Dolina Sanu i Wisły

Pradoliną Sanu od Stalowej Woli do Ulanowa

0/5 - 0 opinii
Dystans
57km
Czas
3h 30m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 77.40kB
Leśna przygoda

Charakterystyka trasy

Łatwa trasa o krajoznawczym charakterze, wiodąca polami i lasami pradoliny Sanu pomiędzy Stalową Wolą a Ulanowem. Wiele spokojnych kilometrów w otoczeniu przyrody uatrakcyjni dodatkowo wizyta w ciekawym miasteczku Ulanów, centrum flisactwa polskiego i siedzibie jedynego krajowego muzeum poświęconego spławianiu drewna drogą rzeczną.

Dystans
57 km
Przewyższenia
98 m
Czas
3h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 79%
Szuter: 13%
Inne: 8%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
5
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Stalowa Wola – Ulanów – Stalowa Wola

Start

  • 1
    Stalowa Wola
    0 km
    Stalowa Wola

    Jako miejsce startowe obierz Bazylikę Konkatedralną pw. Matki Bożej Królowej Polski. To ciekawy przykład modernistycznej budowli sakralnej o ciężkiej bryle i nietypowej dzwonnicy. Jest ona dopasowana do całości tej wciąż młodej miejscowości, założonej w 1938 roku na potrzeby rozwoju przemysłu w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wyrusz na wschód ul. Popiełuszki, a następnie ul. Czarnieckiego. Katedra jest orientowana, więc bez trudu i bez pomocy kompasu ustalisz kierunek. Zanim dojedziesz do mostu na Sanie, miniesz dwa ronda, a potem wjedziesz na osiedle Zasanie, prawobrzeżną część miasta. Po chwili dotrzesz do wsi Szubargi i skręcisz tam w prawo na rondzie koło cmentarza. Minąwszy kościół o neobarkowej bryle, jedź w ogólnym kierunku na południowy wschód. Pysznica ciągnie się w tym kierunku dość zwartą zabudową w typie ulicowym i dość płynnie przechodzi w kolejną miejscowość – Kłyżów. W miejscowości interesujące są dwie rzeczy – żelazny most kolejowy kratownicowy o 3 przęsłach i plaża Rybakówka. Wyjeżdżając z Kłyżowa, przejedziesz przez tory kolejowe. Wjedziesz w ten sposób na opłotki Zarzecza. To duża wieś, dość rozrzucona. Warto zatrzymać się tu nad brzegiem Sanu, który choć uregulowany, wciąż wygląda dziko i romantycznie. Nowym elementem w miejscowości jest droga ekspresowa S19, biegnąca niedaleko cmentarza i linii kolejowej. Jadąc dalej, wciąż prosto główną drogą, wypatruj drogowskazu na Ulanów i drogowskazu turystycznego na ulanowski kościół. Drogowskaz wskazuje 3 km, i tyle właśnie przejedziesz, zanim wjedziesz na most na Tanwi i wkroczysz do Ulanowa.

  • 2
    Ulanów
    21.3 km
    Ulanów

    Położenie Ulanowa w widłach Sanu i wpadającej do niego Tanwi spowodowało wiele historycznych implikacji. Najważniejszą, która do dziś odbija się na życiu miasteczka, jest rozwój flisactwa. Najważniejsze zabytki miasta – drewniany kościół z przepięknym biało-złotym ołtarzem głównym i bocznymi, Muzeum Flisactwa Polskiego czy atrakcja w postaci cypla przy połączeniu dwu rzek – powiązane są właśnie ze spławianiem drewna ku Wiśle i dalej na północ. Muzeum Flisactwa jest tym bardziej warte odwiedzenia, że jest to jedyna taka placówka w Polsce. Cypel jest atrakcją samą w sobie, dzięki pięknym widokom, jakie zapewnia na szeroki tu na ponad 100 m San. Wyjedź z rynku miejskiego ul. Rynek i skręć w ul. Bielinecką. Trzymając się jej, miniesz Czarną Topolę, pomnik przyrody, i wyjedziesz na most. W odległości 1,5 km za mostem skręć w prawo, zgodnie z drogowskazem na Nisko. Dojedziesz do wsi Przędzel. Główną ulicą przejedź przez wieś – w pewnym momencie droga skręca ostro w lewo, trzymaj się jej biegu. Z Przędzela wyjedziesz zgodnie z drogowskazem na Nową Wieś. Po 700 m na rozwidleniu wybierz lewą stronę, by wkrótce przejechać tory kolejowe i pod estakadą drogi S19. Możesz też zboczyć nad rzekę, by podziwiać wielki most kolejowy z 5 przęseł, prawdziwe dzieło inżynierii. Na skrzyżowaniu z kapliczką na wysepce odbij w prawo. Zwracaj uwagę na ukształtowanie terenu – to starorzecze Sanu, które utworzyło jeziora i stawy. Na końcu tej drogi udaj się w lewo, a na następnym skrzyżowaniu w prawo. Tak dojedziesz do drogi wojewódzkiej nr 878. Skieruj się w lewo. Przed tobą 2 ronda – na jednym jedź prosto, na drugim zaś w prawo, ku centrum Niska. Przy parku miejskim odbij w lewo, w ul. Głowackiego. Trzymaj się jej, przejeżdżając przez tory kolejowe. Na końcu miejscowości, pod lasem, znajduje się cmentarz z kwaterą żołnierską z I wojny światowej, gdzie leżą żołnierze wielu narodowości, w tym Austriacy i Czesi. Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 872 przejedziesz niemal 8 km lasu. Na skrzyżowaniu za kompleksem leśnym skręć w prawo, zgodnie z drogowskazem na Stalową Wolę. Przetniesz opłotki wsi Przyszów i ponownie zagłębisz się w las na kolejne 8 km. Droga jest prosta, nie zgubisz się. Do Stalowej Woli wjedziesz koło cmentarza – skręć za nim w prawo, w ul. Ofiar Katynia, a po kolejnym kilometrze odbij w lewo w ul. Popiełuszki. Mijając Komendę Policji i przejechawszy tory kolejowe, dojedziesz po kilku minutach do miejsca startowego. Zwróć uwagę na symetryczny plan osiedli, które mijasz, i przejrzystość układu urbanistycznego miasta.

  • 3
    Stalowa Wola
    56.9 km
    Stalowa Wola

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.