Rzeszów - miasto i region

Zamki, dwory i pałace pod Jarosławiem

0/5 - 0 opinii
Dystans
52km
Czas
3h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 77.39kB
Rowerzystka na żwirowej drodze

Charakterystyka trasy

Trasa wiedzie równinami na zachód od Jarosławia. Miniesz pola i lasy, sycąc się ich spokojem, a także trafisz na piękne miejsca o wspaniałej historii. Dwory, pałace, ruiny zamków, parki romantyczne – Podkarpacie jest pełne tajemnic. Trasę przejadą również dzieci, choć pamiętaj, że możesz trafić na większe przewyższenia i trudniejsze fragmenty polnych dróg.

Dystans
52 km
Przewyższenia
523 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 79%
Szuter: 11%
Inne: 10%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Jarosław – Zarzecze – Pruchnik – Zarzecze – Jarosław

Start

  • 1
    Jarosław
    0 km
    Jarosław

    Choć w Jarosławiu znajduje się piękny rynek z renesansowym ratuszem i kamienicami przypominającymi zamojskie czy krakowskie, to wycieczkę zaczniemy w okolicy parku miejskiego i stadionu piłkarskiego. Wyjedź ul. Bandurskiego w kierunku zachodnim i odbij w lewo w ul. Grodziszczańską. Przetnij szeroką ul. Krakowską i skieruj się w ul. Szczytniańską. Przejedziesz nią nad torami kolejowymi i dotrzesz do ronda o nerkowatym kształcie. Wybierz 2 zjazd i natychmiast skręć w prawo, w drogę podporządkowaną. Ulicą Krzyżowe Drogi dojedziesz do kościoła z nowoczesną dzwonnicą, za którym udaj się w lewo. Posuwając się przed siebie, miniesz szkołę podstawową w Tywoni i skręcisz w lewo przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Droga prowadzi szerokim łukiem na opłotki wsi. Na asymetrycznym skrzyżowaniu odbij w lewo. Po niespełna kilometrze przejedziesz wiaduktem nad autostradą A4. Gdy osiągniesz koniec drogi pośród rzadkich zabudowań Cieszacina Wielkiego, udaj się w prawo, by szosą wśród pól dotrzeć do Cieszacina Małego. Skręć w prawo w drogę asfaltową, a po ok. 20 m w lewo, w drogę polną, która doprowadzi cię do krawędzi lasu ze stacją przekaźnikową i słupem kilometrowym Szlaku św. Jakuba. Wjedź w las i jedź główną drogą. Po kilometrze powinieneś wyjechać z gęstwiny w kierunku południowo-zachodnim, widząc przed sobą zabudowania Zalesia Żurowskiego. Przy kapliczce we wsi skręć łagodnie w lewo i podążaj główną drogą na południe. Za wsią trafisz na kolejny las i łagodnym zjazdem dojedziesz do Zarzecza.

  • 2
    Zarzecze
    14 km
    Zarzecze

    Obowiązkowym punktem w miejscowości jest park romantyczny i zespół pałacowo-parkowy z Muzeum Dzieduszyckich. Pałac pochodzi z 1819 roku, podobnie jak park. Muzeum chroni bogato wyposażone wnętrza pałacowe, z licznymi dziełami sztuki, także sprowadzonymi przez fundatorkę pałacu z Włoch. Architektonicznie wybijającym się elementem jest baszta w stylu rzymskim, ozdobiona kolumnami doryckimi, z misternie wykonanym architrawem. W parku istnieją nie tylko nasadzenia z XIX wieku, ale także starsze okazy pięciusetletnich dębów. Z kolei atrakcją dla miłośników turystyki militarnej jest Kochbunker, leżący na północno-zachodnich opłotkach wsi. Jest to małe, okrągłe, betonowe stanowisko dla karabinu maszynowego. Stanowiło ono element linii b-2, którą Niemcy budowali w 1944 w celu zatrzymania postępów Armii Czerwonej. Z Zarzecza wyjedź na południe ul. Domki i na rozjeździe za rzeczką Mleczką trzymaj się prawej strony. Za szkołą w Rożniatowie skręć ostro w lewo. Przed tobą mała wieś Parcelacja Rożniatowska, za nią las, a za lasem Czudowice. We wsi skręć w prawo, by dojechać do Rozbórza Długiego. Tam skręć zgodnie z drogowskazem na Żurawicę. Przez wzniesienie wjedziesz ul. Kańczudzką do Pruchnika.

