Rzeszów - miasto i region

Bogactwo Rzeszowa i okolic

0/5 - 0 opinii
Dystans
56km
Czas
2h 15m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 108.31kB
Dwóch rowerzystów jadących o zachodzie słońca asfaltową drogą biegnącą między polami uprawnymi, w oddali brązowo-rude korony drzew na pagórku i błękitne niebo

Charakterystyka trasy

Atrakcyjna trasa, wiodąca częściowo przez tereny zurbanizowane, a częściowo przez wzniesienia i lasy Pogórza Dynowskiego. W większości prowadzi przez równiny i obszary płaskie, ale także przez liczne wzniesienia, co może sprawić trudność początkującym, zwłaszcza w środkowej części trasy. Trudno nie zauważyć, że trasa ta jest bardzo malownicza i pozwala na obserwację przyrody oraz zabudowań miejskich i wiejskich. Proponowana trasa wycieczki przebiega częściowo przez Rzeszów, który okazuje się pełen interesujących miejsc do zwiedzenia.

Dystans
56 km
Przewyższenia
628 m
Czas
2h 15m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 91%
Inne: 9%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Słabe
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
13
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów – Załęże – Krzemienica – Handzlówka – Malawa – Rzeszów

Start

 • 1
  Rzeszów, ul. Hetmańska
  0 km
  Rzeszów, ul. Hetmańska

  Wyruszasz z jednej z głównych ulic miasta. Na punkt startowy wybierz stadion Stali Rzeszów. Kieruj się początkowo ku centrum i skręć w prawo, w ulicę Lenartowicza. Podążaj nią, aż po prawej ujrzysz duży obiekt w stylu modernistycznym – to Hala Podpromie. Mijając masywny budynek, wjedziesz na ścieżkę rowerową wzdłuż Wisłoka. Skręć w lewo i jedź wzdłuż brzegu rzeki. Po drodze miniesz 2 mosty – Zamkowy i Narutowicza, tzw. tęczowy. Wjedź na trzeci z mostów – Lwowski. Następnie wzdłuż ul. Lwowskiej dojedź do ronda Pobitno. Możesz przejść się po leżącym obok cmentarzu – znajduje się tu wiele ciekawych nagrobków, w tym mauzoleum płk. Lisa-Kuli, bohatera niepodległości. To charakterystyczny nagrobek z czerwonego piaskowca, który znajdziesz w drugiej alejce, po lewej stronie. Na rondzie skręć w lewo, po czym ponownie, lekkim łukiem, skręć w lewo w ul. Konfederatów Barskich. Na skrzyżowaniu z ul. Załęską wybierz tę drugą. Dojedziesz nią do ul. Sieciecha, a tą z kolei – do obwodnicy Rzeszowa, drogi krajowej 97. Przejedź wiadukt nad torami kolejowymi i na rondzie skręć w prawo. Pamiętaj, by nie wjechać na drogę szybkiego ruchu, ale wybrać trasę za ekranami dźwiękowymi. 

 • 2
  Załęże
  7.6 km
  Załęże

  Kiedy dojedziesz do Szkoły Podstawowej nr 6, kieruj się dalej ul. Rubinową na wschód przez osiedla domów jednorodzinnych. Warto skręcić w lewo, w ul. Nefrytową, by przejechać się wzdłuż krawędzi lasu. Gdy wjedziesz na ul. hr. Potockiego, jedź nią przez 450 m, a następnie skręć ostro w prawo. Zachowaj ostrożność na przejeździe kolejowym. W Krasnem podążaj główną drogą, a na jej końcu udaj się w lewo. Będziesz jechać wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. W Strażowie przejedź przez skrzyżowanie. Dojedziesz do Krzemienicy, nie zbaczając z głównej trasy. 

 • 3
  Krzemienica
  18.6 km
  Krzemienica

  Wyjedziesz na krzyżowaniu przy Ośrodku Kultury. Jedź prosto, omijając obiekt. Dojedziesz do skrzyżowania z drogą krajową nr 94 krętą drogą pośród zabudowy jednorodzinnej. Przetnij ją, a na skrzyżowaniu wśród pól skręć w prawo, kierując się na nieodległy Krzyż Solidarności. Dalej droga prowadzi do Kraczkowej. Jedź prosto, skręcisz dopiero 1,8 km za dużym skrzyżowaniem we wsi – skręć w prawo, trzymając się głównej drogi. W ten sposób dojedziesz do wsi Cierpisz. Za szkołą skręć w lewo, dalej drogą osiedlową dojedziesz do kolejnego skrzyżowania, gdzie także skręcisz w lewo. Tak dojedziesz do krawędzi lasu. 300 m w głąb niego znajduje się krzyż z ławeczką, miłe miejsce odpoczynku. Następnie jedź wzdłuż lasu, skręcając wraz z nim w lewo. Na rozwidleniu w dolinie wybierz lewą stronę. Przejedź przez skupisko zabudowań i kieruj się ciągle prosto. Tak dojedziesz do wyciągu narciarskiego w Handzlówce. 

 • 4
  Handzlówka
  32.9 km
  Handzlówka

  Wśród pól i rzadkich zabudowań dojedziesz do skrzyżowania dróg – skręć w prawo, a po 50 m w lewo. Polną drogą dojedziesz po kilku minutach do skrzyżowania – skręć ostro w prawo, ku zachodowi. Mijając budynek OSP w Błędowej Tyczyńskiej, jedź dalej prosto, przecinając drogę wojewódzką nr 877, a po 250 m odbij w prawo. Na końcu tego odcinka udaj się w lewo, a następnie poszukaj wzrokiem kościoła – przejedź obok niego i podążaj swobodnie dalej. Po kilku minutach znajdziesz po lewej stronie tablicę informacyjną i miejsce do odpoczynku. Jadąc dalej, nie zbaczaj z drogi, na rozstajach wybierz prawy zjazd. Skręć w lewo dopiero przy skrzyżowaniu, na którego środku znajduje się przystanek. Na końcu drogi wybierz kierunek na prawo, a po 150 m w lewo. Jadąc prosto, dojedziesz do Malawy. Po drodze możesz zatrzymać się na punkcie widokowym na Magdalence. Przy dobrej pogodzie zauważysz stamtąd nawet Tatry!

 • 5
  Malawa
  45.5 km
  Malawa

  Z miejscowości wyjedź główną drogą, mijając kościół i budynek OSP. Wkrótce znajdziesz się w Rzeszowie, na osiedlu Wilkowyja. Wzdłuż ulic Słocińskiej i Wieniawskiego dotrzesz do krzyżowania z ul. Storczykową. Skręć w nią, a następnie w ul. Krokusową i Jaśminową. Znajdziesz się na tyłach rzeszowskiej katedry. Gdy przetniesz ul. Sikorskiego, wjedź w Nowowiejską i udaj się nią do Granicznej. Stamtąd ul. Cichą i Kwiatkowskiego dojedziesz w pobliże Mostu Karpackiego. W oddali ujrzysz stadion, początek Twojej przygody.

 • 6
  Rzeszów – Most Karpacki
  55.6 km
  Rzeszów – Most Karpacki

  Twoja wycieczka kończy się na Moście Karpackim.