Planowanie tras rowerowych po Podkarpaciu – wskazówki praktyczne
Planowanie tras rowerowych po Podkarpaciu – wskazówki praktyczne
Chcąc jechać na rowerową wycieczkę, nie tylko należy przygotować się na wszystkie możliwe okoliczności przyrody i pogody, ale – a może przede wszystkim – ustalić przebieg trasy. Wprawdzie wybór miejsce do odwiedzenia na Podkarpaciu nie jest łatwy z powodu ich olbrzymiej liczby, ale ten poradnik z pewnością pokaże Ci, jak je wybierać i ustalać.
Co Cię interesuje?
Podkarpacie oferuje szerokie spektrum zabytków i interesujących miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu tak liczne zabytki sakralne – kościoły, cerkwie, klasztory, kapliczki i przydrożne krzyże, jak też świeckie – zamki, pałace, dworki, jak również militarne – okopy, forty i twierdze. Możesz stworzyć trasę monotematyczną, możesz też odwiedzić w jednej podróży zabytki różnych typów. Tylko Ty decydujesz!
Jakie są Twoje możliwości?
Choć szlaki północnej części województwa nadają się nawet dla niedzielnych rowerzystów, to im dalej na południe, tym jest trudniej. Wybierając konkretne miejsca, sprawdź ich położenie i warunki dojazdu. Jeśli czujesz się na siłach jechać Czerwonym Szlakiem Pieszym przez bieszczadzkie wzniesienia – jedź, ale jeśli tylko masz wątpliwości, skróć planowaną trasę lub wybierz mniej wymagające okolice. Nie przejmuj się, to nie jest klęska – do trudniejszych możesz przecież wrócić po treningu.
Trasa w pętli czy nie?
To zależy od tego, czym zamierzasz dojechać na miejsce startu i wrócić do domu. Jeśli wyruszasz z domu na krótki wyjazd, sprawa jest prosta – zrobisz pętlę. Jeśli chcesz dojechać do punktu startowego samochodem – także dobrze jest zaplanować pętlę. Trasę odcinkową niebędącą pętlą zrobisz najłatwiej, gdy podróżujesz środkami komunikacji publicznej – na przykład pociągiem regionalnym. Większość z proponowanych przez nas tras to pętle, zaczynające się i kończące w miejscowościach, do których dotrzesz koleją lub autobusem. Tylko nieliczne, długie trasy zaczynamy w jednej miejscowości, a kończymy drugiej, mając na uwadze także łatwość powrotu.
Gdy już wszystko wiesz
Teraz czas usiąść do mapy. Oczywiście polecamy naszą wyszukiwarkę, jeśli jednak chcesz samodzielnie stworzyć trasę, wybierz jeden z popularnych serwisów z mapami online. Ich zaletą w porównaniu do tradycyjnych map jest to, że na bieżąco aktualizowane są informacje o ciekawych miejscach. Wyszukuj je po hasłach lub zaznacz teren, który chcesz zwiedzić – gminę, powiat albo krainę geograficzną. Wybierz kilka punktów, ale nie za wiele, by się nie rozpraszać i nie przesadzić z ilością wrażeń. W każdy rejon warto przecież wracać kilkukrotnie, poznawać go i eksplorować.
Technikalia
Możesz wypisać sobie przebieg trasy na kartce. „W tej miejscowości skręć w prawo/lewo w tę a tę ulicę”. Możesz wrzucić trasę w serwisie online, ustalając przystanki po drodze, a optymalną drogę wyznaczy algorytm strony. W końcu możesz też ustalić drogę na nawigacji/liczniku GPS. Liczniki, jak przeczytasz tutaj, są bardziej odporne od telefonów komórkowych, ale zwykle nie pozwalają na zmianę trasy w trakcie podróży. Koniec końców każdy sposób jest dobry, by nie zgubić się w drodze!