Rzeszów - miasto i region

Tereny wiejskie na zachód od Rzeszowa

0/5 - 0 opinii
Dystans
85km
Czas
3h 30m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 161.14kB
Droga asfaltowa z łąką pełną złotych zbóż po lewej stronie i zielonymi drzewami po prawej stronie

Charakterystyka trasy

Prosta i przyjemna trasa krajobrazowa, wiodąca przez wiejskie tereny na zachód od stolicy Podkarpacia. Może i brak tu znanych zabytków, ale za to krajobrazy rozległych równin i niskich wzgórz dają poczucie wolności i pozwalają oddychać pełną piersią. Dla miłośników architektury sakralnej znajdzie się kilka interesujących miejsc, podobnie jak dla antropologów – ci bez trudu będą obserwować zmiany w otoczeniu wywołane przez człowieka. Trasa prowadzi asfaltowymi drogami, a suma przewyższeń jest niewielka – poza długością przejazd nie stanowi więc poważniejszego wyzwania nawet dla średniozaawansowanych rowerzystów. Pewien problem może stanowić krążenie po wsiach i poszukiwanie właściwych zjazdów, ale okoliczni  mieszkańcy chętnie udzielą wskazówek.

Dystans
85 km
Przewyższenia
918 m
Czas
3h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 98%
Inne: 2%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Słabe
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
13
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów – Wiśniowa – Góra Ropczycka – Rzeszów

Start

  • 1
    Rzeszów
    0 km
    Rzeszów

    Jako punkt startowy obierz stadion Stali Rzeszów. Wyrusz w kierunku wschodnim i przed Mostem Karpackim skręć w prawo, tak, by jechać wzdłuż Wisłoka, przeciwnie do jego biegu. Pierwszy przystanek możesz zrobić przy Rezerwacie Lisia Góra. Na małym wzniesieniu chronione są tam stare, wielowiekowe drzewa, dające osłonę ptactwu i drobnej dzikiej zwierzynie. Za Ptasią Wyspą skręć ostro w prawo, jak prowadzi ścieżka, po czym wjedź w ul. Jarową. Kierując się ku północy, trzymaj się tej drogi przez 2 km. Gdy przetniesz ul. Podkarpacką, wjedziesz w ul. Beskidzką. Po niespełna 5 km przejedziesz pod estakadą drogi ekspresowej S19. Jadąc przez osiedle Racławówka, pilnuj Lubczy – musisz mieć ją po swojej lewej. Na rozwidleniu dróg przed szkołą odbij lekko w lewo, ale nie przekraczaj rzeki. W Zabierzowie możesz odbić na chwilę, by podziwiać barokowy kościół z 1. poł. XVIII wieku. Łukiem wzdłuż koryta Łubczy dojedziesz do skrzyżowania – skręć ostro w lewo. Przez Zgłobień dojedziesz do Woli Zgłobieńskiej. Kilometr za kościołem i szkołą odbij w prawo – wjedziesz na wzgórze. Między rozległymi polami dotrzesz do Nockowej. Tam, przy remizie ochotniczej straży pożarnej kieruj się na zachód. Miniesz kościół pw. św. Michała. Dalej, na pierwszym skrzyżowaniu w Iwierzycach, kieruj się w lewo. Droga przez Wiercany i Olimpów doprowadzi Cię do Wiśniowej.

  • 2
    Wiśniowa
    30 km
    Wiśniowa

    To duża wieś, w której uważny obserwator dojrzy zabudowania sięgające historią początku XX wieku. Najbardziej interesujący jest kościół pw. św. Franciszka z Asyżu. By do niego dojechać, musisz nadłożyć kilkaset metrów od skrzyżowania na Zagorzyce, na którym powinieneś skręcić. Świątynia nie jest stara, wzniesiono ją w połowie lat 30. ubiegłego stulecia, ale ma interesującą formę architektoniczną. Jej budowniczy, architekt Z. Mączeński, wypracował styl kościoła wioskowego – drewnianego, neogotycuzującego, silnie opartego na lokalnej tradycji budownictwa sakralnego z wyraźnymi wpływami bizantyńsko-unickimi. Dalej będziesz jechać przez pola i lasy wąską drogą do Zagorzyc przez Budzisz Zagórzański. We wsi skręć w lewo. Przy neobarokowym kościele zauważysz figurę maryjną w otoczeniu słupów z drutem kolczastym. Upamiętnia ona męczeństwo św. M. M. Kolbego w obozie koncentracyjnym Auschwitz. 800 m za świątynią odbij w prawo w wąską drogę przy figurze maryjnej i jedź przez pola przy lesie, przez Przymiarki. Trzymaj się krawędzi lasu i razem z nią zakręć ku północy na opłotkach wsi Broniszów. Za budynkiem Nadleśnictwa Łączki udaj się w prawo. Na skrzyżowaniu w Gnojnicy Woli trzymaj się lewej strony. Następnie przejedziesz przez Gnojnicę i dotrzesz do Góry Ropczyckiej. Odcinek ten będzie miał długość 7 km.

  • 3
    Góra Ropczycka
    53 km
    Góra Ropczycka

    We wsi bardzo interesującym miejscem są ruiny koszar z poł. XIX wieku. Wzniesione zostały jako późnoklasycystyczne z elementami neogotyckimi z przeznaczeniem dla pułku krakusów. Obecne pozostałości są zamknięte dla zwiedzających ze względu na stan zabudowań, ale dostrzec można wschodnie skrzydło z murem i wieżę narożną. Wprawne oko dostrzeże subtelne pozostałości sztukaterii naściennej. Za kościołem parafialnym odbij w prawo, na południowy wschód. Dotrzesz do Zagórzyc Dolnych. By je przejechać, będziesz musiał zygzakować – na pierwszym i drugim skrzyżowaniu skręć w lewo, zaś na końcu drogi odbij w prawo, w ul. Południową, i po 500 m w lewo. Ponownie skręć w lewo i po 80 m w prawo. Po 1 km czeka Cię zakręt w lewo i w prawo po kolejnych 150 m. Dalej jedź prosto główną drogą – miniesz stadion i pomnik Złotego Karpia. Przy szkole skieruj się na prawo, by po 700 m skręcić w lewo. Dalej będzie prosto, bo odbijesz w prawo dopiero przed stadionem w Dąbrowie. Za tym obiektem czekają Cię zakręty najpierw w lewo, a potem w prawo. Dotrzesz do Trzciany. W Trzcianie kieruj się na południe, przez Słowinkę. Za Błędową Zgłobieńską na rozwidleniu dróg trzymaj się prawej strony, by przy pierwszej okazji odbić w lewo. Tą drogą dotrzesz do Nosówki, gdzie na rozwidleniu za Izbą Tradycji pojedziesz w lewo. W Kielanówce kieruj się na wschód, by po kilku kilometrach dotrzeć do Rzeszowa. Tam wzdłuż al. Batalionów Chłopskich wrócisz pod stadion Stali. 

  • 4
    Rzeszów
    85 km
    Rzeszów

    Twoja wycieczka kończy się pod stadionem Stali Rzeszów.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?