Roztocze
Po tajemniczym Roztoczu Wschodnim
XML, 136.31kB
Charakterystyka trasy
Przed Tobą długa i interesująca trasa. Pozwoli dotrzeć do urokliwych zakątków Roztocza Wschodniego, położonych na pograniczu dwóch województw - podkarpackiego i lubelskiego.
Okolica, którą będziesz odkrywać, obfituje w wiele cennych pamiątek sakralnych: cerkwi i kamiennych krzyży bruśnieńskich. Bazą trasy jest Horyniec-Zdrój - znana w regionie miejscowość uzdrowiskowa.
Przygotuj się odpowiednio, bo trasa jest wymagająca. Przebiega częściowo drogą wojewódzką nr 867, na której ruch samochodowy jest umiarkowany. Trafisz także na gruntowe odcinki i wymagające wysiłku podjazdy.
Praktyczne wskazówki
Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.
Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.
Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.
Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.
Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy.
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!
Odkryj Roztocze
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Horyniec-Zdrój - Nowe Brusno - Polanka Horyniecka - Wola Wielka - Długi Goraj - Werchrata - Nowiny Horynieckie - Horyniec-ZdrójStart
- 1Horyniec-Zdrój0 kmHoryniec-Zdrój
Trasa rozpoczyna się w Horyńcu-Zdroju. Jeśli na miejsce przyjechałeś samochodem, możesz zaparkować przy ulicy Mickiewicza.
W pobliżu znajduje się stacja kolejowa. Do Horyńca-Zdroju możesz przyjechać bezpośrednim pociągiem z Rzeszowa, Łańcuta, Przeworska, Jarosławia, Oleszyc i Lubaczowa.
Z ulicy Mickiewicza kieruj się na północ. Na początek kieruj się ulicą Myśliwiecką, przejedź przejściem podziemnym pod torami kolejowymi. Następnie z ulicy Rolnej skręć w Sanatoryjną.
Jadąc przez Horyniec-Zdrój, miniesz sanatoria oraz deptak z tężniami solankowymi. Dalej asfaltową drogą przez lasy i pola dotrzesz do Nowego Brusna.
- 2Nowe Brusno7 kmNowe Brusno
W Nowym Bruśnie znajduje się greckokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewy.
To budowla wzniesiona w 1. poł. XVIII w. Do 1947 r. była świątynią filialną parafii w Starym Bruśnie, później opuszczona, przez wiele lat niszczała. Podczas prac konserwatorskich przeprowadzonych w drugiej dekadzie XXI w. świątyni przywrócono dawną formę. Obecnie obiekt należy do Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Teraz jedziesz wśród rozproszonej zabudowy, mijając liczne krzyże bruśnieńskie. Las po prawej stronie skrywa historię nieistniejącej wsi Stare Brusno. Przed laty prężnie działał w niej ośrodek kamieniarski, w którym powstawały licznie występujące w okolicy kamienne krzyże.
- 3Polanka Horyniecka8.1 kmPolanka Horyniecka
Na prawo od naszej trasy odchodzi ścieżka prowadząca do cerkwiska i cmentarza greckokatolickiego. Niestety nie jest dobrze oznakowana (należy skręcić przy niewielkim parkingu).
Po przeciwnej stronie szosy znajduje się wzgórze Hrebcianka, na którym zachowały się schrony Linii Mołotowa.
Po drodze miniesz agroturystykę Polanka. Dalej kieruj się w prawo, zgodnie z oznakowaniem niebieskiego szlaku pieszego i czarnego szlaku rowerowego. Tu miniesz kolejne schrony Linii Mołotowa.
- 4Wola Wielka21.1 kmWola Wielka
Teraz szybki zjazd do Woli Wielkiej. Tutaj znajduje się drewniana cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy.
- 5Długi Goraj30.1 kmDługi Goraj
Przed Tobą najbardziej wymagający fragment trasy. Odludne leśne drogi doprowadzą Cię na najwyższy szczyt polskiej części Roztocza - Długi Goraj. Aby tam dotrzeć na ok. 29,6 km trasy skręć w lewo. Po przejechaniu ok. 0,5 km będziesz na miejscu.
Wróć tą samą drogą do skrzyżowania dróg i kieruj się na południe. Dalsza trasa nadal prowadzi przez zielone spokojne tereny. Następna większa miejscowość to Werchrata.
- 6Werchrata56.7 kmWerchrata
Werchrata to malownicza wieś położona na Roztoczu Wschodnim w niewielkiej odległości od granicy z Ukrainą, nad rzeką Ratą. Znakiem rozpoznawczym miejscowości jest charakterystyczna kopuła cerkwi pw. św. Jerzego. Budowlę wzniesiono w 1910 r.
Na dalszym etapie trasy będziesz mijał nieistniejące już wsie, które zostały opuszczone po II wojnie światowej.
Z drogi wojewódzkiej skręć w prawo. Jedź gruntową, a następnie asfaltową drogą przez las w kierunku Nowin Horynieckich.
- 7Nowiny Horynieckie68 kmNowiny Horynieckie
W Nowinach Horynieckich skręć w lewo, na zielony szlak. Tędy dotrzesz do świątyni słońca. To kamienny monolit, który według niektórych źródeł mógł być w przeszłości miejscem kultu Słowian.
Zielony szlak prowadzi dalej do leśnej kaplicy. Następnie przejedź pod mostem kolejowym. Do miejscowości startowej dotrzesz najpierw asfaltową, a następnie szutrową drogą przez las.
- 8Horyniec-Zdrój52 kmHoryniec-Zdrój
Z powrotem docierasz do Horyńca-Zdroju. Po drodze mijasz klasztor i kościół Franciszkanów, cmentarz z mauzoleum Ponińskich oraz pomnik Wolności.
Teraz czas na odpoczynek. W centrum Horyńca-Zdroju zlokalizowany jest park zdrojowy. To idealne miejsce na relaks po całodziennej wycieczce.