W trosce o Twoje bezpieczeństwo – obowiązkowe wyposażenie roweru

Przepisy ruchu drogowego ustalane są w odpowiedzi na konkretne zagrożenia i sytuacje zachodzące w praktyce codziennego przemieszczania się. Ustawodawca dąży do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa każdego użytkownika ruchu.

Jaki akt prawny reguluje kwestie wyposażenia roweru?

Podstawę prawną wymagań w kwestii obowiązkowego wyposażenia jednośladów stanowi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2016 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Akt ten wchodzi w skład szerzej rozumianego prawa o ruchu drogowym. Dokument możesz znaleźć online, na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych i otworzyć na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu.

W trosce o Twoje bezpieczeństwo

Czego wymaga prawo?

Jak wspomnieliśmy, skład obowiązkowego wyposażenia roweru jest przede wszystkim motywowany względami bezpieczeństwa. Chodzi o zapewnienie widoczności rowerzysty w trakcie poruszania się, a także o zagwarantowanie minimum szans na jego własną reakcję lub ostrzeganie innych użytkowników ruchu. W związku z tym prawo przewiduje, że obowiązkowe jest zamontowanie na rowerze:

• odblasku lub światła pozycyjnego z przodu, o barwie białej lub żółtej, stałego lub migającego;

• odblasku i światła pozycyjnego z tyłu, o barwie czerwonej, stałego lub migającego;

• przynajmniej jeden sprawny hamulec;

• sygnał ostrzegawczy w formie dzwonka lub klaksonu o dźwięku nieprzeraźliwym.

Rozporządzenie wskazuje, że w warunkach dobrej widoczności w dzień nie ma konieczności włączania świateł, wystarczy posiadanie odblasków. Użycie źródeł światła stałego jest obowiązkowe po zmroku i w miejscach zacienionych (np. tunele).

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Wymogi minimalne bezpieczeństwa stanowią o podstawowym poziomie bezpieczeństwa rowerzysty. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by podnieść standard ochrony. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń i dodatków, które w tym pomogą. Co możemy sugerować?

W ramach zwiększania poziomu widoczności rowerzysty wskazany jest montaż dodatkowych odblasków. Zwykle przyczepiane są one do pedałów w formie pasków odblaskowych o barwie żółtej i pełnią one rolę krańcówek. Jeszcze lepsze jest stosowanie pasków odblaskowych zamontowanych po obu stronach obręczy kół. W trakcie jazdy po zmroku i po nieoświetlonych drogach wskazane może być założenie kamizelki odblaskowej.

Poziom bezpieczeństwa w razie upadku z pewnością podniesie kask rowerowy. Nie jest to obowiązkowy element wyposażenia dorosłych i małych kolarzy, ale warto rozważyć jego zakup i wykorzystanie w trakcie wycieczek. Szczególnie istotne jest to w przypadku dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z jazdą na rowerze.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podstawowym „wyposażeniem” roweru i rowerzysty jest jednak jego własny rozsądek. Ostrożność na drodze i stosowanie zasady ograniczonego zaufania pomogą Ci przejechać bezpiecznie wybrane trasy i cieszyć się widokami oraz wynikami sportowymi.

Inne artykuły