Roztocze

Pętla w Puszczy Solskiej

0/5 - 0 opinii
Dystans
30km
Czas
4h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 47.93kB
Rowerzystka w niebieskiej kurtce i kasku jadąca rowerem asfaltową drogą z licznymi krzakami na poboczu, mijająca grube pnie drzew

Charakterystyka trasy

Czas na wycieczkę rowerową po podkarpackiej części Puszczy Solskiej. Będziesz ją przemierzać z Narola. W większości czekają Cię leśne krajobrazy połączone z robiącymi wrażenie stawami rybnymi. Na trasie możesz zwiedzić również obiekty sakralne oraz zabytkowy rynek z punktu startowego, czyli miasta Narol. Możesz tu zostawić samochód, na przykład w pobliżu rynku, w centrum.

Dystans
30 km
Przewyższenia
215 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 76%
Inne: 24%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
7
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Odkryj Roztocze

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Narol - Łówcza - Płazów - Ruda Różaniecka - Narol

Start

 • 1
  Narol
  0 km
  Narol

  W Narolu rozpoczyna się Twoja wycieczka rowerowa. Jednak zanim ruszysz w trasę, warto zatrzymać się na rynku w tej miejscowości. Znajdziesz tu kolumnę św. Floriana oraz zabytkowy ratusz pochodzący z lat 1928-1932. Kolejnym punktem jest kamień dziękczynny, który ulokowany jest zaraz obok ratusza. Został on wystawiony, by upamiętnić Jana III Sobieskiego, dzięki któremu wielu mieszkańców miasta zostało uwolnionych z niewoli Tatarów. Natomiast na przeciwległej stronie drogi ujrzysz kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jego styl jest barokowo-klasycystyczny. Za to w jego wnętrzu mieści się mauzoleum rodu Łosiów, którzy byli właścicielami Narola. 

  Z miejscowości kieruj się drogą wojewódzką nr 865, a następnie skręć w ul. Spacerową. Przejedziesz obok odrestaurowanej cerkwi, która obecnie pełni funkcję Centrum Koncertowo-Wystawienniczego. Czeka Cię około 4-kilometrowy odcinek drogi gruntowej, a następnie dwa podjazdy. Podążaj cały czas żółto-niebieskim szlakiem rowerowym. Drogą asfaltową kieruj się do Łówczy. 

 • 2
   Łówcza
  7.3 km
   Łówcza

  Pierwszym przystankiem, w którym znajdziesz ciekawą atrakcję, jest Łówcza. Mieści się tu dawna greckokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewy. Świątynia pochodzi z końca XVIII w., a w 1905 roku przeszła gruntowny remont. Była używana do czasu II wojny światowej, a obecnie pełni funkcje kościoła rzymskokatolickiego. Obok cerkwi znajdują się kamienne krzyże wykonane z miejscowego wapienia bruśnieńskiego. 

  Kiedy miniesz cerkiew, na skrzyżowaniu dróg skręć w prawo i jedź w stronę Płazowa. By zobaczyć kolejną atrakcję, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 865 skręć w prawo, a następnie w lewo.

 • 3
  Płazów
  12.8 km
  Płazów

  Czas na kolejną zabytkową świątynię. Zatrzymaj się przy cerkwi greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Płazowie. To jedna z młodszych cerkwi w tej okolicy. Została zbudowana w 1936 roku, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się drewniana świątynia z XVIII wieku. Od czasów II wojny światowej stoi opuszczona i nieużytkowana. Na cmentarzu, który znajduje się w okolicy, znajdziesz stare, kamienne krzyże. Są to charakterystyczne bruśnieńskie krzyże, wykonane z miejscowego kamienia, bardzo powszechne w tym regionie.

  Teraz kieruj się do Rudy Różanieckiej zgodnie z drogowskazami.

 • 4
  Ruda Różaniecka
  17 km
  Ruda Różaniecka

  Miejscowość związana jest z metalurgią. W XVII wieku wybudowano tu zakłady produkcyjne. Obecnie Ruda Różaniecka kojarzona jest jednak z zespołem pałacowo-parkowym (obecnie znajduje się w nim Dom Pomocy Społecznej) i kompleksu stawów rybnych. Jest to dobre miejsce na odpoczynek i zregenerowanie sił przed dalszą trasą. Znajdziesz tu dwa miejsca, w których możesz zjeść posiłek. Są to Dębowy Dwór i Cztery Stawy. Restauracje te ulokowane są w pobliżu stawów, dlatego to dobre miejsce, by spróbować lokalnych i rybnych potraw.

  Mijając Cztery Stawy, skręć w prawo w pierwszą drogę asfaltową.

 • 5
  Puszcza Solska
  19 km
  Puszcza Solska

  Teraz czeka Cię trasa licząca ponad 10 km. Będziesz jechać przez Puszczę Solską, która ciągnie się przez dwa województwa (podkarpackie i lubelskie) aż do granicy z Ukrainą. Roślinność, która tu dominuje, to sosny, jodły oraz torfowiska leszczyny, jałowce, derenie i wrzosowate. 

  Leśną drogą jedź do drogi wojewódzkiej nr 865, a na skrzyżowaniu z nią skręć w lewo prosto do Narola.

 • 6
  Narol
  29.8 km
  Narol

  Czas na powrót do Narola. Twoja rowerowa wycieczka kończy się w punkcie startowym.