Dolina Sanu i Wisły

Dolina Sanu śladami kościołów i cerkwi

0/5 - 0 opinii
Dystans
54km
Czas
5h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 93.75kB
Rowerzysta w niebieskiej kurtce i czarnym kasku jadący drogą asfaltową w otoczeniu jesiennej polany

Charakterystyka trasy

Trasa prowadzi z doliny Sanu przez Pogórze Dynowskie. Przemierzając ją, zobaczysz wiele przykładów tradycyjnej zabudowy drewnianej. Na szczególną uwagę zasługują skansen w Sanoku oraz zabytkowa zabudowa w Mrzygłodzie. Droga, którą musisz przemierzyć jest długa, ale po drodze znajdziesz wiele punktów, w których można rozprostować nogi i wypocząć. Na trasie zobaczysz również wiele kościołów i cerkwi.

Dystans
54 km
Przewyższenia
715 m
Czas
5h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Sanok - Jurowce - Grabówka - Niebocko - Dydnia - Końskie - Mrzygłód – Trepcza - Sanok

Start

  • 1
    Sanok
    0 km
    Sanok

    Trasa rozpoczyna się przy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Jest ono zlokalizowane w północnej części miasta, na prawym brzegu Sanu. Przed skansenem znajdziesz parking, na którym możesz zostawić samochód.

    Muzeum otwarto w 1966 roku. Jego obszar zajmuje prawie 40 ha. Tym samym jest to najstarszy i największy skansen w Polsce. Dokumentuje historię i dziedzictwo kulturowe grup etnograficznych, zamieszkujących niegdyś okoliczne tereny Pogórza i Karpat. Zawiera sektory poświęcone Łemkom, Bojkom, Pogórzanom i Dolinianom. Każdy z nich przypomina małą wioskę, ze swoją świątynią, zabudowaniami mieszkalnymi i gospodarskimi. Spod skansenu w dalszą trasę kieruj się do Trepczy. Na początek przejedź wąskim mostem na drugi brzeg Sanu i skręć w prawo. Po ok. 2 km trasy na rozstaju dróg przy cmentarzu kieruj się w lewo. Tędy dojedziesz do kolejnej miejscowości na trasie – do Srogowa Dolnego. Miniesz tam kilka gospodarstw – będą to tradycyjne, drewniane zabudowania. Droga prowadzi zboczem, stąd z jednej strony cieszyć się możesz krajobrazem doliny, a z drugiej widokiem pól pnących się ku szczytom wzniesień. Przejedziesz też obok kilku kapliczek, w tym domkowej z 1849 roku, bardzo dobrze utrzymanej przez okolicznych wiernych.

  • 2
    Jurowce
    7.3 km
    Jurowce

    Kieruj się dalej prosto, aż dojedziesz do Jurowców położonych przy drodze wojewódzkiej nr 886. Tutaj zobaczysz dawną greckokatolicką cerkiew pw. św. Jerzego. Budowla została wzniesiona w 1873 r. Wnętrze świątyni zdobią oryginalne polichromie. Na przestrzeni lat budynek ulegał wielu remontom i zmianom. Z pierwotnego wyposażenia zachował się jedynie boczny ołtarz. Obok cerkwi znajduje się murowana dzwonnica. Obecnie świątynia służy parafii rzymskokatolickiej pw. św. Piotra i Pawła. W tej miejscowości znajduje się również zespół dworsko-parkowy. Musisz wrócić tą samą drogą do rozstajów, które znajdują się 500 m wcześniej. Wybierając główną drogę, kieruj się do Srogów Górnych. W odległości 1,5 km znajduje się Falejówka. Przejedź przez wieś, zwracając uwagę na zabytki małej architektury sakralnej. Miniesz potężny, neogotycki kościół i dęby zasadzone ku pamięci poległych i pomordowanych. Przy drodze jest też zabytkowy dwór i park dworski. Za szkołą skręć w lewo – czeka Cię dość wymagający podjazd na zbocze Pasma Grabówki.

  • 3
    Grabówka
    14.8 km
    Grabówka

    Po 2,5 km jazdy przez wzgórze porośnięte lasem i zagospodarowane rolniczo dotrzesz do zabudowań wsi Grabówka. Warto zatrzymać się przy greckokatolickiej cerkwi pw. św. Mikołaja, która zdobi krajobraz tej miejscowości od XIX wieku. W 2021 roku została poddana remontowi. Obok cerkwi znajdują się ruiny kamiennej dzwonnicy. Dalej miniesz jeszcze kościół i pozostałości po spalonej świątyni. Przy szkole podstawowej skręć w prawo i przejedź koło remizy strażackiej. Dalej szlak prowadzi przez wiejskie tereny w dolinie. Z drogi rozciągają się naprawdę piękne widoki!

