Rzeszów - miasto i region

Wzdłuż doliny Wisłoka i przez Pogórze Strzyżowskie

0/5 - 0 opinii
Dystans
86km
Czas
5h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 173.01kB
Drewniany wiatrak i drewniana wieża widokowa ze schodami na wzgórzu

Charakterystyka trasy

Trasa jest w swej istocie prosta, ale musisz się skupić, by ją pokonać. Wyznaczone punkty terenowe wcale nie są oczywiste i musisz orientować się dobrze w przestrzeni. Da Ci to jednak dużo satysfakcji. Podróż przez Pogórze Strzyżowskie i liczne miejscowości na południowy zachód od stolicy Podkarpacia to rajd nie tylko blisko natury, ale też spacer pod ramię z historią, architekturą i sztuką, a nawet urbanistyką. Trafisz na punkty widokowe, zwiedzisz przepiękne kościoły i zajrzysz w ruiny zamków czy schronów, ciesząc się też krajobrazami wzgórz i dolin wzdłuż Wisłoka. Trasa w znacznej większości jest asfaltowa, jednak musisz się przygotować także na odrobinę off-roadu.

Dystans
86 km
Przewyższenia
899 m
Czas
5h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 93%
Szuter: 1%
Inne: 6%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
0
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Start

  • 1
    Rzeszów
    0 km
    Rzeszów

    Punktem startowym będą bulwary pomiędzy Mostem Karpackim, stadionem Stali Rzeszów i Wisłokiem. Rusz na południe, ku Rezerwatowi Przyrody Lisia Góra. To ostoja dzikiej przyrody i starodrzewu w granicach Rzeszowa. Zatrzymaj się tam na chwilę i jedź dalej. Gdy miniesz Ptasią wyspę na rzece, zakręć zgodnie z kierunkiem ścieżki. Wjedziesz na ul. Jarową, prowadzącą wśród zabudowy jednorodzinnej. Zjedź z niej w ul. Saletyńską. Ta poprowadzi Cię wzdłuż zagajnika. Wjechawszy na ul. Zwięczycką, wykonaj łuk w prawo i jedź dalej na południowy zachód. Wjedź na łuku drogi w ul. Cichą. Dotrzesz do ul. Teodora Lubomirskiego w ciągu drogi krajowej nr 19. Po 200 m opuść tę ruchliwą arterię, odbijając ostro w prawo, w ul. ks. Przybyły. Ostrożnie przejedź przez tory kolejowe i skręć w lewo. Na końcu ponownie

    przekrocz tory, by wjechać w ul. Przemysłową, a potem Kolejową, wiodącą wzdłuż zakładów produkcji izolatorów w Boguchwale. Za przystankiem PKP, mieszczącym się w piętrowym secesyjnym budynku, odbij w prawo, w ul. Angermana. Przy remizie OSP skręć w prawo w ul. Kasztanową, przejedź przez tory i jedź w ogólnym kierunku na południe ul. Partyzantów. Gdy dotrzesz do ul. Polnej, zwróć się na zachód. We wsi na uwagę zasługuje postmodernistyczny kościół z tarasem i niezwykłą dzwonnicą przypominającą maszt statku. Przejedź przez miejscowość i skręć na końcu w prawo. Przejedziesz przez mały las. Odbij ostro w lewo na skrzyżowaniu przy krawędzi następnego zalesienia. Po kilku kilometrach dojedziesz do Czudca.

  • 2
    Czudec
    22 km
    Czudec

    Kiedy zobaczysz rynek w Czudcu, łatwo będziesz mógł przenieść się do nieodległej przeszłości, kiedy to małe galicyjskie miasteczko tętniło życiem i handlem. Świadczą o tym zwłaszcza zabudowania mieszkalno-usługowe w pierzei. Układ urbanistyczny dzisiejszej wsi zachował się od czasu lokacji miejscowości w XV wieku, a być może jest nawet wcześniejszy, sięgający XII wieku. Za rynkiem pyszni się Sanktuarium Matki Boskiej Czudeckiej ze słynącym cudami obrazem Madonny. Duża, barokowa świątynia o szerokiej fasadzie i wyraźnej wieży w środku wręcz onieśmiela. Jasno malowane ściany, biało-złote ołtarze i piękna sztukateria to najlepsze, czego można oczekiwać po barokowym wystroju. Wyjedź ze wsi główną drogą na południowy zachód. Po 2,5 km odbij lekko w prawo, a po kolejnych 200 m w lewo. Wyjedziesz tak na opłotki Nowej Wsi. Skręć później w główną drogę w prawo. Za byłą remizą 1,5 km odbij ostro w lewo i jedź przed siebie wzdłuż lasu. Po szerokim łuku w lewo odbij w prawo pomiędzy pierwszymi zabudowaniami. Droga poprowadzi Cię wzdłuż krawędzi kolejnego kompleksu leśnego. Na końcu drogi skręć w prawo i objedź las. Odbij w lewo w drogę biegnącą przez dno doliny.

