Dolina Sanu i Wisły

Lasami od Sieniawy do Oleszyc

0/5 - 0 opinii
Dystans
83km
Czas
4h 30m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 104.70kB
Trasy rowerowe na Podkarpaciu

Charakterystyka trasy

Trasa wydaje się łatwa i krótka, ale odcinki leśne powodują, że jest to fałszywe wrażenie. Ponad 80 km dróg leśnych i wiejskich zrobi wrażenie nawet na doświadczonych kolarzach. Trasa prowadzi ponadto szlakiem pozostałości po ludności rusińskiej, wysiedlonej stąd po II wojnie światowej, a także pośród grobów żołnierskich.

Dystans
83 km
Przewyższenia
369 m
Czas
4h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 96%
Inne: 4%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Sieniawa – Stary Dzików – Sieniawa

Start

  • 1
    Sieniawa
    0 km
    Sieniawa

    Rynek w Sieniawie powstał po założeniu miasta w 1672 roku jako miejsce o znaczeniu administracyjnym, reprezentacyjnym i handlowym. To ostatnie przestało być istotne w drugiej połowie XX wieku. Układ urbanistyczny pozostał bez zmian, zmieniły się tylko budynki – niewiele ze stojących w pierzei prezentuje styl barokowy, podobnie jak tutejsze kościoły. Z rynku wyjedź na wschód ul. Piłsudskiego i poruszaj się nią dalej. Jest ona częścią drogi wojewódzkiej nr 867. Miniesz opłotki wsi Wylewa i przez pola obramowane lasami dojedziesz do Dobrej. Warto przystanąć tam przy kościele, byłej cerkwi grekokatolickiej. Zachowany został barokowy wygląd zewnętrzny i cechy dystynktywne architektury prawosławnej. Uwagę zwraca niecodzienny ołtarz w formie portyku opartego na 4 kolumnach korynckich, z architrawem i malowanym frontonem. Malowidła we wnętrzu pochodzą z ikonostasu dawnej cerkwi. Jedź dalej drogą nr 867, ale na pierwszym rozjeździe w lesie odbij w lewo. Przy domu i budynku Leśnictwa Witoldówka skręć w prawo. Po 400 m odbij w lewo, a po kolejnych 700 m wykonaj zakręt w prawo, a potem ostro w lewo, zgodnie z kierunkiem ścieżki. Kolejne 4,5 km przejedziesz prosto przez las. Odbijesz na południe, przejeżdżając po 200 m przez Radawkę, by na 15,6 km trasy, na dużym skrzyżowaniu leśnych duktów zjechać w lewo. Droga będzie się wić. Przejedziesz do następnego skrzyżowania 4,5 km, by skręcić na północ. W okolicy radzieckiego bunkra odbij w lewo. Droga będzie się wić. Miniesz pomnik Gloria Victis, upamiętniający powstańców styczniowych z Galicji. Niedaleko znajdziesz użytek biologiczny Białe Bagno, opisany na tablicy informacyjnej. Zgodnie z traktem pojedziesz na północ, mijając po drodze dęby Bolesław i Bartuś, dwa pomniki przyrody. Wyjechawszy z lasu, staniesz w Woli Cewkowskiej. Skręć w główną ulicę wsi w prawo, by dojechać do Cewkowa. Napotkasz po drodze opuszczoną cerkiew pw. św. Dymitra. Zjedź 600 m za nią w prawo na rozwidleniu. Za rzeczką trafisz na kamienny krzyż z dziurą po kuli w miejscu serca Jezusa. Miejscowi mówią, że dziura to dzieło sowieckiego żołnierza, który chciał strzelać do polskiego Boga, a strzeliwszy, został niemal od razu zabity przez ostrzał z przelatującego niemieckiego samolotu. Figura została odnowiona przez miłośników historii.

  • 2
    Stary Dzików
    37.6 km
    Stary Dzików

    W Starym Dzikowie przy wjeździe znajdziesz opuszczoną murowaną cerkiew pw. św. Dymitra. To przepiękny budynek z bogatą sztukaterią okienną, licznymi kolumnami i płaskorzeźbami na elewacji. Kręcono tu sceny filmu Katyń – cerkiew odgrywała rolę podobnej budowli w Kozielsku. Miń stojący nieopodal kościół i wyjedź ul. Kościuszki na południowy wschód. Przez Nowy Dzików przejedziesz na wprost, trzymając się drogi z pierwszeństwem. Wkroczysz w las, pośrodku którego znajdziesz uroczysko Horaj i kapliczkę. Nieco dalej leży niezidentyfikowany żołnierz 21. Dywizji Piechoty Górskiej, poległy w trakcie walk odwrotowych. Ulicą gen. Kustronia, dowódcy wspomnianej wielkiej jednostki, dojedziesz do Oleszyc. Skręć na rondzie w prawo, a po 100 m w lewo, w drogę wojewódzką nr 867. Po drodze miniesz kolejny ślad po wysiedlonej stąd ludności ruskiej – opuszczoną murowaną cerkiew pw. Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. Budowla jest jeszcze w dobrym stanie, zachowała też wszystkie zewnętrzne elementy charakterystyczne dla cerkwi. Droga zagłębi się w las na około 8 km i wychynie z niego w Woli Mołodyckiej. We wsi znajdziesz pomnik poświęcony poległym partyzantom radzieckim i mały, ogrodzony dylami cmentarz z I wojny światowej. Drogą nr 867 znów wjedziesz w las na około 9 kilometrów. Na znanym ci rozjeździe trzymaj się lewej strony. Przejedziesz następnie przez wsie Dobra i Wylewa. Ulicą Piłsudskiego wrócisz na rynek w Sieniawie.

  • 3
    Sieniawa
    82.6 km
    Sieniawa

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?