Beskid Niski
Dookoła Miejsca Piastowego
XML, 89.94kB
Charakterystyka trasy
Trasa, która urzeka różnorodnymi krajobrazami, od równin koło Krosna, po wzgórza w rejonie Bałucianki i Rymanowa-Zdroju. Możesz tu odpocząć w kontakcie z naturą, lub zachwycić się architekturą – tą wielką, znaną, miejską, ale i tą lokalną, mniej znaną i czasem zapomnianą.
Praktyczne wskazówki
Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.
Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.
Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.
Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.
Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.
Beskid Niski
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Łężany – Krosno – Iwonicz – Rymanów-Zdrój – ŁężanyStart
- 1Łężany0 kmŁężany
Początek wycieczki ustalmy w Łężanach, na stacji benzynowej pomiędzy torami i lotniskiem. Lotnisko było używane przez Wojsko Polskie do 1939 roku, Niemów w latach 1940-1944 i Sowietów latem 1944 roku. Teren niewątpliwie nadaje się do operacji lotniczych – jest płaski i równy, dlatego też Niemcy użyli go do ataków na Związek Radziecki w ramach operacji Barbarossa. Przejedź przez tory i wjedź do centrum wsi. Tam, koło Domu Ludowego, skręć w prawo. Wyjeżdżając ze wsi, przejedziesz ponownie przez tory kolejowe. Drogą przez pola dotrzesz do przedmieść Krosna. Po drodze miniesz kilka rzadkich zagajników.
- 2Krosno7.2 kmKrosno
Ulicą Wojska Polskiego, która przechodzi w ul. Staszica i następnie w ul. Sienkiewicza dotrzesz na rynek w Krośnie. Jest to duży plac o wymiarach 115 na 72 m, o funkcji reprezentacyjnej. Otoczony jest przez 30 kamienic, z których jedna jest kamienicą ratuszową. Część z nich ma podcienia arkadowe, podobne do zamojskich lub krakowskich. Na rynku możesz znaleźć liczne restauracje, gdzie smacznie zjesz przed dalszą drogą. Z rynku wyjedź drogą, którą wjechałeś, a następnie skręć w prawo w ul. Grodzką. Dojedziesz nią do drogi krajowej nr 28, którą musisz przekroczyć, by kontynuować podróż ul. Wyszyńskiego. Majestatyczny współczesny kościół pw. św. Piotra i Jana z Dukli upewni cię, że jesteś na właściwej trasie. Na wielkim cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego warto odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza i kwaterę wojskową. Trzymaj się tej drogi, by wyjechać z miasta do wsi Głowienka. Płaskie tereny za tą miejscowością powitają cię polami i małymi zagajnikami. Wjedziesz następnie do Wrocanki. Możesz poświęcić chwilę i skręcić w ul. św. Rozalii, by przystanąć koło źródełka, lub przejechać przez wieś w kierunku południowym. We wsi Rogi przejedź przez drogę krajową nr 19. Miniesz dalej Dom Ludowy, siedemnastowieczny drewniany kościół i zagrodę etnograf iczną, a także cmentarz z kwaterą żołnierską i wyjedziesz na pola drogą prowadzącą do Iwonicza.
- 3Iwonicz20.6 kmIwonicz
Wjeżdżając w głąb miejscowości, dotrzesz do parku przy Pałacu Załuskich. Klasycystyczne założenie, symetryczne z wysokim portykiem, podpierającym balkon i fronton z herbem właścicieli, powstało pod koniec XIX wieku na miejscu dworku istniejącego tu od połowy XV wieku. Następnie skieruj się ul. Długą, by przejechać obok kościoła pw. Wszystkich Świętych. Zabudowania Iwonicza przechodzą płynnie w zabudowania Iwonicza-Zdroju. W lesie, w który wjedziesz, znajdują się ścieżki spacerowo-przyrodnicze, pijalnia wód mineralnych i liczne sanatoria, z których słynie ta miejscowość. Wyjechawszy z lasu, podążaj za drogowskazem na Bałuciankę – Rymanów-Zdrój. Opadającą w dolinę serpentyną, a następnie wąską drogą pośród lasu dojedziesz na wzgórze Przymiarki. To wzniesienie o wysokości 626 m n.p.m. z rozległym szczytem, oferuje doskonały widok na okoliczne doliny i wsie, także na polany po tych już nieistniejących Odpocząć możesz w wiacie turystycznej. Zjedź ze wzgórza w kierunku południowo-wschodnim, do wsi Bałucianka. Po drodze znajdziesz piękną cerkiew unicką pw. Zaśnięcia Bogurodzicy, pozbawioną niestety wyposażenia. Na końcu wsi skręć w lewo, by po 1,3 km skręcić w lewo w drogę wojewódzką nr 887. Po kilku minutach dojedziesz do Rymanowa-Zdroju.
- 4Rymanów-Zdrój36.1 kmRymanów-Zdrój
To druga miejscowość uzdrowiskowa na twojej dzisiejszej trasie. Znajdziesz tu sanatoria, uzdrowiska, pijalnie wód mineralnych, kawiarnie, fontanny, a nawet mały wodospad. Po krótkim odpoczynku możesz jechać dalej, tak jak poprzednio, w ogólnym kierunku na północ. Przejedziesz przez Posadę Górną do Rymanowa. Warto zatrzymać się w Parku Dworskim im. Stanisława i Anny Potockich i obejrzeć dworek, dziś siedzibę Nadleśnictwa Rymanów. Jadąc ul. Grunwaldzką, przejedziesz koło kościoła pw. św. Wawrzyńca z piękną barokową sztukaterią elewacji i masywną wieżą. Wnętrze utrzymane w stylu rokoko olśniewa bogactwem. Z rynku wyjedź w lewo, drogą krajową nr 28. Za szkołą podstawową skręć w prawo, w drogę wojewódzką 887 (ul. Kolejowa). Dojedziesz nią do Ladzina. Przed małym mostkiem w Ladzinie skręć w lewo, by zachodnimi opłotkami dotrzeć do Wróblika Królewskiego. We wsi skręć w prawo, by dotrzeć pod kościół, byłą cerkiew unicką, zbudowaną na planie krzyża równoramiennego. Następnie, przy krzyżu przydrożnym, trzymaj się lewej strony. Niedaleko za Wróblikiem Królewskim znajduje się wieś Widacz. Za lasem, który znajduje się za tą miejscowością, trafisz na Targowiska. Jedź główną drogą przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej i parku dworskim. Dworek, odnowiony i używany jako hotel, jest przykładem dużego polskiego dworu szlacheckiego, z centralnie umieszczonym wejściem i zadaszonym balkonem wspartym na kolumnach. Na rozwidleniu trzymaj się prawej strony. W ten sposób ul. Jana Pawła II dotrzesz do stacji kolejowej. Stąd już tylko 200 m w lewo, przejazd przez tory i jesteś na miejscu, z którego startowałeś.
- 5Łężany51.2 kmŁężany
Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.