Rzeszów - miasto i region

Wzgórzami pomiędzy Łańcutem a Manasterzem

0/5 - 0 opinii
Dystans
49km
Czas
3h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 86.04kB
Rowerzystka i znak

Charakterystyka trasy

Trudna trasa o dużej ilości stromych podjazdów i prowadząca wąskimi drogami. Jest ona jednak bardzo satysfakcjonująca. Poza widokami rozciągającymi się ze wzgórz i wzniesień, znajdziesz tu liczne perły architektury, tak lokalnej, jak i znane w Polsce i na świecie. Miłośnicy militariów trafią na kilka interesujących miejsc upamiętniających walki polskich żołnierzy w 1939 roku, a interesujący się etnografią na skansen i zabytkową chatę chłopską. Można też przypomnieć sobie historię okrucieństw, które miały miejsce na tych terenach, w czym pomocne jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Dystans
49 km
Przewyższenia
710 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 92%
Szuter: 8%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
5
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Łańcut – Sietesz – Husów – Łańcut

Start

  • 1
    Łańcut
    0 km
    Łańcut

    Miejscem startowym będzie rynek miejski. Częściowo zachował się tu duch dawnych czasów, kiedy handlowano tu, a bogaci kupcy stawiali piękne, secesyjne kamienice, by podkreślić swój prestiż. Najpiękniejszym obiektem przy rynku jest byłe kasyno oficerskie w zachodniej części. Rusz ku niemu i skręć w plac Sobieskiego, a następnie, przy synagodze, w lewo, w ul. 3 Maja. Następnie jedź wzdłuż płotu zamkowego, mijając po prawej maneż (budynek do nauki jazdy konnej), szpital i stajnie pałacowe. Na łuku drogi skręć w prawo w ul. Kwiatową, i w znów w prawo przy budynku Zespołu Szkół Technicznych. Wyjedziesz na drogę krajową nr 94 i skręcisz w lewo, by na rondzie odbić w prawo, w drugi zjazd, w drogę wojewódzką nr 881. Podążając przez podmiejską wieś Sonina, trzymaj się tej właśnie trasy. Za wsią natrafisz na farmę wiatrową. Zbliżając się do zabudowań Markowej, skręć w prawo w ul. Dworską. Jadąc nią, miniesz skansen i wyjedziesz przy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Obydwa miejsca są warte zwiedzenia, zwłaszcza muzeum, ponieważ jest niezwykle nowoczesną placówką, kierującą jasny moralnie przekaz. Zastanów się nad bryłą muzeum i symboliką rdzy. Wyjedź spod muzeum w kierunku wschodnim. Skręć na dużym skrzyżowaniu za remizą strażacką w prawo, na Kańczugę. Wjedziesz w dolinę, z której będziesz musiał się wspiąć do wsi Sietesz.

  • 2
    Sietesz
    14 km
    Sietesz

    Na łuku drogi skręć przy aptece w prawo, opuszczając drogę wojewódzką nr 881. Upewnisz się, że jedziesz właściwie, gdy miniesz neogotycki kościół. Przejedź tę bardzo długą wieś i wykonaj długi zjazd do Siedleczki. Przejedź główną drogą przez miejscowość, mijając kościół i szkołę. Na końcu Siedleczki skręć w prawo w drogę wojewódzką nr 835. Szosa ta zaprowadzi cię do Manasterza. Warto odwiedzić tu barokowy kościół pw. św. Katarzyny. Za kościołem, przy starym cmentarzu odbij w prawo. Przed tobą podjazd przez mały lasek. Trzymaj się drogi asfaltowej, a na skrzyżowaniu w kształcie litery „X” jedź prosto. Drogą w lesie wykonasz szeroki łuk wokół zabudowań Nieważki, części wsi Manasterz. W dolinie, za mostem na Husówce, skręć w prawo. Następnie jedź główną drogą zgodnie z biegiem rzeki. W ten sposób dojedziesz do miejscowości, od której nazwę wziął ten ciek – do Husowa.

  • 3
    Husów
    34.9 km
    Husów

    We wsi trafisz na chałupę Jana Raka – drewniane, kryte strzechą domostwo chłopskie, typowe dla tej okolicy jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jedź przed siebie, mijając pomnik grunwaldzki i szkołę. Ze wsi wyjedziesz na północ i znajdziesz tam długi zjazd do doliny. Popatrz na panoramę, która rozpościera się przed tobą – piękna dolna, prawda? Nie wjeżdżając głębiej między zabudowania ominiesz Markową w jej zachodniej części i 3 km dalej osiągniesz Albigową. Przy starym młynie, gdzie możesz odpocząć i coś zjeść, odbij prawo w ul. Mościckiego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 877. Jadąc nią w kierunku północnym, dotrzesz do Łańcuta. Możesz zatrzymać się na kwaterze wojskowej cmentarza komunalnego. Spoczywają tu nie tylko żołnierze polscy, którzy polegli tu w obronie miasta we Wrześniu 1939 roku, w sporej części strzelcy konni z łańcuckiego 10. Pułku Strzelców Konnych z 10. Brygady Kawalerii płk. Maczka, ale także internowani Ukraińcy z lat 1918-1919 i polegli w innych wojnach, które przetaczały się po okolicy. Przekrocz następnie przez drogę krajową nr 94, wjeżdżając na ul. Mickiewicza. Z drogi tej odbij w prawo w ul. Piłsudskiego, którą dojedziesz na rynek.

  • 4
    Łańcut
    49.3 km
    Łańcut

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu. Może skusisz się na zwiedzanie Zamku albo Izby Pamięci 10. Pułku Strzelców Konnych? W pobliżu znajduje się też kirkut i przepiękna barokowa świątynia katolicka. Co ty na to?

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?