Rzeszów - miasto i region

Podróż przez tysiącletnią historię polskiego Podkarpacia

0/5 - 0 opinii
Dystans
98km
Czas
5h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 184.56kB
Łąka pełna drzew i roślinności w kolorze intensywnej zieleni na tle wzgórz

Charakterystyka trasy

Trasa ta pod względem odległości i czasu jest wymagająca, pod względem przewyższeń, również, ale rekompensuje to komfort jazdy po drogach asfaltowych. Jest to wyprawa iście epicka, wiedzie przez krajoznawczo cenne rejony Podkarpacia, ale to także wielka podróż z historią. Poznasz miejsca, których wykorzystanie sięga tysiąca lat wstecz, odwiedzisz stare cerkwie, świadectwo funkcjonowania tu Rusinów, wysiedlonych w latach 40. XX wieku, obcować będziesz z Architekturą i Sztuką, pisanymi wielkimi literami. Wsiadaj, zaczynamy!

Dystans
98 km
Przewyższenia
1325 m
Czas
5h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 94%
Inne: 6%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Nie
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
0
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów – Chmielnik – Pruchnik – Krasiczyn – Przemyśl

Start

  • 1
    Rzeszów
    0 km
    Rzeszów

    Wystartujesz z dworca PKP Rzeszów Główny. Stojąc plecami do budynku, skręć w lewo, w ul. Grottgera, a następnie jedź dalej ul. Fredry. Przejedź przez skrzyżowanie al. Piłsudskiego, wjeżdżając w Targową. Jedziesz wśród secesyjnej zabudowy z XIX wieku – z okresu, gdy Rzeszów rozrastał się od Rynku ku nowo wybudowanej kolei. Przy Targowej warto zatrzymać się przy starym cmentarzu z cerkwią pw. Najświętszej Maryi Panny. Znajdziesz tu wiele nagrobków. To także miejsce, gdzie warto usiąść i zadumać się w cieniu drzew. Przez Most Narutowicza i ul. Wierzbową dotrzesz do al. Rejtana. Zjedź z niej w lewo na dużym skrzyżowaniu. Pojedziesz najpierw al. Niepodległości, a następnie al. Krzyżanowskiego, mijając osiedle zabudowy jednorodzinnej. Na końcu tej drugiej skręć w lewo, w al. Armii Krajowej i odbij łagodnie w prawo w ul. Paderewskiego. Ta poprowadzi Cię do kościoła pw.

    św. Marcina. Skręć tam w lewo i jedź prosto ul. Powstańców Wielkopolskich a następnie św. Rocha. Trzymając się jej, dotrzesz do Chmielnika.

  • 2
    Chmielnik
    12 km
    Chmielnik

    We wsi odbij w lewo na skrzyżowaniu na łuku szosy, zjeżdżając w kierunku pobliskiego kościoła. Drogą na szczycie wzgórza przejedziesz przez wieś Błędowa Tyczyńska do Zabratówki. Tam musisz skręcić w prawo, a po 50 w lewo, by koło remizy OSP wjechać na szlak nad Stawy Tarnawka. To świetne miejsce na wypoczynek – 2 podwójne stawy w lesie mają w sobie urok dzikości i niedostępności leśnej głuszy. Za stawami znajdziesz kaplicę św. Huberta. Zaraz za nią skręć w lewo. Po 3 km drogi wśród gęstwiny skręć w prawo – tak dotrzesz do Tarnawki. Warto zatrzymać się przy kościele – dawnej cerkwi unickiej – i podziwiać jej bizantyjskie piękno. Z Tarnawki dojedziesz do Jawornika Polskiego. Atrakcją miejscowości jest odnowiony klasycystyczny dworek i założenie parkowe. W kolejnej wsi – Handlach Szklarskich – zatrzymaj się przy zabytku epoki przemysłowej: przystanku kolejki wąskotorowej. Choć w zasadzie porzucony, jest to ciekawy obiekt, tak jak i samo torowisko. Kilometr dalej skręć w lewo. Przez kolejne malowniczo rozrzucone w dolinach na stokach łagodnych wzgórz wsi dotrzesz do skrzyżowania z grotą maryjną w Świebodnej. Parę minut później miniesz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce. W barokowej świątyni z pięknym wystrojem chroniony jest cudowny obraz. Za kościołem znajdziesz jeszcze kaplicę i źródełko. Skręć łagodnie w prawo, by zatrzymać się po chwili we wsi. Przy kapliczce Jezusa Frasobliwego odbij na południe, by po 400 m za szkołą odbić w lewo. Za zagajnikami znajduje się zadbana kapliczka z krzyżem. Skręć w prawo, a po 50 m w lewo. Na rozstaju odbij w lewo.

