Roztocze

Po tajemniczym Roztoczu Wschodnim

0/5 - 0 opinii
Dystans
52km
Czas
3h 30m
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 136.31kB
Utwardzona droga prowadząca przez las w pomarańczowych odcieniach

Charakterystyka trasy

Przed Tobą długa i interesująca trasa. Pozwoli dotrzeć do urokliwych zakątków Roztocza Wschodniego, położonych na pograniczu dwóch województw - podkarpackiego i lubelskiego.

Okolica, którą będziesz odkrywać, obfituje w wiele cennych pamiątek sakralnych: cerkwi i kamiennych krzyży bruśnieńskich. Bazą trasy jest Horyniec-Zdrój - znana w regionie miejscowość uzdrowiskowa.

Przygotuj się odpowiednio, bo trasa jest wymagająca. Przebiega częściowo drogą wojewódzką nr 867, na której ruch samochodowy jest umiarkowany. Trafisz także na gruntowe odcinki i wymagające wysiłku podjazdy.

Dystans
52 km
Przewyższenia
716 m
Czas
3h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 55%
Szuter: 7%
Piasek: 38%
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Słabe
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Odkryj Roztocze

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Horyniec-Zdrój - Nowe Brusno - Polanka Horyniecka - Wola Wielka - Długi Goraj - Werchrata - Nowiny Horynieckie - Horyniec-Zdrój

Start

 • 1
  Horyniec-Zdrój
  0 km
  Horyniec-Zdrój

  Trasa rozpoczyna się w Horyńcu-Zdroju. Jeśli na miejsce przyjechałeś samochodem, możesz zaparkować przy ulicy Mickiewicza.

  W pobliżu znajduje się stacja kolejowa. Do Horyńca-Zdroju możesz przyjechać bezpośrednim pociągiem z Rzeszowa, Łańcuta, Przeworska, Jarosławia, Oleszyc i Lubaczowa.

  Z ulicy Mickiewicza kieruj się na północ. Na początek kieruj się ulicą Myśliwiecką, przejedź przejściem podziemnym pod torami kolejowymi. Następnie z ulicy Rolnej skręć w Sanatoryjną.

  Jadąc przez Horyniec-Zdrój, miniesz sanatoria oraz deptak z tężniami solankowymi. Dalej asfaltową drogą przez lasy i pola dotrzesz do Nowego Brusna.

 • 2
  Nowe Brusno
  7 km
  Nowe Brusno

  W Nowym Bruśnie znajduje się greckokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewy.

  To budowla wzniesiona w 1. poł. XVIII w. Do 1947 r. była świątynią filialną parafii w Starym Bruśnie, później opuszczona, przez wiele lat niszczała. Podczas prac konserwatorskich przeprowadzonych w drugiej dekadzie XXI w. świątyni przywrócono dawną formę. Obecnie obiekt należy do Muzeum Kresów w Lubaczowie.

  Teraz jedziesz wśród rozproszonej zabudowy, mijając liczne krzyże bruśnieńskie. Las po prawej stronie skrywa historię nieistniejącej wsi Stare Brusno. Przed laty prężnie działał w niej ośrodek kamieniarski, w którym powstawały licznie występujące w okolicy kamienne krzyże.

 • 3
  Polanka Horyniecka
  8.1 km
  Polanka Horyniecka

  Na prawo od naszej trasy odchodzi ścieżka prowadząca do cerkwiska i cmentarza greckokatolickiego. Niestety nie jest dobrze oznakowana (należy skręcić przy niewielkim parkingu).

  Po przeciwnej stronie szosy znajduje się wzgórze Hrebcianka, na którym zachowały się schrony Linii Mołotowa.

  Po drodze miniesz agroturystykę Polanka. Dalej kieruj się w prawo, zgodnie z oznakowaniem niebieskiego szlaku pieszego i czarnego szlaku rowerowego. Tu miniesz kolejne schrony Linii Mołotowa.

 • 4
  Wola Wielka
  21.1 km
  Wola Wielka

  Teraz szybki zjazd do Woli Wielkiej. Tutaj znajduje się drewniana cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy.

 • 5
  Długi Goraj
  30.1 km
  Długi Goraj

  Przed Tobą najbardziej wymagający fragment trasy. Odludne leśne drogi doprowadzą Cię na najwyższy szczyt polskiej części Roztocza - Długi Goraj. Aby tam dotrzeć na ok. 29,6 km trasy skręć w lewo. Po przejechaniu ok. 0,5 km będziesz na miejscu.

  Wróć tą samą drogą do skrzyżowania dróg i kieruj się na południe. Dalsza trasa nadal prowadzi przez zielone spokojne tereny. Następna większa miejscowość to Werchrata.

 • 6
  Werchrata
  56.7 km
  Werchrata

  Werchrata to malownicza wieś położona na Roztoczu Wschodnim w niewielkiej odległości od granicy z Ukrainą, nad rzeką Ratą. Znakiem rozpoznawczym miejscowości jest charakterystyczna kopuła cerkwi pw. św. Jerzego. Budowlę wzniesiono w 1910 r.

  Na dalszym etapie trasy będziesz mijał nieistniejące już wsie, które zostały opuszczone po II wojnie światowej.

  Z drogi wojewódzkiej skręć w prawo. Jedź gruntową, a następnie asfaltową drogą przez las w kierunku Nowin Horynieckich.

 • 7
  Nowiny Horynieckie
  68 km
  Nowiny Horynieckie

  W Nowinach Horynieckich skręć w lewo, na zielony szlak. Tędy dotrzesz do świątyni słońca. To kamienny monolit, który według niektórych źródeł mógł być w przeszłości miejscem kultu Słowian.

  Zielony szlak prowadzi dalej do leśnej kaplicy. Następnie przejedź pod mostem kolejowym. Do miejscowości startowej dotrzesz najpierw asfaltową, a następnie szutrową drogą przez las.

 • 8
  Horyniec-Zdrój
  52 km
  Horyniec-Zdrój

  Z powrotem docierasz do Horyńca-Zdroju. Po drodze mijasz klasztor i kościół Franciszkanów, cmentarz z mauzoleum Ponińskich oraz pomnik Wolności.

  Teraz czas na odpoczynek. W centrum Horyńca-Zdroju zlokalizowany jest park zdrojowy. To idealne miejsce na relaks po całodziennej wycieczce.