Widok na betonowy wysoki pomnik z metalową rzeźbą i godłem Rzeszowa

Rzeszów - miasto i region

Rzeszów, miasteczka i niewielkie wsie. Miejski gwar ulic i ciche polne bezdroża. Kraina pełna kontrastów, które ze sobą współgrają. Idealna dla wszystkich ceniących sobie bliskość miasta, ale też sielskość wsi. To tu znajdziesz trasy rowerowe, które pozwolą Ci poczuć zarówno tętniące życiem aglomeracje, jak i spokojne, ustronne rejony.

Różnorodność serca Podkarpacia

Rzeszów to stolica Podkarpacia i największe miasto w południowo-wschodniej Polsce. Określane „stolicą innowacji" i miastem studentów. Kojarzone z Doliną Lotniczą, czystością, siatkówką, żużlem, a także Tadeuszem Nalepą, Tomaszem Stańką czy Fredem Zinnemannem.

To miasto, w którym na pewno znajdziesz coś dla siebie. Możesz tu bowiem postawić na miejskie spędzanie czasu połączone z poznawaniem lokalnych przysmaków oraz zwiedzaniem lub zanurzyć się w nieco bardziej dzikiej okolicy i jej historii.

RZESZÓW - Tu zaczyna się przygoda!

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Smakuj miasto

Ratusz, otoczony zabytkowymi kamienicami Rynek i całe Stare Miasto należą do najcenniejszych zabytków Rzeszowa. Co jeszcze możesz tu zobaczyć? Dwie dawne synagogi – Staromiejską i Nowomiejską, Zamek Lubomirskich - obecnie Sąd Okręgowy, słynne Muzeum Dobranocek. Ciekawą atrakcją są także Rzeszowskie Piwnice, czyli interaktywna Podziemna Trasa Turystyczna.

W pobliżu znajdziesz też wiele urokliwych miejsc idealnych na spacer - ulica 3 Maja, aleja Pod Kasztanami (szczególnie ujmująca jesienią) czy pobliska Fontanna Multimedialna (latem oferująca specjalne pokazy). Dla aktywnych idealne będą Rzeszowskie Bulwary i okolice rezerwatu Lisia Góra. To tam pobiegasz, pojeździsz na rowerze lub rolkach, a nawet zorganizujesz grilla ze znajomymi.

Rzeszów jest znakomitym celem turystyki kulinarnej. Podkarpackie słynie z produkcji miodu i wina. Regionalnym przysmakiem są tu proziaki i fuczki. Na Rynku znajdziesz też wiele miejsc serwujących pyszną kawę czy kraftowe piwo. 

Nic nie jest porównywalne z prostą przyjemnością, jaką daje jazda na rowerze (JFK)
 

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie.

Ulica 3 Maja – jedna z najważniejszych, najstarsza i zarazem najbardziej reprezentacyjna ulica Rzeszowa.

Otwórz się na okolice

Okoliczne miasta i wsie poza swoistym spokojem oferują również lekcję historii. W Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej dowiesz się, jak dawniej wyglądało życie mieszkańców regionu. W Markowej odwiedzisz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów. Podczas eksplorowania tego regionu nie możesz zapomnieć o Zamku w Łańcucie. To jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie z wnętrz mieszkalnych, kolekcji pojazdów konnych i malowniczego, rozległego parku.

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na krajobrazach, możesz je podziwiać z wieży widokowej na Wzgórzu Marii Magdaleny w Malawie tzw. „Magdalence”, skąd przy dobrej pogodzie i widoczności dostrzeżesz nawet Tatry. Inny sposób to przejażdżka stuletnią kolejką wąskotorową Pogórzanin na trasie Przeworsk – Dynów.

Rzeszów, to dobre miejsce na wycieczki rowerowe.

Prawdziwa gratka dla rowerzystów

Rzeszów położony jest na granicy Pogórza Środkowobeskidzkiego i Kotliny Sandomierskiej. Dla wszystkich rowerzystów preferujących jazdę po wzniesieniach znacznie ciekawsza będzie część krainy położona na południe od miasta, gdzie dominują tereny zielone – łąki i lasy. W tych okolicach szybko i łatwo wyjedziesz z miasta. Po drodze napotkasz domy jednorodzinne i niewielkie, sporo od siebie oddalone gospodarstwa. Na trasach doświadczysz spokoju, bowiem natężenie ruchu samochodowego jest niskie. Znajdziesz tu wiele wąskich dróżek otoczonych polami i lasami. Jazda po tym terenie będzie naprawdę przyjemna ze względu na mnogość dobrej jakości dróg asfaltowych.

Wskocz na rower w mieście!

Fuzja sielskości i miejskiego tempa

Rzeszów i jego okolica to tereny różnorodne. To tutaj w jednej chwili możesz spacerować ulicami stolicy Podkarpacia, a już za moment, w wyniku spontanicznej decyzji wybrać się na rower. Krótką, niewymagającą trasę przejedziesz w całości, nawet po zakończeniu pracy. Wystarczy zaledwie kilka chwil, aby zmienić miejski szum na odgłosy przyrody.

Najciekawsze trasy

Atrakcje