Rzeszów - miasto i region

Doliną Wisłoka i Pogórzem Strzyżowskim

0/5 - 0 opinii
Dystans
37km
Czas
1h 40m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 75.43kB
Rowerzysta w niebiesko-czarnym stroju kolarskim, kasku i okularach jadący rowerem asfaltową drogą wśród łąk i pól, w tle drzewa, szare niebo i wysoki słup elektryczny

Charakterystyka trasy

Prosta, relaksująca trasa krajoznawcza, wiodąca wzdłuż doliny Wisłoka i przez Pogórze Strzyżowskie. Wielokilometrowe proste odcinki, jasno wytyczona droga i niepozostawiające wątpliwości punkty orientacyjne, a do tego niewielkie przewyższenie i dobre drogi to przepis na udaną samotną lub rodzinną wycieczkę. Dominują tu krajobrazy nadrzeczne, leśne i polne. Z wyzwaniami tej trasy powinny dać sobie radę nawet starsze dzieci. W okolicy obserwować można zmiany antropologiczne terenu, czyli zmiany poczynione ręką człowieka i obejmujące sieć osadniczą, drogową, układ pól i pozostawione kompleksy leśne, a także zagospodarowanie rzek. Doskonałym przykładem działalności człowieka są drogi wbudowane w zbocza wzgórz oraz uregulowanie brzegi, niegdyś dzikich rzek.

Dystans
37 km
Przewyższenia
447 m
Czas
1h 40m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Słabe
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
0
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Strzyżów – Nowa Wieś – Grodzisko – Strzyżów

Start

 • 1
  Strzyżów
  0 km
  Strzyżów

  Wycieczkę zacznij na rynku. To charakterystyczny punkt i zabytek sam w sobie. Spójrz dookoła – na duży plac, gdzie kiedyś odbywały się targi, na kościół w rogu i secesyjne zabudowania mieszkalno-usługowe. Wyjedź w kierunku wschodnim, ul. Słowackiego, dalej jedź cały czas prosto, i dopiero przed mostem na Wisłoku odbij w prawo na ul. Solna Góra. Następnie jedź przed siebie, na północ, wzdłuż brzegu rzeki. Możesz obserwować jej spokojny bieg i krajobraz doliny, którą wyżłobiła w ciągu tysiącleci. Jadąc wyższym brzegiem, widzisz brzeg niższy.

 • 2
  Nowa Wieś
  9 km
  Nowa Wieś

  Na skrzyżowaniu w Nowej Wsi, koło szkoły podstawowej, trzymaj się prawej strony. 1 km dalej skręć ostro w lewo i podążaj główną drogą. Kolejna zmiana kierunku nastąpi za wiatą – odbij w lewo. Dojeżdżając do skrzyżowania przy lesie, skręć w prawo. Po kilkuset metrach możesz przystanąć na starym cmentarzu cholerycznym, świadectwie zaraz, jakie niszczyły w przeszłości całe miejscowości. Następnie na rozwidleniu trzymaj się prawej strony. Dzięki temu wjedziesz na wzgórze z panoramą na Tatry – jeśli masz szczęście i jest dobra pogoda, powinieneś je zobaczyć bez trudu. Skręcisz w lewo dopiero po 2,5 km. Droga poprowadzi Cię wzdłuż lasu aż do skrzyżowania z przystankiem – skręć tam w lewo. Po łuku drogi w leśnej gęstwinie miniesz kapliczkę i przydrożny krzyż. Trzymaj się wciąż ściany lasu. Dojedziesz do skrzyżowania z kapliczką pośrodku – wybierz najwęższą drogę, przylegającą do przystanku autobusowego. Nie skręcając z niej, dotrzesz do Grodziska.

 • 3
  Grodzisko
  28 km
  Grodzisko

  Wyjedziesz obok kościoła – warto obejrzeć jego bryłę, nawiązującą do architektury gotyckiej. Jedź dalej na południowy wschód, mijając szkołę. Możesz też odbić na chwilę na północ, skąd z okolicznych wzgórz roztacza się piękna panorama miejscowości. Trzymając się tej drogi, dojedziesz do Strzyżowa. Przy trasie znajduje się kilka kapliczek i krzyży przydrożnych, warto też zwracać uwagę na malownicze rozmieszczenie zabudowań na stokach wzgórz. 

 • 4
  Strzyżów
  36.5 km
  Strzyżów

  Twoja wycieczka kończy się na rynku w Strzyżowie.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?