Rzeszów - miasto i region
Szlakiem podkarpackich dębów
XML, 123.43kB
Charakterystyka trasy
Umiarkowanie trudna, ale fizycznie dość wymagająca trasa, która prowadzi przez wzgórza w rejonie Strzyżowa, i doliny rzek Stobnica i Wisłok. Po drodze napotkasz zabytki architektury sakralnej, jak również kilka starych drzew, pomników przyrody, które pamiętają dawne wieki.
Praktyczne wskazówki
Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.
Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.
Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.
Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.
Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy.
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!
Rzeszów - miasto i region
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Strzyżów – Węglówka – Frysztak – StrzyżówStart
- 1Strzyżów0 kmStrzyżów
Galicyjski rynek miasteczka, niegdyś pełniący rolę targową, a dziś reprezentacyjną, to miejsce startowe wycieczki. Rozejrzyj się po otoczeniu – dojrzysz kilka zachowanych kamienic z XIX wieku, kościół, którego mury pamiętają XV stulecie, a sam układ prostokątnego placu przypomni ci wiele podobnych w innych miastach i wsiach nie tylko Podkarpacia, ale i Polski. Obecność piętrowych kamienic świadczy o tym, że kiedyś kwitnął tu handel. Z rynku wyjedź ul. Słowackiego i dotrzyj do ronda. Skręć na nim w prawo, w pierwszy zjazd. Ulicą Mostową jedź na południe, przejeżdżając przez tory kolejowe i most na Wisłoku. Skręć ostro w ul. Spółdzielczą i zaraz za mostkiem na Stobnicy (masz z niego widok na zbieg rzek, możesz też zjechać na cypel) udaj się w ul. Stobnicką. Przejedziesz pod obwodnicą miasta i udasz się na południe, dolinką Stobnicy. Po prawej będą ciągnąć się zabudowania ulicowej wsi Godowa, ale ty trzymaj się swojej drogi. Przez rozrzucone zabudowania, wzdłuż pól i zagajników jedź naprzód, nie skręcając. Zmiana kierunku czeka cię dopiero na 6 kilometrze – trzymaj się głównej drogi, która meandruje w tym miejscu, by po zakrętach minąć remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Godowej Górnej. Na rozwidleniu przy moście nad Stobnicą skręć ostro w lewo. Po kilku minutach zobaczysz kościółek i znajdujący się po drugiej stronie park. To pozostałości zespołu pałacowo-prakowego Bylickich w Żyznowie, który obecnie zaadaptowano na potrzeby domu dziecka. Pałac jest klasycystyczny, z ośmioma kolumnami doryckimi podpierającymi obszerny portyk. W parku rośnie Dąb Sobka, jeden ze starszych okazów w parku, nazwany tak na pamiątkę długiego życia jednego z mieszkańców, który dożył 115 lat, 4 miesięcy i 13 dni w służbie króla Zygmunta Augusta. Wracając na trasę, kieruj się na południowy zachód wcześniej obraną drogą, biegnącą raz bliżej, raz dalej brzegu Stobnicy. Gdy wyjedziesz z ul. Podsochówka, skręć lekko w prawo w drogę wojewódzką nr 989. Przejedziesz przez most, koło cmentarza, a następnie zjedziesz w drogę wojewódzką na 991. Dotrzesz nią do wsi Krasna. Uwagi jest tu wart kościół – była cerkiew grekokatolicka – z zachowanym układem architektonicznym i cebulastymi kopułami. Za Krasną wjedziesz w las podjazdem. Uważaj na tym odcinku, bo jest wąski, a widoczność na zakrętach dość ograniczona. Za lasem znajduje się Węglówka.
- 2Węglówka19.6 kmWęglówka
Na skrzyżowaniu z prostym, drewnianym krzyżem skręć ostro w prawo i pod lekką górkę wjedź do Węglówki. Miniesz zabudowania Leśnictwa, a potem latarniową kapliczkę po lewej stronie szosy. Jedź tą drogą przed siebie, wjeżdżając w płytką dolinę. Jedź nią przez około 3 km, by skręcić w lewo przy przystanku zgodnie z drogowskazem na Rzepnik. Wąską drogą przemierzysz blisko 3 km, by wyjechać przy cmentarzu grekokatolickim. Udając się na końcu drogi w lewo, po 50 m staniesz koło cerkwi pw. św. Paraskewy i Dębu Jagiellon. Cerkiew ma dopiero około 200 lat, ale uwagę zwraca zachowany wygląd nawet po konwersji na rzymski katolicyzm. Dąb ma z kolei ponad 500 lat, 17 m wysokości i 580 cm obwodu pnia. Prawdopodobnie pamięta on zawarcie Unii brzeskiej w 1596 roku. Wracając na trasę, udaj się na północny zachód, jak gdybyś skręcił nie w lewo, a w prawo, wyjeżdżając z lasu. Odbij w lewo na następnym skrzyżowaniu, zgodnie z drogowskazem na Łączki Jagiellońskie. Na wirażu i rozjazdach drogi przy lesie manewruj tak, by zachować poprzedni kierunek jazdy na południowy zachód. W Łączkach Jagiellońskich warto obejrzeć ukryty za wysokim murem kościół barokowy z ładnym wystrojem. Przy remizie strażackiej skręć w prawo, by po 1,5 km dotrzeć do Łęków Strzyżowskich. Miniesz mały kościół, szkołę i remizę Ochotniczej Straży Pożarnej, by na dużym rozjeździe w kształcie niemal ronda trzymać się lewej strony. Dojedziesz tak na przedmieścia Frysztaku.
- 3Frysztak41.5 kmFrysztak
Nie wjeżdżaj do miasteczka – przy pomniku niepodległości skręć w prawo. Po kilkuset metrach możesz odpocząć, zwiedzając kurną chatę. Jedziesz teraz wzdłuż Wisłoka, który powinieneś mieć po lewej. Miniesz wieś Kobyle. Rozglądaj się w poszukiwaniu panoramy Frysztaka, widocznej w pobliżu tzw. Bramy Frysztackiej – przejścia między wzgórzami. Następnie wzdłuż krawędzi lasu dotrzesz do Jazowej, skąd możesz podziwiać leżącą na lewym brzegu Wisłoka górę Chełm. Przy kaplicy w Jazowej przejedź na wprost przez skrzyżowanie i między polami dojedź do Kozłówka. Nie zatrzymuj się we wsi ani nie skręcaj – jedź naprzód, by koło zagajnika ze stawem dojechać do Markuszowej. Kieruj się zgodnie z drogowskazem na Korzuchów na głównym skrzyżowaniu we wsi. Koło domu kultury i remizy Ochotniczej Straży Pożarnej skręć ostro w prawo i na rozjeździe przy grupie zabudowań trzymaj się lewej strony. Tak przez pola i rzadko rozrzucone domy dotrzesz do Wysokiej Strzyżowskiej. Poruszaj się zgodnie z pierwszeństwem przejazdu, a 200 m za małym mostkiem skręć w prawo, a po 100 m w lewo. W ten sposób dostaniesz się na drogę do Gbisk. Jesteś już w okolicy Strzyżowa – na rondzie na obwodnicy miasta jedź prosto, w ul. Południową, a następnie odbij w lewo w ul. Mostową. Za mostem zwróć się w lewo i przejedź pod torami kolejowymi. Po chwili wjedziesz na rynek.
- 4Strzyżów55.8 kmStrzyżów
Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu. Może chcesz zwiedzić schron kolejowy?