Turystyka kulinarna po Podkarpaciu

Obecne trendy turystyczne wskazują, że ważne jest już nie tylko zwiedzanie zabytków i ważnych historycznie miejsc, że nie samą przeszłością i architekturą żyje człowiek. Równie ważnym dziedzictwem regionu, jak również kwestią biologicznego przeżycia, jest bowiem… kuchnia. Podkarpacie w tym zakresie ma się czym chwalić!

Kulinaria w turystyce

Jedzenie to podstawa życia. Każdy region ma swoją własną kulturę jedzenia, wynikającą z wielu czynników. Zaliczyć można do nich na przykład dostępność określonych produktów, znajomość technik kulinarnych czy położenie na dawnych szlakach handlowych, które ułatwiało mieszanie się kultur i kuchni. W pewien sposób sztuka gotowania pokazuje też skład społeczny regionu w przeszłości – jeśli jest w większości prosta, to jest to kultura chłopska, a jeśli podawane dania są wykwintne, to zapewne więcej do powiedzenia miały warstwy wyższe. Kulinaria są jednym z elementów kultury niematerialnej, bo choć ostatecznie przyjmują postać potraw i napojów, to bez znajomości przepisów pyszności te nigdy by nie powstały.

Czy turystyka kulinarna to tylko jedzenie?

Turystyka kulinarna to przede wszystkim jedzenie. No, może nie jedzenie, ale smakowanie produktów i potraw regionalnych w okolicach, w których były one historycznie powszechne. Jednak sprawa nie kończy się na jedzeniu, bowiem potrzebne jest także rozwijanie świadomości i wiedzy o historii i kulturze miejsca, w którym się delektuje kulinarnymi nowościami. Turystyka kulinarna wynika już nie tylko z zainteresowania kulturą, zabytkami i historią – to wnikanie w strukturę myśli, potrzeb i sposobów ich zaspokajania.

Jak uprawiać turystykę kulinarną?

Oczywistym jest uprawianie turystyki kulinarnej w znanych z doskonałej kuchni miejscach świata – we Włoszech, Grecji czy Francji. Ale jak uprawiać ją w Polsce, na własnym podwórku? Otóż sugerujemy po pierwsze, by poszukać informacji o tradycyjnych potrawach Podkarpacia w przewodnikach lub Internecie. Następnie warto, przemierzając drogi naszego województwa, poszukiwać restauracji o ludowym charakterze. Spojrzenie w menu pozwoli upewnić się, że takie miejsce to nie farbowany lis – jeśli znajdują się tam proziaki, fuczki, pierogi huculskie, hryczanki lub dania rybne, to jest to odpowiedni lokal. Można również poszukiwać takich miejsc, w których ofercie znajdują się również warsztaty kulinarne. To przede wszystkim muzea lokalne lub restauracje w istotnych historycznie miejscach. Warsztaty pozwolą poznać i zrozumieć niuanse rozwoju kuchni Podkarpacia, od wyboru produktów, przez techniki, po smaki.

Najlepsze miejsca dla turystyki kulinarnej na Podkarpaciu

Bez wahania można powiedzieć, że kuchnia jest jednym z filarów turystyki Podkarpacia. Znajduje się tu wiele znakomitych restauracji, które nie tylko serwują tradycyjne dania, lecz również eksperymentują z ich uwspółcześnianiem. Efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania! Z innych miejsc, można wskazać lokalnych producentów żywności. Przykładem jest Czar PGR-u, gospodarstwo Nikosa Manolopulosa nastawione na produkcję serów czy warsztaty „Etnoranek” organizowane w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Ciekawą opcją są także warsztaty cukiernicze w Muzeum Lizaka w Jaśle.

Inne artykuły