Jak przygotować rower do wyprawy po Podkarpaciu

Nie wszystkie rejony Podkarpacia to nieprzejezdne lub ekstremalnie trudne bieszczadzkie ostępy, bo środkowa część województwa to pogórze, a północna – równiny. Świadomy rowerzysta musi jednak przygotować się na każdą okazję i utrzymywać swój pojazd w pełnej gotowości.

Stan ogólny

Przegląd roweru rozpoczyna się od oglądu ogólnego. Czy pojazd jest czysty? Czy rama ma pęknięcia, wżery rdzy? Czy całość konstrukcji wykazuje odpowiednią sztywność? Czy coś skrzypi w trakcie jazdy? Odpowiedzi na te pytania powinny być wyłącznie pozytywne. Choć idealne wyczyszczenie roweru z błota nie świadczy o jego technicznej sprawności, warto zadbać, by brud nie zbierał się w miejscach, w których może doprowadzić do wystąpienia rdzy czy zablokowania istotnych mechanizmów, np. poprawnego działania hamulców.

Układ jezdny

Na układ jezdny roweru składają się koła i przekładnia łańcuchowa. Badając stan kół, zwróć uwagę na głębokość bieżnika i boczne strony opon, które mogą pękać ze starości lub z powodu uszkodzeń mechanicznych. Sprawdź, czy szprychy są odpowiednio naprężone, i czy łożysko osi gładko pracuje. W razie potrzeby nałóż odrobinę smaru, by ułatwić mu pracę.

Patrząc na stan przekładni, musisz zwrócić uwagę na większą liczbę elementów. Zadawaj sobie pytania: czy pedały są w dobrym stanie, niepopękane i z kompletem odblasków? Czy nie ma luzów na łożysku głównym (supporcie)? Czy korba pracuje gładko? Czy zęby koła zębatego są proste i właściwie prowadzą łańcuch? Czy przednia przerzutka działa sprawnie? Idąc dalej, sprawdź, czy łańcuch nie jest nadmiernie rozciągnięty i nie przeskakuje podczas jazdy z obciążeniem. W końcu – tylna przerzutka. Czy sprawnie zmienia przełożenia? Czy jest czysta i nie zacina, czy nie ma opóźnień w zmianie przełożeń w stosunku do ruchu manetki? Możesz profilaktycznie wyczyścić i przesmarować łańcuch i zębatki, używając smarów silikonowych.

Stan akcesoriów

Akcesoria w rodzaju uchwytów na telefon, licznika czy nawigację, jak również sakwy i inne torby muszą zostać przymocowane w sposób, który nie pozwoli na niechcianą zmianę ich położenia w trakcie podróży, nawet podczas znacznych wstrząsów. Zadbaj też o zamknięcia sakw i toreb, by nic nie wypadło Ci po drodze. Do akcesoriów zalicza się też oświetlenie – przetrzyj odblaski, sprawdź baterie i ustawienie wszystkich lampek, a także głośność dzwonka. Na końcu skompletuj odpowiedni do swoich potrzeb survival kit, który może uratować Cię w kryzysowej sytuacji. Opisujemy go w osobnym artykule.

Po takim przeglądzie, jeśli przeszedł pomyślnie, nie ma się co bać nawet najdłuższych i najbardziej wymagających tras. Regularnie sprawdzając swój pojazd, będziesz mógł polegać na nim zawsze i w każdej sytuacji.

Inne artykuły