Dolina Sanu i Wisły
W dolinach nad Sanem
XML, 2.59MB
Charakterystyka trasy
Prosta i przyjemna trasa, która trudność sprawić może tylko przez swoją znaczną długość – to niemal 80 km. Prowadzi przez miejscowości, pola, łąki, lasy i wzniesienia Pogórza Dynowskiego. Po drodze znajduje się wiele wartych zobaczenia miejsc, w tym kościoły i kaplice, pomniki historyczne czy zabytki architektury i flory. Dolina Sanu i wzgórza to piękne miejsca, sprzyjające odpoczynkowi w kontakcie z naturą, w wielu miejscach jeszcze dziką i trudno dostępną.
Praktyczne wskazówki
Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.
Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.
Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.
Dolina Sanu i Wisły
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Dynów – Izdebki – Borownica – Dylągowa – DynówStart
- 1Dynów0 kmDynów
Za miejsce startowe przyjmijmy most na rzece San, charakterystyczny punkt terenowy. Rusz lewym brzegiem Sanu, ul. Marszałka Piłsudskiego i drogą wojewódzką nr 835. Dojedziesz do Nozdrzca. Miniesz tam pałac wybudowany w XIX wieku, zniszczony podczas dwóch wojen światowych i dopiero niedawno przywrócony do świetności. Skręć w prawo. Po kilku kilometrach dojedziesz do wsi Hłudno. Skręć tam w lewo przy dużym, murowanym przystanku i remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, kierując się na kościół. Posuwaj się dalej drogą asfaltową. Poznasz, że jedziesz dobrze, gdy pokonasz pętle. Przy trasie, 4 km za kościołem, napotkasz osunięte zbocze – świadectwo geologicznej aktywności w regionie.
- 2Izdebki15.3 kmIzdebki
W centrum wsi Izdebki znajdziesz zespół dworski z XVIII wieku, pięknie odrestaurowany, z eleganckim portykiem i parkiem, a także kopiec niepodległości. Wyjedź ze wsi w kierunku na południe i pokonaj malownicze serpentyny, które 8 zakrętami wspinają się na długie zbocze. Po wyjechaniu z ostatniego zakrętu napotkasz skrzyżowanie – udaj się w lewo, ku szczytowi Wielkiej Góry (457 m n.p.m.). To świetny punkt widokowy miejsce na krótki odpoczynek. Zjedź do wsi i jedź prosto. Miniesz utrzymany w świetnym stanie dwór Sękowskich z poł. XIX wieku – przykład polskiego tradycyjnego dworku szlacheckiego. Na końcu drogi dojedziesz do Dydni i skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 835. Skręć w nią, kierując się w lewo. Miniesz pomnik ofiar strajku chłopskiego i neogotycki kościół parafialny. Na dużym łuku drogi, przed małym parkiem dworskim ostro odbij w prawo, w boczną drogę. Jedź przed siebie – przejedź przez Krzywe. Nie zmieniaj kierunku, aż dojedziesz do małego, opuszczanego kościoła z cegły przy skrzyżowaniu w Końskich. Budynek jest charakterystyczny, wykonany w technice muru pruskiego. Skręć w lewo i jedź bez zmian kierunku. W Witryłowie warto zatrzymać się przy dawnej cerkwi unickiej, obecnie kościele parafialnym. Skręć przed końcem wsi w prawo, przejedź przez kładkę nad Sanem i skieruj się do Ulucza, gdzie znajduje się cerkiew greckokatolicka pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. To piękny zabytek z XVII wieku, do niedawna uznawana za najstarszą w Polsce. Wyjedź z cerkwiska i skręć w lewo, do lasu.
- 3Borownica42 kmBorownica
Borownica to wieś pośrodku lasu, której położenie nie uchroniło przed tragicznymi wydarzeniami. Ich świadectwem są pomnik bitwy 17. pułku piechoty, stoczonej 20 września 1939 roku i pomnik mordu na mieszkańcach dokonanego w kwietniu 1945 roku przez ukraińskich nacjonalistów z UPA. Przy cmentarzu skręć ostro w lewo i przejedź przez las, po czym odbij w lewo. Możesz nadrobić kilometr i skierować do Wołodzi, by obejrzeć neogotycką kaplicę grobową Trzcińskich i schron bojowy Linii Mołotowa, którego pole ostrzału obejmowało San. W Dąbrówce Starzeńskiej znajdują się także ruiny zamku Stadnickich, którego początki datują się na XVI wiek, i kaplica grobowa w parku pałacowym. Udaj się dalej w kierunku południowo-wschodnim, ku Łachowej Górze (444 m n.p.m.). Następnie na rozstaju dróg skręć dwa razy w lewo, by dojechać do Dylągowej.
- 4Dylągowa65.5 kmDylągowa
Z Dylągowej zjedź w dolinę, skręcając w kierunku cmentarza. Po kilometrze możesz przystanąć przy kaskadach a potoku. To sztuczne wodospady, ale aranżacja przestrzeni pozwala cieszyć się bliskością z naturą. Jadąc prosto, dotrzesz do mostu na Sanie, lecz skręć przed nim i rusz wzdłuż rzeki. Na drugim brzegu znajduje się rezerwat przyrody Kozi Garb. Kierując się przed siebie, dotrzesz do wsi Pawłokoma, którą musisz przeciąć, objeżdżając kościół, a następnie na Bartkówkę. Podążaj wciąż główną drogą, aż dotrzesz do mostu na Sanie, gdzie zaczynałeś wycieczkę.
- 5Dynów78.8 kmDynów
Twoja wycieczka kończy się na moście na Sanie w Dynowie.