  • 4
    Niebocko
    19.8 km
    Niebocko

    Przy stadionie w Niebocku skręć w prawo w drogę wojewódzką nr 835. Trzymaj się tej drogi przez następny odcinek, który prowadzi do Jabłonki, wsi z malowniczymi widokami. Poza nimi warto odszukać tam także drewniany kościół w stylu podhalańskim. Wygląda na starszy, choć ma dopiero niespełna 100 lat. Co ciekawe, w jego wnętrzu znaleźć można niewystępującą obecnie belkę tęczową z grupą pasyjną, oddzielającą nawę od prezbiterium. By zwiedzić zespół dworcowo-parkowy, musisz odbić w lewo z głównej trasy o 600 m – zabytek znajduje się zaraz za szkołą podstawową.

  • 5
    Dydnia
    25.5 km
    Dydnia

    Następna miejscowość na Twojej trasie to Dydnia, duża wieś o bogatych tradycjach. Znajduje się tam nie tylko neogotycki kościół pw. św. Michała Archanioła i św. Anny oraz także drewniana plebania, ale również pomnik ofiar strajku chłopskiego z 1937 roku, w którym zginęło trzech rolników. Po drodze miniesz każdy z tych charakterystycznych punktów. Zjedź z drogi wojewódzkiej nr 835 na jej łuku za przystankiem autobusowym, kierując się na Krzywe, zgodnie z drogowskazem. We wsi Krzywe uwagę przykuwa dawna drewniana cerkiew pw. Zaśnięcia NMP. Znajdziesz tu także izba regionalną. Wjedź na wzniesienie, z którego roztacza się rozległy widok na Pogórza Dynowskie i Przemyskie. Następnie szybkim zjazdem dojedziesz do Końskich.

  • 6
    Końskie
    34.4 km
    Końskie

    Kolejna miejscowość na trasie, w której trafisz na dawną drewnianą cerkiew. Świątynia w Końskich jest pw. Przemienienia Pańskiego. To dawna kaplica mszalna oraz zespół dworsko-parkowy. Żeby ją zobaczyć, musisz odbić w prawo od głównej trasy. Wróć pod mały, nieużywany kościółek pw. św. Andrzeja Boboli, wykonany z charakterystycznej technice muru pruskiego i skieruj się na południowy wschód, tak, jak jechałeś wcześniej. W drodze do Mrzygłodu czeka Cię kolejny odcinek trasy z ładnymi widokami, wiodący przez wzgórza i wieś Zagródki. Na końcu trasy skręć w prawo.

  • 7
    Mrzygłód
    40.5 km
    Mrzygłód

    W samym Mrzygłodzie możesz zatrzymać się na rynku z drewnianą zabudową. Mimo że niewielki, skrywa sporo średniowiecznej historii. Szczególnie widoczne jest to w jego urbanistycznym układzie okolnicowym oraz drewnianej zabudowie. Warto również odwiedzić położony nieopodal rynku murowany gotycki kościół pw. Rozesłania Apostołów z początku XV wieku. Wyjedź ze wsi na południowy zachód, drogą wzdłuż Sanu.

  • 8
    Trepcza
    51.3 km
    Trepcza

    Trasa wiedzie malowniczą doliną rzeki. Jedź wzdłuż przełomowych odcinków Sanu, który rozdziela pasma Pogórza Dynowskiego i Gór Sanocko-Turczańskich. Miniesz pomnik i kilka kapliczek. Zakolem Sanu dojedziesz do Trepczy. W Trepczy miniesz dawną cerkiew pw. Zaśnięcia NMP – w miejscu, z którego na nią patrzysz, do 1942 roku znajdował się obóz pracy dla Żydów. W lesie na wzgórzu po prawej stronie drogi możesz z kolei odszukać dwa grodziska. Do Sanoka dotrzesz drogą z początku wycieczki.

  • 9
    Sanok
    53.5 km
    Sanok

    Trasa to pętla, więc wracasz do miejsca, z którego wyruszyłeś. 

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?