Beskid Niski

Wzgórzami i dolinami Ziemi Dukielskiej

0/5 - 0 opinii
Dystans
30km
Czas
3h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 63.64kB
Rowerem przez łąki

Charakterystyka trasy

Choć nawigowanie po tej trasie będzie proste, to liczne wzgórza i podjazdy, a także konieczność jazdy wzdłuż zatłoczonych dróg o znaczeniu międzynarodowym powodują, że jest ona wymagająca. Zachowaj ostrożność na zjazdach, które mogą kończyć się znakiem stopu. Walory poznawcze tej wycieczki są głównie krajoznawcze, choć nie zabraknie też wrażeń architektonicznych, historycznych czy… przemysłowych.

Dystans
30 km
Przewyższenia
282 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
6
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Dukla – Lubatowa – Dukla

Start

  • 1
    Dukla
    0 km
    Dukla

    Najlepszym miejscem na start będzie rynek w Dukli. Obecna zabudowa to skutek odbudowy zniszczonych dziewiętnastowiecznych budynków, która miała miejsce po II wojnie światowej. Uwagę zwraca renesansowy ratusz z XVII wieku z neogotycką fasadą. W Dukli możesz pójść do Muzeum Historycznego w pałacu, które obejmuje także wystawę broni ciężkiej, w tym dział i pojazdów pancernych. Z rynku wyjedź ulicą znajdującą się z tyłu z prawej strony ratusza i skręć w lewo w ul. Cergowską. Drogą tą dojedziesz do kapliczki maryjnej na kamiennym postumencie, przy której skieruj się w lewo. Po kilku minutach dotrzesz do wsi Jasionka. Przemieszczając się główną drogą, przekroczysz mostek. Wspinając się po zboczu, mając piękną panoramę na dolinę dookoła i okalające ją wzniesienia, dojedziesz do punktu widokowego na Lubatową. Na 7 kilometrze trasy trafisz na wieś Lubatowa. Uważaj na prędkość przy zjedzie ze wzniesienia, by nie wpaść na drogę z pierwszeństwem, w którą musisz skręcić w lewo.

  • 2
    Lubatowa
    7 km
    Lubatowa

    W Lubatowej miniesz remizę Ochotniczej Straży Pożarnej, szkołę i dom ludowy, a następnie okazały neogotycki kościół. Koło świątyni znajduje się pomnik pomordowanych w trakcie II wojny światowej. Jadąc na północ, będziesz mijać mniej lub bardziej rozproszoną zabudowę wiejską, aż wjedziesz w płytką przełęcz między dwoma porośniętymi lasem wzgórzami. Oddziela cię ona od Lubatówki. Przejedź prosto przez wieś, poszukując kapliczek i krzyży. Za lasem czeka cię kolejna miejscowość – Rogi. Ulicą Długą dotrzesz do skrzyżowania – trzymaj się lewej strony. Następnie przekroczysz drogę krajową nr 19. W leżącej nieopodal Wrocance możesz zatrzymać się przy źródełku św. Rozalii. Jeśli zamierzasz ominąć to miejsce, odbij ostro w lewo na skrzyżowaniu ze znakami, które tam prowadzą. Miniesz kapliczkę po prawej i cmentarz po lewej stronie, a następnie pomnik poległych w I wojnie światowej i obelisk postawiony w setną rocznicę odzyskania niepodległości. W odległości 1,5 km od kościoła trafisz na rozjazd – trzymaj się prawej strony. Przejechawszy przez most na Jasiołce, po 700 m skręć ostro w lewo. Upewnisz się, że jedziesz właściwie, gdy miniesz szyb naftowy. Następnie przejedź przez Wietrzno. Możesz zboczyć z drogi, by obejrzeć drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła, lub też zatrzymać się na chwilę nad brzegiem rzeki, która przepływa kilkanaście metrów od drogi. Jadąc ciągle pod prąd Jasiołki, po 3 km dojedziesz do pierwszych zabudowań Dukli. Bądź ostrożny, włączając się do ruchu na drodze krajowej nr 19. Skręć w nią w prawo, by utrzymać orientację na południe. Miniesz park pałacowy i zauważysz znajome już zabudowania wokół rynku.

  • 3
    Dukla
    30.2 km
    Dukla

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.