  • 3
    Pruchnik
    56 km
    Pruchnik

    Znajdujesz się w południowej części miasta Pruchnik. Warto skręcić w kierunku centrum, by podziwiać układ urbanistyczny małego miasteczka galicyjskiego, zachowany od lokacji miasta w XV wieku, zabudowany XVIII-wiecznymi domami drewnianymi z podcieniami. Przy okazji możesz odwiedzić kościół pw. św. Mikołaja z XV wieku. Na skutek wielu przebudów i przeobrażeń ma on mieszany charakter gotycki z elementami renesansowymi i barokowymi. Z miejscowości wyjedź ul. ks. Markiewicza. Dojechawszy do Kramarzówki, nie zmieniaj drogi. Kilometr za wsią po prawej stronie znajdziesz cmentarz choleryczny, świadectwo plag, które gnębiły i wyniszczały dawniej ludzkość. Jedź następnie wzdłuż Wschodniego Szlaku

    Rowerowego Green Velo przez Skopów z jego pięknym kościołem – dawną cerkwią unicką. Nad brzegiem Sanu skręć w lewo, w drogę wojewódzką 884. Zjedziesz z niej w prawo na rynku w Krzywczy. Możesz obejrzeć – niestety tylko z zewnątrz – opuszczoną cerkiew unicką. Dojedziesz do mostu na Sanie, za którym odbij w lewo. Trzymaj się rzeki, doprowadzi Cię po 10 km do Olszan i do nieodległego Krasiczyna.

  • 4
    Krasiczyn
    84 km
    Krasiczyn

    Przepiękny renesansowy zamek pyszni się nad doliną Sanu. Jest niesamowity – utrzymany w spójnej stylistyce, posiada 4 wyraźne baszty i jest pięknie zdobiony na elewacji frontowej. Łączna powierzchnia tych zdobień to ponad 7000 m2! Misternie wykonane hełmy baszt i blanki dodają mu niemal bajkowego uroku. Kieruj się dalej na wschód, do Dybawki. Tam natkniesz się na wysunięty fort Twierdzy Przemyśl – Fort VII Prałkowce, ukryty w gęstwinie lasu. Dojedziesz do niego ul. Leśną. W Prałkowcach warto zatrzymać się przy sanktuarium Matki Bożej Zbaraskiej z ciekawym podcieniowym portykiem. W samym Przemyślu liczne są zabytki militarne – austro-węgierskie forty i fortece oraz sowieckie bunkry Linii Mołotowa. Przypominają one o roli, jaką miasto odgrywało jako twierdza na szlakach wiodących z Rusi do Polski i na Węgry. Centrum miasta to przede wszystkim Zamek Kazimierzowski i Bazylika Archikatedralna pw. św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zamek jest renesansowym dziełem zbudowanym w miejscu konstrukcji z XIV wieku i jeszcze starszej z XI wieku, wybudowanej z polecenia Bolesława Chrobrego. Bazylika to budynek barokowy, tak w bryle, jak i w bogatym, ociekającym złotem wystroju. Także ona stoi na miejscu wcześniejszych świątyń, w tym tej najstarszej z początku XIII wieku. Równie imponująca jest archikatedra greckokatolicka. Odpocznij na rynku. Możesz poświęcić czas na jedno z interesujących muzeów, na przykład Muzeum Dzwonów i Fajek czy Muzeum Narodowe.

  • 5
    Dworzec Przemyśl Główny
    98 km
    Dworzec Przemyśl Główny

    Twoja wycieczka kończy się w Przemyślu na dworcu kolejowym. Do Rzeszowa wróć pociągiem.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?