym kierunku na południowy wschód. Następnie dotrzesz do skrzyżowania ukrytego w szpalerze drzew. Skręć w prawo, w kierunku przeciwnym do drogowskazu wskazującego Bobrówkę. Upewnisz się, że jedziesz dobrze, mijając neogotycką kapliczkę maryjną z 1884 roku. Okazuje się, że szpaler drzew, którym jedziesz, wyznacza drogę pałacową! Sam pałac to obecnie placówka pomocy społecznej, warto jednak przyjrzeć się symetrycznej bryle z mansardowym dachem i wielkim tarasem wspartym na 4 kolumnach portyku. Jadąc dalej w kierunku centrum wsi Wysocko, trafisz na kolejny kościół konwertowany z cerkwi greckokatolickiej. Zwróć uwagę na trzyczęściową konstrukcję, delikatną, neobarokową sztukaterię, drewniane wieżyczki z kopułkami i masywną dzwonnicę. Wyjechawszy z miejscowości, po 1,8 km trafisz na rozjazd nad brzegiem Sanu – skręć w lewo, by wzdłuż nadbrzeżnych zarośli dotrzeć do prawobrzeżnej części Radymna. Skieruj się do centrum, odbijając w prawo na ostatnim skrzyżowaniu, i przepraw się mostem przez rzekę. Z mostu rozciąga się szeroki widok na pradolinę Sanu i jego spokojne koryto.
- 3Radymno19.6 kmRadymno
Wjeżdżając do Radymna, możesz zdecydować się na odpoczynek nad zalewem. To już 20 km, możesz sobie na to uczciwie pozwolić. Chcąc jechać dalej, przejedź drogą na wale przy zalewie i wzdłuż rzeczki Rady, a następnie zjedź w ul. Kościuszki. Z tej skręć w lewo w ul. Słowackiego, która zaprowadzi cię na rynek miejski, który zachował wiele secesyjnego uroku z przełomu XIX i XX wieku, i który wskazuje też na znaczenie miasta w przeszłości jako istotnego punktu handlowego. Wyjedź z placu na północny zachód, ul. Mickiewicza. Przekraczając ciąg drogi nr 94, zachowaj szczególną ostrożność. Warto zatrzymać się na chwilę na małym cmentarzu, gdzie znajduje się kwatera żołnierska z I wojny światowej. Można tam, niestety, znaleźć także polskie nazwiska. Po 1,5 km dotrzesz do wsi Ostrów. Zjedź z niskiego wzgórza drogą koło cmentarza i skieruj się na wprost. Podążając dalej przez pola, napotkasz dwie kapliczki – bieloną i ceglaną, w końcu trafisz do wsi Łowce. Na pierwszym skrzyżowaniu trzymaj się prawej strony, a przy kościele skieruj się również w prawo, zaczynając podjazd na wzniesienie. Po drodze miniesz rozjazd z polną drogą i krzyżem – przejedź koło nich prosto, a następnie odbij w lewo w wąską asfaltówkę koło słupów wysokiego napięcia. Po kolejnych 200 m skręć w prawo, po 300 m w lewo i kieruj się na północny zachód, by dotrzeć do Morawska. We wsi nie skręcaj z głównej drogi – minąwszy mostek, kieruj się przed siebie łagodnym podjazdem. Na 35 km trasy po lewej stronie będziesz mijać mały lasek – możesz zajrzeć tam, by uczcić pamięć żołnierzy Armii Krajowej, rozstrzelanych tu przez Niemców w 1944 roku. Na końcu drogi skręć ostro w lewo. Wjeżdżasz na przedmieścia Jarosławia. Na pierwszym rondzie w mieście wybierz 2 zjazd, w ul. Strzelecką. Na kolejnym rondzie skręć w prawo, w ul. Pawłosiowską (drogowskaz na Jarosław). Następnie za przepustem pod torami kolejowymi odbij w prawo, w ul. Brzostków, a z tej ostro w prawo w ul. Jana Pawła II. Jadąc przed siebie, i prosto na ostatnim rondzie, dotrzesz na rynek.
- 4Jarosław41.7 kmJarosław
Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.