  • 3
    Pruchnik
    28.2 km
    Pruchnik

    Dotrzesz na rynek w Pruchniku. Otoczony niską zabudową jednorodzinną, za wyjątkiem magistratu w północnej części, jest dobrze zagospodarowany, a zabytki opisane. Najstarsze domy drewniane pochodzą z XVIII wieku. Uwagę zwracają podtrzymujące ich podcienia kolumny, a także widoczne przy niektórych budynkach podmurówki z kamienia. Stare domy kryte są gontem. Płyta rynku jest w większości trawiasta, z licznymi ławkami dla wypoczynku, a spod magistratu doskonale widać leśną panoramę wzgórz na południe od miasta. Wyjedź ku zachodowi ul. Jana Pawła II i odbij lekko w Jarosławską. Leży ona w ciągu drogi wojewódzkiej nr 881. Dojeżdżając do Węgierki, zauważysz ruiny zamku i dwór. Zamek wybudowano prawdopodobnie jeszcze w XIV lub XV wieku, a w ruinę popadł po pożarze pod koniec istnienia I Rzeczypospolitej. Konstrukcja ta w typie bastejowym, z pojedynczą wieżą, założono na planie kwadratu. Obok dworek szlachecki z podmurówką z przyporami i drewnianym piętrem. Jedź prosto ul. Jarosławską, będącą teraz drogą wojewódzką nr 880. W Tyniowicach możesz odwiedzić małą, zapomnianą cerkiew drewnianą pw. św. Dymitra, a także dworek o asymetrycznej budowie, stojącym w parku, obecnie pełniący rolę szkoły. Jadąc dalej obraną już drogą, dojedziesz do Bystrowic. Zjedź w lewo z szosy nr 880 w kierunku na Zarzecze. Gdy wyjedziesz z Bystrowic, przejedziesz przez Cząstkowice i Pełnatycze, leżące na drodze do Zarzecza. W pierwszej wsi znajduje się mały, ładny kościół z dzwonnicą parawanową i zachowanymi pomnikami cmentarnymi, w drugiej zaś zalew powstały w starorzeczu Mleczki.

  • 4
    Zarzecze
    42.6 km
    Zarzecze

    Przy stacji benzynowej w Zarzeczu skręć w prawo. Następnie, po 1,2 km, w Kisielowie odbij w prawo, zgodnie z kierunkiem głównej drogi. Zaprowadzi cię ona do Cieszacina Wielkiego. We wsi znajdziesz dworek z początku XIX wieku, a w zasadzie jego ruinę. Widać w niej jednak resztki dawnego blasku – konstrukcja dalej nosi cechy stylu romantycznego, łączącego cechy renesansowe i gotyckie z wpływami neoklasycystycznymi. Jego istotnym elementem jest wyraźnie wyodrębniona z bryły baszta. Ma on jednak także mroczny epizod historii – w latach 1944-1945 był on siedzibą oddziału sowieckiego NKWD. Przejedź prosto skrzyżowania przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej i odbij w lewo przy szkole. Trzymaj się głównej drogi, która wyprowadzi cię ze wsi w kierunku północno-wschodnim. Przejedź nad autostradą, a następnie przetnij opłotki Szczytnej. W Maleniskach trafisz na znane ci już rondo o nerkowatym kształcie. Ulicą Szczytniańską dojedziesz do ul. Krakowskiej i skręcisz w ul. Grodziszczańską w lewo, a następnie w prawo w ul. Bandurskiego.

  • 5
    Jarosław
    51.8 km
    Jarosław

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?