  • 3
    Grodzisko
    34.5 km
    Grodzisko

    Przez Grodzisko przejedź w kierunku zachodnim. Przed kościołem w Różance wjedź pod górę. Dotrzesz tam pod wiatrak i na punkt widokowy obok niego. Z 3-piętrowej wieży roztacza się rozległa panorama na okoliczne wzgórza i ruiny. Wiatrak pracował przez pół wieku, zamknięto go dopiero w latach 90. XX wieku. Można umówić się na zwiedzanie pod podanym ba tablicy numerem telefonu. Zjeżdżając z góry, przejedź przez skrzyżowanie na wprost. Na rozstaju

    wybierz lewy zjazd i po chwili skręć w prawo. Miniesz cmentarz i skręcisz w lewo 400 m dalej. Trzymaj się prawej strony na końcu drogi, a potem ponownie skręć – tym razem w lewo. Pojedziesz prosto, mijając po lewej lasek. Przy następnym skręć tak, by jechać na południe wzdłuż jego krawędzi. Tak dojedziesz do Tułkowic. We wsi skręć na wschód i zatrzymaj się przy neogotyckim kościele. Nosi on wszelkie cechy tego stylu – jest strzelisty, posiada okna zakończone łukami ostrymi, rozety, a wnętrze ma bogato zdobione. Potężne kolumny podpierają arkady między nawą główną a bocznymi, przepiękny czarno-złoty ołtarz główny przyciąga wzrok, a wszystko to wieńczy skrzepienie żebrowe.

  • 4
    Strzyżów
    51 km
    Strzyżów

    W dalszej części trasy dotrzesz do Strzyżowa. Zjedź z obwodnicy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 988 w kierunku centrum. Poza układem urbanistycznym małego miasta galicyjskiego, w którego centrum znajduje się rynek, nie można nie zwrócić uwagi na neoromański kościół. Do ciekawych miejsc należy też tunel pod Górą Żarnowską, wybudowany w 1941 roku jako schron dla osobistego pociągu Adolfa Hitlera. Dojedziesz do niego, skręcając z ul. Słowackiego w ul. dr Patryna, a następnie w ul. Witosa i Żarnowską. Wyjeżdżając z miasteczka ul. Rzeszowską, przed mostem na Wisłoku odbij w lewo. Pojedziesz przez dłuższy odcinek wzdłuż rzeki, ciesząc się krajobrazami jej doliny. Jeśli chcesz, możesz jeszcze odwiedzić przędło starego mostu, pozostawione koło nowej przeprawy. Poruszaj się w ogólnym kierunku na północ. Dopiero 5 km dalej przejedziesz przez most, by kontynuować podróż drugą stroną rzeki.

  • 5
    Czudec
    64 km
    Czudec

    Tym razem nie wjeżdżaj do wsi, wybierając drogi boczne wzdłuż obwodnicy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 988. Ponownie przekrocz rzekę. Znajdziesz tu ruiny zamku czudeckiego, którego pierwsze formy istniały tu jeszcze zapewne w XIII wieku. Jedź główną drogą na południowy wschód. Docierając do Wyżnego, skręć obok remizy OSP, a po 400 m odbij w lewo. Wiejską drogą asfaltową będziesz jechać wzdłuż Wisłoka i wyjdziesz przy cmentarzu w Lubeni. Możesz poświęcić chwilę na obejrzenie neogotyckiego kościoła, po czym udaj się główną drogą przez Siedliska ku osiedlu Budziwój. Skręcisz dopiero w ul. Porąbki i dojedziesz nią do ul. Senatorskiej. Tą z kolei, przez osiedla domów jednorodzinnych dojedziesz do ul. Jana Pawła II. Udaj się w lewo. Odbijesz w lewo z jej przedłużenia – ul. Kwiatkowskiego – na ścieżkę rowerową przy Zalewie Żwirownia. Odpocznij chwilę przed ostatnim odcinkiem, który wzdłuż prawego brzegu Wisłoka doprowadzi Cię na Most Karpacki i do stadionu Stali Rzeszów. Pokonałeś całą trasę, gratulacje!

  • 6
    Rzeszów
    86 km
    Rzeszów

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?