Rzeszów - miasto i region
Leśnymi drogami z Głogowa Małopolskiego
XML, 29.81kB
Charakterystyka trasy
Wycieczka, która pozwoli Ci na chwilę uciec od zgiełku miasta. Trasa prowadzi głównie przez leśne, utwardzone drogi oraz asfaltowe fragmenty, na których ruch samochodowy jest bardzo mały. Wszystko to gwarantuje spokojną, 3-godzinną rowerową przygodę, która rozpocznie się w Głogowie Małopolskim.
Praktyczne wskazówki
Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.
Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.
Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.
Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.
Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.
Rzeszów - miasto i region
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Głogów Małopolski - Hucisko - Wysoka Głogowska - Głogów MałopolskiStart
- 1Głogów Małopolski0 kmGłogów Małopolski
Na początek trasy proponujemy centrum Głogowa. Tutaj możesz pozostawić samochód.
Główne atrakcje tej trasy czekają na Ciebie już na początku wycieczki. Rynek w Głogowie Małopolskim odznacza się na tle innych miast ratuszem wybudowanym na polecenie Lubomirskich w połowie XVIII wieku, stojącym pośrodku płyty. Jego murowana wersja zastąpiła miejsce drewnianego odpowiednika datowanego na XVII wieku. Nie jest to jednak jedyna ciekawostka, bo Głogów może poszczycić się także renesansowym układem urbanistycznym, pozostałością po lokacji miasta, z wyraźnie widocznymi ulicami krzyżowymi, wyznaczającymi osie miejscowości.
Podczas przejażdżki ulicami Głogowa szczególną uwagę warto zwrócić na figurę św. Floriana i Matki Boskiej. Obie pochodzą z XVIII wieku. Na rynku znajdują się też współczesne monumenty, jak np. pomnik oraz głaz ku czci Jana III Sobieskiego, pomnik Jana Pawła II czy Pomnik Walk i Męczeństwa. W miejscowości znajduje się także o kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Budowla została wzniesiona pod koniec XIX wieku w stylu barokowym. Charakteryzuje się dwiema wieżami w fasadzie. Przy kościele znajduje się także Sanktuarium Matki Bożej Głogowskiej, ustanowione w 2012 roku.
Wystartuj spod ratusza i kieruj się niebieskim szlakiem pieszym PTTK. Droga prowadzi ulicami: Mickiewicza, Prusa, Polną i Cichą. Na końcu ostatniej napotkasz wjazd do lasu. Cały czas podążaj za znakami niebieskiego szlaku. Po ok. 600 m dojedziesz do drogi asfaltowej. Tu skręć w lewo. Jedź dalej najpierw drogą z nawierzchnią asfaltową, potem szutrową przez las przez około 7 km.
- 2Hucisko10 kmHucisko
Na 10. kilometrze trasy, na skrzyżowaniu dróg w Hucisku, skręć w prawo w kierunku miejscowości Nienadówka Górna. Wskazówką będzie mała kapliczka nadrzewna z figurą maryjną. Po 1,3 km przejedziesz przez mostek na małej rzeczce Świerkowiec, za którym skręć w prawo. Możesz zastanowić się nad odbiciem 4 km do Trzebuski, gdzie znajdują się pozostałości obozu koncentracyjnego, który w 1944 roku założyło i prowadziło sowieckie NKWD dla Polaków, którzy sprzeciwiali się wprowadzaniu komunizmu.
Wracając do trasy – skręciwszy, dojedziesz do rozwidlenia, na którym trzymaj się prawej strony, a następnie skręć w prawo w główną drogę. Ta po chwili, za ostrym zakrętem w prawo i mostkiem, wjedzie w las. Skręć w lewo, na południe, na skrzyżowaniu 1,1 km dalej. Możesz nadrobić kilka minut, by dojechać do miejsca pamięci na cyplu nienadowskim. To jedno z miejsc, gdzie Rosjanie dokonywali latem i jesienią 1944 roku masowych egzekucji więźniów z obozu w Trzebusce. Od skrzyżowania w lesie, na którym skręcisz na południe, do kolejnej zmiany kierunku masz 2,1 kilometra jazdy przez las. Czy wiesz, że linia wysokiego napięcia, pod którą przejechałeś, biegnie z jednej z ukraińskich elektrowni jądrowych?
- 3Wysoka Głogowska16.3 kmWysoka Głogowska
Na skrzyżowaniu na końcu drogi skręć w prawo, by po kilkuset metrach dojechać do krzyża na łuku drogi. Skręć przy nim w prawo, w las. Następnie, po 500 m, dojedziesz do skrzyżowania, na którym odbij w lewo. Przez 1,8 km będziesz jechać leśną drogą szutrową, będącą jednocześnie zielonym szlakiem pieszym. Na końcu skręć w prawo, w drogę asfaltową, w drogę lokalną pomiędzy Głogowem i Wysoką Głogowską. Przejedź około 2 km, by dojechać do przedmieść Głogowa Małopolskiego. Stamtąd trafisz już do centrum miasteczka.
- 4Głogów Małopolski23.2 kmGłogów Małopolski
Trasę kończysz w miejscu początkowym, na rynku w Głogowie.