Planowanie tras rowerowych po Podkarpaciu – wskazówki praktyczne

Chcąc jechać na rowerową wycieczkę, nie tylko należy przygotować się na wszystkie możliwe okoliczności przyrody i pogody, ale – a może przede wszystkim – ustalić przebieg trasy. Wprawdzie wybór miejsce do odwiedzenia na Podkarpaciu nie jest łatwy z powodu ich olbrzymiej liczby, ale ten poradnik z pewnością pokaże Ci, jak je wybierać i ustalać.

Co Cię interesuje?

Podkarpacie oferuje szerokie spektrum zabytków i interesujących miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu tak liczne zabytki sakralne – kościoły, cerkwie, klasztory, kapliczki i przydrożne krzyże, jak też świeckie – zamki, pałace, dworki, jak również militarne – okopy, forty i twierdze. Możesz stworzyć trasę monotematyczną, możesz też odwiedzić w jednej podróży zabytki różnych typów. Tylko Ty decydujesz!

Muzeum w Łańcucie

Jakie są Twoje możliwości?

Choć szlaki północnej części województwa nadają się nawet dla niedzielnych rowerzystów, to im dalej na południe, tym jest trudniej. Wybierając konkretne miejsca, sprawdź ich położenie i warunki dojazdu. Jeśli czujesz się na siłach jechać Czerwonym Szlakiem Pieszym przez bieszczadzkie wzniesienia – jedź, ale jeśli tylko masz wątpliwości, skróć planowaną trasę lub wybierz mniej wymagające okolice. Nie przejmuj się, to nie jest klęska – do trudniejszych możesz przecież wrócić po treningu.

Konie na polanie
Atrakcyjne wzgórza

Trasa w pętli czy nie?

To zależy od tego, czym zamierzasz dojechać na miejsce startu i wrócić do domu. Jeśli wyruszasz z domu na krótki wyjazd, sprawa jest prosta – zrobisz pętlę. Jeśli chcesz dojechać do punktu startowego samochodem – także dobrze jest zaplanować pętlę. Trasę odcinkową niebędącą pętlą zrobisz najłatwiej, gdy podróżujesz środkami komunikacji publicznej – na przykład pociągiem regionalnym. Większość z proponowanych przez nas tras to pętle, zaczynające się i kończące w miejscowościach, do których dotrzesz koleją lub autobusem. Tylko nieliczne, długie trasy zaczynamy w jednej miejscowości, a kończymy drugiej, mając na uwadze także łatwość powrotu.

Trasa w pętli

Gdy już wszystko wiesz

Teraz czas usiąść do mapy. Oczywiście polecamy naszą wyszukiwarkę, jeśli jednak chcesz samodzielnie stworzyć trasę, wybierz jeden z popularnych serwisów z mapami online. Ich zaletą w porównaniu do tradycyjnych map jest to, że na bieżąco aktualizowane są informacje o ciekawych miejscach. Wyszukuj je po hasłach lub zaznacz teren, który chcesz zwiedzić – gminę, powiat albo krainę geograficzną. Wybierz kilka punktów, ale nie za wiele, by się nie rozpraszać i nie przesadzić z ilością wrażeń. W każdy rejon warto przecież wracać kilkukrotnie, poznawać go i eksplorować.

Technikalia

Możesz wypisać sobie przebieg trasy na kartce. „W tej miejscowości skręć w prawo/lewo w tę a tę ulicę”. Możesz wrzucić trasę w serwisie online, ustalając przystanki po drodze, a optymalną drogę wyznaczy algorytm strony. W końcu możesz też ustalić drogę na nawigacji/liczniku GPS. Liczniki, jak przeczytasz tutaj, są bardziej odporne od telefonów komórkowych, ale zwykle nie pozwalają na zmianę trasy w trakcie podróży. Koniec końców każdy sposób jest dobry, by nie zgubić się w drodze!

Inne artykuły