Dolina Sanu i Wisły

Na grzbiet Pogórza Dynowskiego

0/5 - 0 opinii
Dystans
37km
Czas
5h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 57.92kB
Asfaltowa droga biegnąca wzdłuż pól kukurydzy i ugorów na lekkich wzniesieniach, krzewów, drzew i pojedynczych budynków

Charakterystyka trasy

Trasa ta nie należy do najłatwiejszych. Posiada znaczne przewyższenia i jest dość długa. Ta duża pętla wiedzie na główny grzbiet Pogórza Dynowskiego. Jednak w trakcie istnieje możliwość skrócenia wycieczki - z Kramarzówki można wrócić bezpośrednio do Pruchnika. Podczas jazdy zobaczysz charakterystyczne dla Doliny Sanu krajobrazy oraz budowle o ciekawej historii. 

Dystans
37 km
Przewyższenia
395 m
Czas
5h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 68%
Szuter: 1%
Inne: 31%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Pruchnik - Jodłówka - Hucisko Nienadowskie - Kramarzówka - Helusz - Wola Węgierska - Węgierka - Pruchnik

Start

 • 1
  Pruchnik
  0 km
  Pruchnik

  Tu zaczyna się Twoja trasa - na rynku w Pruchniku. Jednak zanim wyruszysz, polecamy rozejrzeć się po tym miejscu, gdzie dominują charakterystyczne budynki, nadające miastu wygląd typowego galicyjskiego miasteczka. Punktem, w którym warto się zatrzymać, jest kościół pw. św. Mikołaja Biskupa, ulokowany niedaleko rynku. Budowlę wzniesiono w XIV w. Początkowo miała ona gotycki charakter, z czasem została przebudowana w stylu późnorenesansowym. 

  Kieruj się drogą wojewódzką nr 881 na północ. Przed pawilonem handlowym i stacją benzynową zjedź w boczną drogę w kierunku Jodłówki. Jeżeli chcesz zobaczyć tamtejsze Sanktuarium, skręć w prawo kilometr dalej w boczną drogę (dojazd wskażą Ci znaki).

 • 2
  Jodłówka
  6.1 km
  Jodłówka

  By zobaczyć Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia należy nieco zboczyć z trasy. Wiąże się to z dołożeniem ok. 2 km na dojazd i powrót do głównej trasy. Warto to jednak zrobić. Sanktuarium jest bardzo ciekawe. Znajduje się tam m.in. obraz Matki Bożej, który najprawdopodobniej pochodzi z 1743 roku. Ponadto miejsce słynie z łask i jest obiektem kultu - według legend obraz pojawił się na pobliskim drzewie obok uzdrawiającego źródełka.

 • 3
  Hucisko Nienadowskie
  11.3 km
  Hucisko Nienadowskie

  Tędy będziesz przejeżdżać, jeśli zdecydujesz się na trudniejszą trasę biegnącą przez Jodłówkę. Pamiętaj, że wariant z jej pominięciem (czyli biegnący na wprost) jest dużo łatwiejszy. Wiedzie wyremontowaną szeroką szosą. To też dużo mniej falująca i bardzo widokowa droga.

 • 4
  Kramarzówka
  21.7 km
  Kramarzówka

  W miejscu połączenia dwóch wariantów trasy, nieopodal Kramarzówki,  rozpoczyna się długi, ale łagodny zjazd. Prowadzi aż do miejsca z placem parkingowym i charakterystyczną drogą w lewo, zamkniętą szlabanem. Opuść szosę i skręć w tę drogę. Pierwsze 1,5 km to przejazd zniszczonym asfaltem i szutrem. Może być nieco uciążliwy, jednak kolejne kilometry to już wygodna, asfaltowa, a do tego mocno falująca leśna alejka.

  W Kramarzówce skręć w lewo. Tu miniesz cerkiew i dojedziesz do centrum wsi. Przejeżdżając przez miejscowość, możesz zatrzymać się przy dawnej cerkwi greckokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża. Została ona wzniesiona w 1790 roku. 

 • 5
  Helusz
  24.9 km
  Helusz

  Na skrzyżowaniu jedź za szlakiem w prawo. Dość stromy i długi podjazdem doprowadzi Cię na główny grzbiet Pogórza Dynowskiego we wsi Helusz. Tutaj udaj się w lewo, za znakami Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Przed Tobą długi, przyjemny zjazd. Najpierw przez las, a później przez wsie Wola Węgierska i Węgierka.

 • 6
  Wola Węgierska
  27.6 km
  Wola Węgierska

  Na pierwszym skrzyżowaniu w Woli Węgierskiej Wchodni Szlak Rowerowy Green Velo odbija w prawo, Ty jednak skręć w lewo - za szlakiem czerwonym.

 • 7
  Węgierka
  32 km
  Węgierka

  Wjedź na drogę wojewódzką nr 881, by kilkanaście metrów dalej odbić w lewo, w boczną uliczkę, którą wrócisz na rynek w Pruchniku.

 • 8
  Pruchnik
  36.9 km
  Pruchnik

  To koniec Twojej rowerowej wycieczki. Trasę kończysz w punkcie startowym.