Dolina Sanu i Wisły

Przez Brzozów, Jasienicę Rosielną i Blizne

0/5 - 0 opinii
Dystans
24km
Czas
3h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 45.47kB
Wąska, kręta droga asfaltowa biegnąca w dół wzdłuż domów jednorodzinnych, krzewów i drzew, w tle widok na zalesione wzgórza i jasne niebo, w oddali zarys gór

Charakterystyka trasy

Przed Tobą dosyć łatwa trasa. W całości prowadzi drogami asfaltowymi z niewielkimi przewyższeniami. Jeśli nie lubisz jeździć po leśnych ścieżkach, z pewnością spodoba Ci się ta wycieczka. Przygotuj się jednak na to, że trasa wiedzie ruchliwymi drogami. Z tego powodu nie polecamy jej na wyjazd z dziećmi. Najciekawszymi punktami na mapie, które czekają na odkrycie, są sanktuarium w Starej Wsi oraz kościół wpisany na Listę UNESCO w Bliznem.

Dystans
24 km
Przewyższenia
208 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Brzozów, rynek - Stara Wieś - Orzechówka - Jasienica Rosielna - Blizne - Brzozów, rynek

Start

 • 1
  Brzozów, rynek
  0 km
  Brzozów, rynek

  Proponujemy wystartować z rynku w Brzozowie. Wyruszając z tego punktu, masz okazję, by najpierw przespacerować się wzdłuż jego spokojnych uliczek, a następnie zwiedzić Muzeum Regionalne, znajdujące się w neoklasycytycznym budynku wzniesionym pod koniec XIX w. 

  Dalej trasa poprowadzi Cię drogą wojewódzką nr 886 na północ, po czym odbije w lewo, w ulicę Gen. Bema. Na skrzyżowaniu skręć w prawo i ponownie dojedź do drogi wojewódzkiej nr 886, przy której znajduje się okazałe sanktuarium w Starej Wsi.

 • 2
  Stara Wieś
  3.5 km
  Stara Wieś

  W Starej Wsi przy drodze wojewódzkiej nr 886 znajduje się sanktuarium Matki Bożej Starowiejskiej. Budowla pochodzi z XVIII w. Jest to miejsce kultu Matki Bożej związane z obrazem Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP, przeniesionym z Humennego (dzisiejsza Słowacja). Oryginał został spalony, dziś w ołtarzu głównym znajduje się kopia. 

  Po zwiedzeniu obiektu wróć tą samą drogą, przecinając skrzyżowanie na wprost. Na trasie w kierunku Orzechówki, czekają Cię niewielkie podjazdy i zjazdy.

 • 3
  Orzechówka
  9.4 km
  Orzechówka

  Stąd kieruj się dalej do Jasienicy Rosielnej.

 • 4
  Jasienica Rosielna
  12 km
  Jasienica Rosielna

  W Jasienicy Rosielnej dotrzesz do drewnianego kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Tym, co wyróżnia go na tle innych świątyń, jest fakt, że wygląda niemal identycznie jak w dniu powstania w 1770 r. Charakterystyczna jest także dwuwieżowa fasada zachodnia, typowa dla architektury murowanej. We wnętrzu znajdują się m.in. XIX-wieczne polichromie. 

  Dojeżdżasz do skrzyżowania. Skręć na nim w prawo. Tu po prawej stronie znajduje się park ze stawem i pozostałościami dworu w postaci kolumn. Po przejechaniu 700 m skręć w prawo, a następnie w pierwszą drogę asfaltową, w lewo. Jadąc drogą wojewódzką nr 886 na południowy wschód, dotrzesz do urokliwego drewnianego kościółka w Bliznem.

 • 5
  Blizne
  15.7 km
  Blizne

  Niewątpliwie główną atrakcję podróży stanowi kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem, który w 2003 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego bogate wnętrze zachwyca m.in. późnorenesansową amboną z początku XVII w., ołtarzem głównym z 1700 r. czy chrzcielnicą z XVIII w. Oczywiście należy wspomnieć też o zewnętrznym pięknie kościoła, prezentującym styl gotycki z XV w. 

  Wróć do punktu, z którego przyjechałeś (ok. 800 m), po czym skręć w lewo. Przed Tobą prosty (ok. 5-kilometrowy) odcinek wiodący wśród zabudowy wsi do kolejnego skrzyżowania. Tutaj kieruj się na wprost. Dalej jedź znaną już drogą prowadzącą na rynek w Brzozowie. 

 • 6
  Brzozów, rynek
  24.1 km
  Brzozów, rynek

  Trasa kończy się w punkcie startowym.